آرمان زرین‌کوب: لزوم ارائه سازوکار برای حضور تهیه‌کنندگان در تلویزیون+ تصاویر جدید سریال

عنوان

تهیه‌کننده سریال «ستایش» نسبت به حضور برخی تهیه‌کننده‌نماها انتقاد کرد و گفت: تلویزیون باید مدیریت کند تا به برخی تهیه‌کنند‌ه‌نماها سریال یا برنامه‌ای داده نشود و جلوی بی‌اعتمادی برخی هنرمندان نسبت به رسانه‌ملی گرفته شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، یکی از اتفاقاتی که امروز در سینما و تلویزیون تکرار می شود ساخت مضمون های چند گانه است و «ستایش» از آثار تلویزیونی به شمار می رود که به فاز سوم رسیده است. البته تهیه کننده آن چنین نظری ندارد و معتقد است «ستایش» را هیچ وقت نباید به یک و دو و سه تقسیم کرد. چرا که همیشه منتظر داستان جدید بوده و یک توقف اجباری داشته است. این مجموعه تلویزیونی به هر حال در گام سوم به روزهای پایانی تصویربرداری اش در تهران رسیده و به زودی عوامل تولید «ستایش» به دو شهرستان بندرعباس و رامسر سفر می کنند تا سکانس های مربوط به این بخش از سریال نیز فیلمبرداری شود.

داستان «ستایش» در فصل سوم به سال های ابتدایی دهه 60 برمی گردد و ادامه آن به سال های اخیر می رسد. فصل سوم «ستایش» با دو فصل قبلی اش تفاوت دارد و دارای ساختاری جدید است. این فصل از مجموعه افزون بر روایت داستان آدم های فصل اول و دوم دیدیم به بازگویی روابط میان این آدم ها می پردازد که به نسبت دو فصل پیش؛ جدید است و داستان را عمقی تر تعریف می کند. فصل سوم «ستایش» مجموعه ای است که مطابق با زمانه خودش پیش رفته و در عین حال برای خانواده هم ارزش و اهمیت قائل است. فصل اول و دوم «ستایش» در سال های 90 و 92 از شبکه سه سیما پخش شد. داریوش ارجمند، نرگس محمدی، مهدی سلوکی، فرهاد جم، مهدی میامی، فریبا نادری، بهزاد خداویسی، محمدرضا داوودنژاد، مریم خدارحمی، مهتاج نجومی و شهرام پوراسد از جمله بازیگران این مجموعه هستند.

پیش از این هم نوشته ایم و گفته ایم که ساخت سریال های دنباله دار جز چند اثر همچون «پایتخت» خیلی توفیقی نداشته و نتوانسته مخاطب خودش را جذب کند و «ستایش» هم یک چنین مشکلاتی دارد از جمله نبود چند کاراکتر اصلی که به این پرسش و پرسش های دیگر خبرنگار خبرگزاری تسنیم آرمان زرین کوب تهیه کننده «ستایش» که جزو تهیه کنندگان قدیمی سینما و تلویزیون به شمار می رود پاسخ داد.

آرمان ‍ زرین کوب در ابتدای این گفتگو درباره زمان پخش «ستایش» از شبکه سوم سیما، گفت: تصویربرداری و مراحل فنی «ستایش» تا اواخر سال به پایان می رسد، اینکه تلویزیون چه صلاحی بداند و چه زمانی این سریال را روی آنتن ببرد به نظر و تصمیم مدیران شبکه برمی گردد. پیش بینی خاصی نمی توانیم در این زمینه داشته باشیم اما این را می دانیم که سریال های دنباله دار یا حداقل «ستایش» معمولاً در اواخر پاییز و زمستان پخش شده و بیشتر توانسته مخاطب را درگیر خودش کند.

