داغ‌ترین پرونده‌ها:

برنامه ریزی لازم برای تامین کالا‌های اساسی و دارو تا پایان سال صورت پذیرد

۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
معاون اول رئیس جمهور گفت: وزارتخانه‌های کشاورزی، صمت، بهداشت و بانک مرکزی باید برنامه ریزی لازم را برای تامین کالا‌های اساسی و دارو انجام دهند.

جلسه بررسی نحوه تامین کالا‌های اساسی و دارو ظهر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شود.

اسحاق جهانگیری در این جلسه بر استمرار روند تامین دارو و کالا‌های اساسی در شش ماهه دوم سال تاکید کرد و گفت: وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذیربط باید تلاش و برنامه ریزی لازم را برای تامین کالا‌های اساسی و دارو انجام دهند تا مردم دغدغه‌ای در نیمه دوم سال نداشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مهمترین موضوع در خصوص کالا‌های اساسی نظارت بر شبکه توزیع است، افزود: با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالا‌های اساسی و دارو و تفاوت زیاد در قیمت ارز این کالاها، لازم است وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت نظارت و کنترل دقیقی را بر این کالا‌ها از لحظه ورود به گمرک تا رسیدن به دست تولید کننده و سپس توزیع در بازار اعمال کنند.

جهانگیری افزود: حتی مقدار اندکی از کالا‌های اساسی و نهاده‌ها نباید خارج از شبکه تحت نظارت وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت توزیع شود و باید به صورت دقیق مشخص باشد که این اقلام به چه میزان و به چه کسانی توزیع می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به محدودیت منابع ارزی کشور، بر ضرورت اولویت بندی دقیق متناسب با نیاز‌های کشور تاکید کرد و از دستگاه‌های ذیربط خواست این اولویت بندی را با دقت و بر اساس نیازسنجی بخش‌های مختلف انجام دهند.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان غذا و دارو و رئیس کل گمرک نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضعیت ثبت سفارش کالا‌های اساسی و میزان تخصیص و تامین ارز مورد نیاز ارائه شد.

همچنین در این نشست همچنین نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت از روند تخصیص ارز برای واردات کالا‌های اساسی ابراز رضایت کرد و به ارائه گزارشی از برنامه سالانه تامین کالا‌های اساسی در سال ۱۳۹۹ و میزان تحقق آن در شش ماه نخست سال پرداخت.

در ادامه این جلسه نحوه تامین ارز مورد نیاز واردات دارو و کالا‌های اساسی برای نیمه دوم سال مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیمات لازم برای تامین این اقلام تا پایان سال اتخاذ شد.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

اخبار مرتبط
کلید واژه
دولت دارو اسحاق جهانگیری کالاهای اساسی کرونا ویروس
نظرات