داغ‌ترین پرونده‌ها:

سهم ۷ درصدی زنان از هیئت مدیره ۵۰۰ شرکت برتر جهان

۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
نویسنده/خبرنگار: محمد رستم پور
براساس یک رده‌بندی مشهور که شرکت‌های جهان را بر مبنای درآمد سالانه فهرست می‌کند، تنها ۷ درصد از اعضای هیئت مدیره ۵۰۰ شرکت پرسود جهان را زنان تشکیل می‌دهند.

نسیم‌آنلاین: براساس یک رده‌بندی مشهور که شرکت‌های جهان را بر مبنای درآمد سالانه فهرست می‌کند، تنها ۷ درصد از اعضای هیئت مدیره ۵۰۰ شرکت پرسود جهان را زنان تشکیل می‌دهند.

براساس رده‌بندی فورچون جهانی 500 (Fortune Global 500) که فهرستی از 500 شرکت بین‌المللی فعال در صنایع مختلف است و به صورت سالانه توسط مجله فورچون منتشر می‌شود، تا پایان سال 2019 تنها 7 درصد از اعضای هیئت مدیره این 500 شرکت برتر را زنان تشکیل می‌دادند.

سپتامبر 2020 تعداد زنان عضو هیئت مدیره 500 شرکت برتر جهان از 36 نفر در مجموع به 37 نفر خواهد رسید و اندکی از 7 درصد پیشی خواهد گرفت. با چنین آماری، اخباری مانند انتصاب «جین فریزر» به عنوان مدیر شرکت خدمات مالی و بانکداری بین‌المللی سیتی‌گروپ قابل توجه خواهد بود. فریزر، نخستین زنی است که یک شرکت مالی عظیم به اندازه سیتی‌گروپ را رهبری خواهد کرد.

تقاضا برای به‌کارگیری زنان در سطوح عالی تجارت به آرامی پیش می‌رود و در برخی بازه‌ها در نوسان است. برای نمونه، مطابق آمار فورچون، در سال 2017 تنها 32 مدیر ارشد زن در 500 شرکت برتر جهان مشغول به کار بودند. اما این آمار در سال 2018، به 24 مورد کاهش یافت و اکنون روی عدد 37 ایستاده است.

براساس برخی پژوهش‌ها، بهره‌مندی بیشتر زنان از احساسات و عواطف انسانی و رویکرد اخلاقی‌تر آنان سبب می‌شود سودآوری شرکت‌های خصوصی با روش‌ها و استانداردهای تجاری معمول زیر سؤال رود و از این روست که حتی سهامداران و اعضای زن مجامع شرکت‌ها و صنایع ترجیح می‌دهند زنان در پست‌ها و جایگاه‌های مدیریتی اثرگذار جایی نداشته باشند.

کلید واژه
زنان اعضای هیئت‌مدیره
نظرات