سید افقهی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛

العبادی خودزنی سیاسی کرد

عنوان

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: حیدرالعبادی تلاش دارد با تغییر مواضع در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران از جمهوری اسلامی دلجویی کرده و در ساختار سیاسی عراق باقی بماند.

به گزارشباشگاه خبرنگاران جوان،حیدرالعبادی نخست وزیر عراق،در کنفرانس خبری اعلام کرد که پایبندی این کشور به تحریم های آمریکا علیه ایران تنها مختص به معامله  نکردن با دلار است و عراق از کل تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی تبعیت نمی کند.

به نظر می رسد این اظهارات در تناقض با گفته های هفته پیش نخست وزیر عراق باشدکه اعلام کرده بود باوجود آنکه کشورش از تحریم های آمریکا علیه ایران حمایت نمی کند، اما با این حال این تحریم ها را با بی میلی رعایت خواهد کرد.

سید هادی سید افقهی کارشناس غرب آسیا در گفت وگو با خبرنگار  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تغیر مواضع حیدرالعبادی در حمایت از تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: حیدرالعبادی با تغیر موضع خود در حمایت از تحریم های ضد ایرانی آمریکا به دنبال دلجویی از جمهوری اسلامی و حفظ منصب نخست وزیری خود در عراق است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه حیدرالعبادی دو تابعیت عراق و انگلستان دارد، خاطرنشان کرد: العبادی تحصیلات خود را در انگلستان گذرانده و رفاقت های نزدیکی با مقامات انگلستان داشته .باوجد عضویت حیدرالعبادی در حزب الدعوه اسلامی، تمایلات غرب گرایانه و لیبرال مآبانه او بیشتر از تمایلات اصول گرایانه و اسلامی است.

سید افقهی با بیان اینکه تمایلات حیدرالعبادی بر مواضع و اظهارات سیاسی اش تاثیرگذار است، ادامه داد: بعد از تصدی مقام نخست وزیری توسط العبادی، شاهد بودیم رایزنی ها، هم اندیشی ها و تعاملات او بیشتر با غربی ها و بویژه آمریکایی ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه رویکرد حیدرالعبادی در حمایت از تحریم های آمریکا علیه ایران چند دلیل دارد، اظهار کرد : اولین عامل موثر در اتخاذ موضع عبادی تمایلات کلی او به غرب است. از این رو روابط نزدیکش با مقامات آمریکایی، انگلیسی و سعودی که از طرفدارن تیرگی روابط ایران و عراق هستند در این تصمیم گیری موثر بوده است؛ اما دلیل سوم مربوط به تلاش های او در حفظ مقام نخست وزیری در ساختار سیاسی عراق است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به حمایت حیدرالعبادی از اجرای تمام تحریم های آمریکا علیه ایران، افزود: نخست وزیر عراق بعد از اعلام مواضع خود، با موج گسترده ایی از اعتراضات درون حزبی مواجه شد و در ادامه دامنه این اعتراضات افزایش یافت و  مقامات سیاسی، شخصیت های مذهبی و مردمی عراق هم به شدت با او مخالفت کردند.

سید افقهی تصریح کرد: واکنش های تندی که نسبت به تصمیم گیری عبادی شاهد بودیم، نخست وزیر عراق را به این نتیجه رساند که نوعی خودزنی سیاسی کرده و در سراشیبی سقوط سیاسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به تغیر مواضع عبادی و صحبت های اخیر او مبنی براینکه عراق تنها در مبادلات دلاری، خود را ملزم به رعایت تحریم ها می داند، خاطر نشان کرد: عبادی برای جلوگیری از سقوط ،خود در صحنه سیاسی عراق و منصب نخست وزیری در سخنرانی اخیرش تغییر موضع داد.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: تغیر موضع عبادی زخم و خنجری که از پشت به جمهوری اسلامی و تمام کمک ها و پشتیبانی های ایران زد را التیام نمی بخشد و موضع گیری او به حدی منافقانه بود که با هیچ تصمیم گیری دیگری فراموش نمی شود و هرگز از سابقه سیاسی او پاک نخواهد شد.       

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!

این جمله‌ی «خب دانشگاه سند داره دیگه؛ میتونه تخلیه و تخریب کنه!» رو این روزا از زبون خیلی‌ها شنیدم. چجوری انقدر راحت میتونیم این جمله رو بگیم؟ داریم درمورد یه سری سازه و آوار صحبت نمی‌کنیم، داریم درمورد یه سری زندگی صحبت میکنیم!

قطعاً مشکلات اقتصادی با استفاده درست از ظرفیت‌های کشور حل خواهد شد

رهبر انقلاب اعتمادبه‌نفس ورزشکارانِ جانباز و معلول به‌ویژه بانوان ورزشکار را در دفاع از ارزش‌های دینی و ملی خود، اقدامی بسیار برجسته و ستودنی خواندند و گفتند: پرچم‌داری کاروان ورزشی ایران به وسیله‌ی یک بانوی دارای حجاب چادر و یا اقامه‌ی نماز جماعت و حضور در نماز جمعه، به معنای ایستادن یک‌تنه در مقابل تهاجم بی‌بندوباری و ولنگاری روزافزون دنیا و کم نیاوردن در مقابل این هجوم است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است
آقای ظریف متوجه هستید که... ؟!
۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف
آیا «تعامل سازنده» و همسویی با نظام جهانی موجب رفاه و پیشرفت کشور می‌شود؟
مرگ بر آمریکا کلیشه نیست
سرلشکر صالحی در همایش پدافند غیرعامل:
پناهگاه‌های صهیونیست‌ها گورهای دسته جمعی آنها خواهد شد
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین