انتشار فراخوان دانشگاهی هشتمین جشنواره بین‌المللی مد ولباس فجر

عنوان

فراخوان بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین المللی مد ولباس فجر ازسوی بنیاد ملی مدولباس کشور منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد ولباس کشور، در هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، باتوجه به نقش تعیین‌کننده دانشگاه‌ها در نشر و توسعه دانش و کار آفرینی، بخش علمی و دانشگاهی جشنواره بصورت مجزا فراخوان خود را اعلام کرد.

بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس  فجر در فضای دانشگاهی و پیش از زمان جشنواره برگزار میشود که دلیل این تصمیم شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی  به شرح زیر اعلام شده است :

از آنجا که زمان اجرای جشنواره مد و لباس فجر بسیار فشرده است، عملا فرصتی برای انتقال اطلاعات و یافته ها و دستاوردهای پژوهش ها و گسترش مرزهای علم و هنر نمی‌یابد. براین اساس بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین المللی مدولباس فجر برآن شده است که درفضای دانشگاهی به کنکاش در محورهای مورد نظر بپردازد. بدیهی است این تلاش با کمک همه دانشگاه‌های حوزه پوشاک و منسوجات و سایربخش‌های دیگر کارگروه، پیش از زمان جشنواره صورت می‌پذیرد.

متن کامل فراخوان بدین شرح است:

علمی، دانشگاهی:

با توجه به وظیفه ذاتی دانشگاه ها نشر (آموزش) و توسعه(پژوهش) دانش و کارآفرینی است، ، بخش علمی ودانشگاهی می توانددر ساماندهی مد و لباس کشور همراه با بخش صنعت، نقش تعیین کننده ای ایفا نمایید. از آنجا که زمان اجرای جشنواره مد و لباس فجر بسیار فشرده است، عملا فرصتی برای انتقال اطلاعات و یافته ها و دستاوردهای پژوهش ها و گسترش مرزهای علم و هنر نمی یابد. براین اساس بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین المللی مدولباس فجر برآن شده است که درفضای دانشگاهی به کنکاش در محورهای مورد نظر بپردازد.  بدیهی است این تلاش با کمک همه دانشگاه های حوزه پوشاک و منسوجات و سایربخش های دیگر کارگروه، پیش از زمان جشنواره صورت می‌پذیرد.

حوزه علمی، دانشگاهی در دوبخش رقابتی وغیر رقابتی برگزار می‌شود.

۱-۲)بخش رقابتی:

۱-۱-۲) ارائه مقالات علمی، پژوهشی

بخش ارائه مقالات علمی ،پژوهشی هشتمین جشنواره بین المللی مدولباس فجربا محوریت دانشگاه الزهرا (س) وهمکاری سایر دانشگاه های کشور به منظور نشان دادن توانمندی های علمی و پژوهشی وارائه به موقع این ظرفیت ها  با عنوان«همایش بین المللی توسعه پایدار درطراحی وتولید منسوجات،پوشاک : رویکرد توسعه پایدار» پس از داوری مقالات وبه شکل ارائه سخنرانی درسوم دیماه سال ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.

برگزیدگان این بخش در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی مدولباس فجر معرفی می‌شوند.

نحوه ارائه مقالات

دراین بخش مقالات تدوین شده براساس محورهای تعیین شده تنها با رعایت شرایط مقالات علمی و پژوهشی به شرح ذیل مورد  پذیرش است.  

مقالات باید روی صفحه مطابق آئین نگارش حاضر با نرم افزار متن نویس ورد word ۲۰۰۷-۲۰۱۰ و یک ستونی تایپ شوند. مقاله کامل باید در حداقل ۶ و حداکثر ۱۵ صفحه تهیه شود به صورتی که حاشیه‌ متنها از بالا، پایین، چپ و راست صفحه ۲۵ میلی‌متر فاصله داشته ‌باشد. تمامی صفحات بجز صفحه اول باید شماره صفحه داشته باشند. قلم مقالات در سراسر متن فارسی بی نازنین B Nazanin سایز۱۲است. رعایت آیین نگارش تهیه شده برای این فراخوان مقاله، به شدت توصیه می‌شود. فایل توضیح و نمونه آماده و مناسب برای قالب‌بندی مقاله در سایت دبیرخانه موجود است و توصیه می‌شود از کپی آن به عنوان یک نمونه آماده و مناسب برای قالب‌بندی مقاله بهره‌برداری شود (حتما مقاله نهایی خود را جز به جز  copy کرده و در نمونه ارایه شده paste بنمائید). فایل الکترونیکی مجموعه مقالات کنفرانس مستقیماً از فایل ورد مقالات- که نویسندگان محترم تهیه می‌کنند- ایجاد می‌شود. لذا تاکید می‌شود مقالاتی که به صورت کامل آئین نگارش را رعایت نکرده‌اند اولویت پیگیری و اعمال فرآیند داوری را از دست خواهند داد. از نویسندگان دعوت می‌شود که دستورالعمل حاضر را در هنگام تهیه چکیده مقاله دقیقاٌ رعایت کنند.