وی تأکید کرد: برای هر فیلمساز و برنامه سازی ایده آل است که در پاییز و زمستان بتواند سریال یا برنامه خودش را روی آنتن ببرد ولی هر اتفاق کنداکتوری بستگی به شرایط تلویزیون دارد که بتواند در بهترین شرایط نظام پخش سریال ها و برنامه های خود را رعایت و به موازات هم تولید و پخش کند. تولید «ستایش» سه ماه دیگر در جریان است نمی تواند نمی تواند گزینه پخش فصل کنداکتوری پاییز و زمستان باشد. البته چنانچه تلویزیون در شرایطی قرار بگیرد که نیاز به پخش سریال «ستایش» را در این زمان داشته باشد تیم تولید تمام تلاش را برای آماده ساختن مجموعه به کار می گیرد.

تهیه کننده سریال «ستایش» در پاسخ به این سوال که در نبود چند کاراکتر اصلی آیا این مجموعه می تواند آن چالش و درگیری را برای مخاطب ایجاد کند، افزود: واقعیت این است که سریال «ستایش» برپایه پرسوناژهای اصلی حرکت می کند و پرسوناژهای فرعی قصه های کوچک داخل داستان اصلی را هدایت می کنند. مضاف بر اینکه در «ستایش» سوم از بازیگران جدیدی استفاده کردیم ولی در خصوص رامسین کبریتی و حدیث میرامینی یک معذوریت هایی وجود داشت؛ رامسین کبریتی که به دلیل حضور در شبکه جم امکان استفاد نبود و خانم میرامینی هم به دلایلی نتوانستند در این پروژه حضور پیدا کنند. به نظرمن تعویض و جایگزینی بازیگران اشکالی ندارد و باورپذیری نقش ها و همزادپنداری مخاطب به توانایی ایفای نقش بازیگران برمی گردد.

وی درباره انتقاد حدیث میرامینی هم گفت: هیچ اشکالی ندارد که بازیگران درباره ایفای نقش خود انتقادی داشته باشند. لازم تقویت و بهتر شدن یک کار هنری و نمایشی، انتقاد و نقطه نظر صریح است. شاید خانم میرامینی اعتقاد داشتند که نقشی که در فصل دوم «ستایش» انتخاب کردند اشتباه بوده که از نظرمن ابراز این انتقاد اشکالی ندارد و ما هم این فرصت را به عنوان تولیدکننده در اختیارشان قرار می دهیم. اما حضور نیافتن ایشان آن طور که به من اطلاع دادند به خاطر سفر خارج از کشور بوده است.

زرین کوب در پاسخ به این سوال که آیا دنباله دار شدن سریال های تلویزیونی کیفیت و روایتگری مناسب را زیر سوال نمی برد، افزود: نمونه های خارجی شان موجود است. ولی در سیستم کار ما در سینما و تلویزیون خصوصاً این روزها هر پروژه ای سر زبان ها می افتد و مخاطب پیدا می کند از ساخت پروژه دوم آن خبر می دهند، به نظرم ساز و کار غلطی دارند. همواره می خواهیم یک مضمون، روایت و سوژه ای که قبلاً ساخته ایم دوباره تکرار کنیم به یک طریقه دیگری، البته اگر به شکل جذابی این کار انجام شود تا ده شماره هم جا دارد. ولی مهم این است که حرف جدی داشته باشد و قصه آن ظرفیت روایتگری را برای مخاطب رقم بزند. به گونه ای که مخاطب همچون گذشته این مجموعه یا فیلم را در تلویزیون و سینما دنبال کند. اما برخی مواقع از روی نداشتن ایده، فکر و داستانی که خلاقیت در آن باشد به این کار روی می آوریم.

وی با اشاره به اینکه ستایش اصلاً مجموعه یک، دو و سه نیست، تأکید کرد: «ستایش» اصلاً مجموعه دنباله داری نیست و به هیچ عنوان نباید بگوییم «ستایش» مجموعه یک دو سه است. به عنوان تهیه کننده این مجموعه تلویزیونی نام فصل و فاز را بر روی این مجموعه بگذاریم. «ستایش» یک سریالی است که قسمت اول آن ساخته شد و به دلیل اینکه متن این سریال آماده نبود و سعید مطلبی نویسنده ای نیست که پشت سر هم بنویسد ساخت سریال متوقف شد. «ستایش» در واقع یک ابتدایی دارد و یک انتهایی! نمی دانیم در پایان قسمت های جدید که به زودی روی آنتن می روند به انتهای «ستایش» می رسیم یا خیر؟

تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «ستایش» درباره رابطه بین تهیه کننده و بازیگر که بایستی در تلویزیون یک نظام مندی و انسجام پیدا کند، تأکید کرد: یک اتفاقی که امروز شاهد آن هستیم بی اعتمادی برخی از بازیگران به حضور در سریال ها و برنامه های تلویزیونی است که آیا تهیه کننده متعهد به پرداخت دستمزد آن بازیگر و یا مجری کار خواهند بود یا خیر؟ این اتفاق با حضور یکسری تهیه کننده نما اتفاق می افتد که متأسفانه برخی از مجموعه ها و برنامه ها را هم با انبوهی از بدهی رها می کنند. چرا باید به این اشخاص و افراد کار تهیه کنندگی حوزه نمایش سپرده شود؟ به هر حال تلویزیون در این قبال مسئول است که فیلتیرینگی برای حضور تهیه کنندگان خود قائل شود. یعنی این نظارت ربطی به حضور اسپانسرها ندارد. همه این اتفاقات باید به درستی کنترل و مدیریت شوند تا این بی اعتمادی نسبت به تلویزیون و تهیه کننده تلویزیون ایجاد نشود. چرا که صداوسیما کار خود را انجام می دهد و با پروژه ها تسویه می کند اما برخی از تهیه کنندگان متعهدانه و مسئولانه رفتار نکرده اند که برخی اوقات پیامدهای بدی را برای رسانه ملی و شأن و اعتبار تهیه کنندگان با سابقه و نام آشنا پدید می آورد.

تصاویر جدید مجموعه تلویزیونی «ستایش» را در ادامه ببینید:

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدا:

جریان‌های سیاسی به دشمن میدان ندهند

تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس

حسن خسروجردی گفت: با تسویه ارزی ممکن است در فرآیند بازگشت پول دچار مشکل شویم نه اینکه پول نفت به خزانه برنگردد. بخش خصوصی توانایی صادرات نفت را داشته و باید شرایط را برای آن فراهم کرد.

بوطیقای جمع و جور فیلم سازی اصغر فرهادی: انتخاب و گناهان کوچک دیگر

فیلمساز ما در همه می دانند در نقش یک کارگردان بین المللی با تفکر و شیوه منحصر به فرد  فیلسازی اش ظاهر شده است و فیلمی را ساخته است که ابدا ربطی به سینمای ملی ایران ندارد؛ کما اینکه خود فرهادی نیز ضمن نگه داری عناصری که جزء لاینفک سینمایش به حساب می آیند سعی در آدابته کردن سینمایش با سبک اسپانیایی ها کرده است

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

قاضی پور با اشاره به اشکالات اساسی لایحه حفاظت از خاک گفت: در این لایحه وظایف دستگاه‌های مرتبط به‌درستی مشخص نشده است و قانون شدن آن زمینه‌ساز فساد و افزایش پرونده‌های قضائی است. چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بدون حکم قضائی واحدهای تولیدی را پلمپ کند، مگر در قانون مراحل رسیدگی مشخص نشده است؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

تصویر آینده نیاز امروز جامعه
امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست
وقتی رقابت با زردهای مجازی‌ دانشگاه عمومی جامعه ایرانی را به ابتذال می‌کشاند
تلویزیون و معضل اصالت بخشی به بی‌اصالت‌ها!
حاشیه‌ای بر رونمایی از یادداشت آیت‌الله خامنه‌ای درباره فیلم و سریال
از دستورات عمل‌ نکرده تا آیین رونمایی از دست‌خط
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین