زنگنه در گفتگو با تلویزیون بلومبرگ؛

بدنبال راه‌های جدید برای مقاومت در برابر تحریم‌ آمریکا هستیم

عنوان

وزیر نفت با بیان اینکه ایران در اجلاس ۱۷۴ اوپک موضع خود را تغییر نداد، گفت: توتال و شل خرید نفت خود از ایران را متوقف کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر ، وزیر نفت کشورمان، بیژن زنگنه در مصاحبه تلویزیونی با بلومبرگ در ارتباط با توافق دیروز اوپک و در پاسخ به این سوال که چرا ایران در آخرین لحظه مواضع خود را تغییر داد و به افزایش تولید اوپک رضایت داد گفت: ما مواضع خود را تغییر ندادیم بلکه توافقی که صورت گرفت این بود که قرار شد کشورها به سهمیه خود التزام ۱۰۰ درصدی داشته باشند نه بیشتر.

او گفت: طبق توافق ۲۰۱۶ قرار بود در کل از تولید اوپک ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاسته شود و این به صورت سهمیه‌هایی برای کشورها در نظر گرفته شد. در ماه می التزام به این توافق (یعنی میزان کاهش تولید) به ۱۱۵ درصد رسید، یعنی بعضی کشورها بیش از حد لزوم از تولید خود کاسته بودند. قرار شد این ۱۵ درصد از تولید کاسته نشود و التزام به توافق ۱۰۰ درصد شود.

وی ادامه داد: بعضی از کشورها مثل عربستان سعودی و قطر و ونزوئلا کمتر از حد مورد توافق تولید می‌کردند که حالا می‌توانند تولید خود را افزایش دهند، البته این‌طور نیست که همه کشورها در شرایطی باشند که بتوانند تولید خود را افزایش دهند.

او تایید کرد: برخی کشورهای عضو اوپک تحت فشار آمریکا خواهان افزایش تولید این گروه بودند درحالی‌که آمریکا خود با تحریم‌ها و مختل کردن تولید نفت برخی از اعضا باعث شده است قیمت‌ها بالا بروند.

او در پاسخ به این که موضع شما در قبال این خواسته آمریکا چیست؟ گفت: ما می‌گوییم که اوپک یک سازمان مستقل است و این سازمان وزارت انرژی دولت آمریکا نیست و کشورهای عضو هم کارکنان آن وزارت نیستند که از آمریکا دستور بگیرند.

 زنگنه همچنین گفت: برخی از شرکت‌ها نظیر توتال و شل به دلیل تحریم‌ها، خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند.

او همچنین گفت که معتقد است این شرکت‌ها نمی‌توانند از آمریکا نسبت به تحریم‌های ایران معافیت بگیرند تا از ایران نفت بخرند.

وزیر نفت ایران اعلام کرد: ایران به دنبال راه‌های جدیدی برای مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا و به دست آوردن مشتریان جدید است.

زنگنه، در پاسخ به سوال مجری تلویزیون بلومبرگ که پرسید آیا شما با روسیه قرارداد تبادل کالا با کالا خواهید بست گفت: ما قبلا هم چنین قراردادی داشتیم که به این کشور نفت بفروشیم و سپس ۵۰ درصد پول دریافت کنیم و ۵۰ درصد هم کالای روسی بخریم.

زنگنه چندین بار تاکید کرد:  اولویت اول ما حفظ سطح صادرات کنونی است که در ماه می به ۲.۸ میلیون بشکه در روز و در ماه جون به ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

وزیر نفت ایران در مورد نحوه معاملات و راهکارهای بانکی ایران برای دریافت پول نفت توضیحی نداد و گفت: در صورتی که در این زمینه اطلاعاتی ارائه دهم، دولت آمریکا سعی خواهد کرد آن راه را هم مسدود کند.

زنگنه تاکید کرد : ایران خود را برای بدترین شرایط آماده کرده است.

مجری بلومبرگ در آخر توضیح داد: قیمت نفت بالای ۷۵ دلار باعث اعتراض آمریکا و برخی مشتریان ایران، از جمله هند و چین، به گرانی قیمت‌ها شده است. زنگنه در پاسخ به این سوال که او چه قیمتی را منصفانه می‌داند؟ گفت: به نظر من قیمت نفت ۷۰ دلار، قیمت خوبی است و هم مشتریان را تشویق به خرید بیشتر می‌کند و هم پول کافی برای سرمایه‌گذاری را در اختیار تولیدکننده قرار می‌دهد.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

ذبح حقوق مردم توسط دلالان در آشفته بازار توزیع ارز دولتی

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اقساط بازگشتی مسکن مهر، سقف بالای سر ۱۳ میلیون روستایی
راهکارهایی برای مقاوم‌سازی بافت فرسوده روستایی
اختصاص ۶۵۳۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در بودجه ۹۸
اشتغال‌زایی پایدار  با بهبود فضای کسب‌وکار یا پول‌پاشی؟
مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت
دولت روحانی مرد مقابله با تحریم و شرایط سخت نیست
عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران
تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟
داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف
توان اجرایی و بار علمی دولت در حال کاهش است
رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران
گوشت ۹۰ هزار تومانی تقصیر نهادهای نظارتی است
روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
جایی که آب نیست، پتروشیمی ساخته‌اند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین