سید افقهی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛

العبادی خودزنی سیاسی کرد

عنوان

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: حیدرالعبادی تلاش دارد با تغییر مواضع در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران از جمهوری اسلامی دلجویی کرده و در ساختار سیاسی عراق باقی بماند.

به گزارشباشگاه خبرنگاران جوان،حیدرالعبادی نخست وزیر عراق،در کنفرانس خبری اعلام کرد که پایبندی این کشور به تحریم های آمریکا علیه ایران تنها مختص به معامله  نکردن با دلار است و عراق از کل تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی تبعیت نمی کند.

به نظر می رسد این اظهارات در تناقض با گفته های هفته پیش نخست وزیر عراق باشدکه اعلام کرده بود باوجود آنکه کشورش از تحریم های آمریکا علیه ایران حمایت نمی کند، اما با این حال این تحریم ها را با بی میلی رعایت خواهد کرد.

سید هادی سید افقهی کارشناس غرب آسیا در گفت وگو با خبرنگار  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تغیر مواضع حیدرالعبادی در حمایت از تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: حیدرالعبادی با تغیر موضع خود در حمایت از تحریم های ضد ایرانی آمریکا به دنبال دلجویی از جمهوری اسلامی و حفظ منصب نخست وزیری خود در عراق است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه حیدرالعبادی دو تابعیت عراق و انگلستان دارد، خاطرنشان کرد: العبادی تحصیلات خود را در انگلستان گذرانده و رفاقت های نزدیکی با مقامات انگلستان داشته .باوجد عضویت حیدرالعبادی در حزب الدعوه اسلامی، تمایلات غرب گرایانه و لیبرال مآبانه او بیشتر از تمایلات اصول گرایانه و اسلامی است.

سید افقهی با بیان اینکه تمایلات حیدرالعبادی بر مواضع و اظهارات سیاسی اش تاثیرگذار است، ادامه داد: بعد از تصدی مقام نخست وزیری توسط العبادی، شاهد بودیم رایزنی ها، هم اندیشی ها و تعاملات او بیشتر با غربی ها و بویژه آمریکایی ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه رویکرد حیدرالعبادی در حمایت از تحریم های آمریکا علیه ایران چند دلیل دارد، اظهار کرد : اولین عامل موثر در اتخاذ موضع عبادی تمایلات کلی او به غرب است. از این رو روابط نزدیکش با مقامات آمریکایی، انگلیسی و سعودی که از طرفدارن تیرگی روابط ایران و عراق هستند در این تصمیم گیری موثر بوده است؛ اما دلیل سوم مربوط به تلاش های او در حفظ مقام نخست وزیری در ساختار سیاسی عراق است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به حمایت حیدرالعبادی از اجرای تمام تحریم های آمریکا علیه ایران، افزود: نخست وزیر عراق بعد از اعلام مواضع خود، با موج گسترده ایی از اعتراضات درون حزبی مواجه شد و در ادامه دامنه این اعتراضات افزایش یافت و  مقامات سیاسی، شخصیت های مذهبی و مردمی عراق هم به شدت با او مخالفت کردند.

سید افقهی تصریح کرد: واکنش های تندی که نسبت به تصمیم گیری عبادی شاهد بودیم، نخست وزیر عراق را به این نتیجه رساند که نوعی خودزنی سیاسی کرده و در سراشیبی سقوط سیاسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به تغیر مواضع عبادی و صحبت های اخیر او مبنی براینکه عراق تنها در مبادلات دلاری، خود را ملزم به رعایت تحریم ها می داند، خاطر نشان کرد: عبادی برای جلوگیری از سقوط ،خود در صحنه سیاسی عراق و منصب نخست وزیری در سخنرانی اخیرش تغییر موضع داد.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: تغیر موضع عبادی زخم و خنجری که از پشت به جمهوری اسلامی و تمام کمک ها و پشتیبانی های ایران زد را التیام نمی بخشد و موضع گیری او به حدی منافقانه بود که با هیچ تصمیم گیری دیگری فراموش نمی شود و هرگز از سابقه سیاسی او پاک نخواهد شد.       

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

چین همواره با تحریم‌های یکجانبه علیه ایران مخالف است

«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین به تشدید گمانه‌زنی رسانه‌های آمریکایی درباره اینکه دولت «دونالد ترامپ» درصدد پایان دادن به معافیت‌های تحریمی به خریداران نفت ایران است، واکنش نشان داده و مخالفت پکن با تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را تکرار کرده است.

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
۵ اقدام لازم برای مقابله با سیاست جدید امریکا
هدف ترامپ از «تروریست» اعلام کردن «سپاه» چیست؟
تاملی بر انتخاب نام و شعار امسال
چرا سال «رونق تولید»؟