مقاله کامل، به ترتیب شامل این بخش‌ها است: ۱- عنوان مقاله، ۲- اسم یا اسامی نویسندگان و عناوین علمی آنها و نام مؤسسه و آدرس الکترونیکی نویسندگان، ۳- چکیده، ۴- کلمات کلیدی، ۵- مقدمه،  ۶- متن یا بدنه اصلی مقاله، ۷- نتیجه‌گیری، ۸- مراجع، ۹- پیوست در صورت نیاز

محورهای ارائه مقاله

توسعه پایدار، فرهنگ و سبک زندگی

فرهنگ آموزی ، مصرف درست و سبک زندگی پایدار

فرهنگ نگهداری و باز استفاده از منسوجات و پوشاک

تجارب تاریخی و معاصر رویکردهای پایدار در منسوجات و پوشاک

آسیب‌شناسی فرهنگی مد

توسعه پایدار و طراحی

طراحی ملهم از طبیعت

نظریه و رویکردهای طراحی منسوجات و پوشاک پایدار

طراحی منسوجات پایدار، بهداشت محور با ارتقای سلامت جسمی و روانی مصرف کنندگان

طراحی مشارکتی، بازآفرینی و بازیافت منسوجات و پوشاک

هویت سازمانی و طراحی منسوجات و پوشاک پایدار

توسعه پایدار و تولید

فناوری‌های نوین و طراحی منسوجات و پوشاک پایدار

نقش مدیریت و برنامه‌ریزی باتولید منسوجات و پوشاک پایدار

برندینگ و بازاریابی پایدار در حوزه منسوجات و پوشاک

توسعه پایدار و جامعه

شیوه‌های توسعه دانش و رفتار در حوزه مصرف پایدار منسوجات و پوشاک

توسعه اجتماعی و مصرف مشارکتی منسوجات و پوشاک

پایداری اجتماعی درحوزه منسوجات و پوشاک

پیامدها و آسیب‌های اجتماعی مد

توسعه پایدار و اقتصاد

شناسایی، برنامه‌ریزی و بازاریابی مصرف منسوجات و پوشاک پایدار

کارآفرینی و توسعه کسب و کارهای پایدار درحوزه منسوجات و پوشاک

اخلاق در طراحی و تولید منسوجات و پوشاک پایدار

آسیب‌شناسی اقتصادی مد

بامشارکت بخش‌های طراحی، صنعت، دانشگاه، تولید و عرضه‌کنندگان به منظور معرفی مشکلات و طرح دیدگاه‌ها برپا خواهد شد.

۲-۱-۲))ارائه یافته‌ها و تجربیات کاربردی

این بخش برای ارزش‌گذاری ایده‌هایی است که به تجربیات کاربردی رسیده، است. افراد و  گروههای حقیقی و حقوقی که ایده‌های خود را عملیاتی  می‌توانند برای ارائه کار خود در این بخش ثبت‌نام نمایند. لذا اطلاعات ثبتی افراد و نوع کار ایشان و نیز شیوه  همکاری با این برنامه در سایت جشنواره انجام می‌شود.

ازآنجائیکه بررسی وارزیابی یافته ها وتجربیات مستلزم ارائه میدانی عملکرد می باشد رقابت دراین بخش مشروط به حضور در نمایشگاه است.

۳-۱-۲))پایان‌نامه‌ها   

در این بخش پایان‌نامه‌ها و رساله‌های مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد و در هر مقطع به صلاحدید داوران به برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود. پایان‌نامه‌های ارسالی نباید در ادوار پیشین جشنواره بررسی شده باشند و یا حائز رتبه باشند. تاریخ نگارش پایان‌نامه‌ها باید از سال ۹۵ به بعد باشد.

پایان‌نامه‌هایی که در حوزه مرتبط با محورهای همایش باشد، از امتیاز بیشتری برخوردارند.

دبیرخانه این بخش، بخش علمی دانشگاهی بنیاد ملی مد و لباس است و برگزیدگان این بخش در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فجر معرفی می‌شوند.

پایان‌نامه‌هایی که پیش از این برنامه، تحت حمایت معنوی و مادی کارگروه ساماندهی مد و لباس قرار گرفته‌اند، در صورتی که دارای ابعاد موضوعی مرتبط با همایش دارند نیز می‌توانند جهت ارزیابی اثر در این بخش شرکت کنند.

۴-۱-۲)) تصویرسازی طراحی لباس(با موضوع لباس اجتماع آقایان وبانوان)

در این بخش طراحی مد ایرانی اسلامی با محوریت « لباس اجتماع آقایان وبانوان» با در نظر داشتن شاخص های زیبایی شناسی مورد توجه است . طرح‌هایی که حائز امتیاز در بخش داوری باشند در ایام نمایشگاه در معرض دید مخاطبان عمومی و تخصصی قرار خواهد گرفت توجه به موضوع رکن اصلی ارزیابی آثار بوده وطبعا آثار خارج از موضوع از مراحل داوری حذف خواهند شد

همچنین به سه نفر از برگزیدگان جوایز اهدا خواهد شد.

شرایط ارسال آثار:

  1. بر روی کاغذ با قطع  وتکنیک آزاد است.
  2. لازم است جنسیت پارچه های استفاده شده در طراحی ذکر شودو یا در صورت امکان نمونه پارچه ضمیمه شود.
  3. منبع ایده و الهام طرح ذکر شود.
  4. طرح هایی که با کیف، کفش و ملحقات ست شده باشداز امتیاز بیشتری برخوردار خواهند بود.
  5. درصورت انتخاب تولید کنندگان برای تولید انبوهبه اثر جایزه ویژه ای تعلق می‌گیرد

۲-۲) بخش غیررقابتی

۱-۲-۲) نشست‌های علمی

برگزاری نشست‌های علمی، تلاشی در راستای اغنای روحیه کاوشگری جامعه علمی- دانشگاهی و پژوهشگران در برای کسب  دانش و آگاهی از یافته‌های جدید در عرصه مدولباس است. لذا پژوهشگران می‌توانند یافته‌های علمی خود در حوزه‌های مذکورر در قالب سخنرانی با بیان محتوای کلام و مشخصات کامل سخنران به همراه شرح دقیق رزومه علمی ایشان، در سایت جشنواره بارگذاری نمایند کمیته داوری  پس ازبررسی آثار، بهترین‌ها ، جهت اجرای برنامه‌ دعوت خواهد کرد.

برنامه‌هایی در قالب بحث آزاد با حضور صاحبان صنعت و افراد دانشگاهی برای بیان پیشنهادها و انتقادات وارده به عملکرد این حوزه و تبیین راهکارهای بهبود آن در نظر گرفته خواهد شد که زمان و جزئیات آن اعلام خواهد شد.

همچنین مخاطبان محترم می توانند جهت اطلاع از مشخصات دقیق نشست‌ها و زمان دقیق آن به سایت جشنواره مراجعه کنند.

 ۲-۲-۲)کارگاه های آموزشی

کارگاه‌های آموزشی، افزون بر فضای علمی، نمایش میزان عملیاتی بودنِ ایده‌هاست. ایده‌هایی که در صنعت مد و پوشاک و منسوجات یا در حال اجرا هستند.ویا قابلیت اجرا دارند لذا پژوهشگران می‌توانند یافته‌های علمی خود در حوزه‌های مذکور برای اجرای  کارگاه آموزشی با عنوان موضوع و مشخصات کامل برنامه آموزشی به همراه شرح دقیق رزومه علمی ، در سایت  بارگذاری نمایند افراد وبرنامه های برگزیده  پس از انتخاب بهترین‌ها از سوی کمیته داوری، جهت اجرای برنامه‌ دعوت خواهند شد.

علاقمندان می توانند جهت اطلاع از مشخصات دقیق کارگاه‌ها و زمان دقیق آن به سایت جشنواره مراجعه کنند.

۳-۲-۲)حضور مراکز دانشگاهی و صنعتی به منظور ارائه دستاوردهای نوین در حوزه مد و لباس

مراکز دانشگاهی و صنعتی در دنیای امروز به عنوان پیشروها در حوزه مد و لباس دارای ایده‌های نوین از منظر تجهیزات نوین، پوشاک نوین، منسوجات نوین می‌باشند که با ثبت‌نام و ارائه مشخصات کامل می‌توانند پس از ارزیابی، حضور داشته باشند و دستاوردهای خود را به طور تخصصی به مخاطبان عرضه دارند. این بخش همزمان با جشنواره فجر برگزار می‌شود.   

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!