زنگنه در گفتگو با تلویزیون بلومبرگ؛

بدنبال راه‌های جدید برای مقاومت در برابر تحریم‌ آمریکا هستیم

عنوان

وزیر نفت با بیان اینکه ایران در اجلاس ۱۷۴ اوپک موضع خود را تغییر نداد، گفت: توتال و شل خرید نفت خود از ایران را متوقف کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر ، وزیر نفت کشورمان، بیژن زنگنه در مصاحبه تلویزیونی با بلومبرگ در ارتباط با توافق دیروز اوپک و در پاسخ به این سوال که چرا ایران در آخرین لحظه مواضع خود را تغییر داد و به افزایش تولید اوپک رضایت داد گفت: ما مواضع خود را تغییر ندادیم بلکه توافقی که صورت گرفت این بود که قرار شد کشورها به سهمیه خود التزام ۱۰۰ درصدی داشته باشند نه بیشتر.

او گفت: طبق توافق ۲۰۱۶ قرار بود در کل از تولید اوپک ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاسته شود و این به صورت سهمیه‌هایی برای کشورها در نظر گرفته شد. در ماه می التزام به این توافق (یعنی میزان کاهش تولید) به ۱۱۵ درصد رسید، یعنی بعضی کشورها بیش از حد لزوم از تولید خود کاسته بودند. قرار شد این ۱۵ درصد از تولید کاسته نشود و التزام به توافق ۱۰۰ درصد شود.

وی ادامه داد: بعضی از کشورها مثل عربستان سعودی و قطر و ونزوئلا کمتر از حد مورد توافق تولید می‌کردند که حالا می‌توانند تولید خود را افزایش دهند، البته این‌طور نیست که همه کشورها در شرایطی باشند که بتوانند تولید خود را افزایش دهند.

او تایید کرد: برخی کشورهای عضو اوپک تحت فشار آمریکا خواهان افزایش تولید این گروه بودند درحالی‌که آمریکا خود با تحریم‌ها و مختل کردن تولید نفت برخی از اعضا باعث شده است قیمت‌ها بالا بروند.

او در پاسخ به این که موضع شما در قبال این خواسته آمریکا چیست؟ گفت: ما می‌گوییم که اوپک یک سازمان مستقل است و این سازمان وزارت انرژی دولت آمریکا نیست و کشورهای عضو هم کارکنان آن وزارت نیستند که از آمریکا دستور بگیرند.

 زنگنه همچنین گفت: برخی از شرکت‌ها نظیر توتال و شل به دلیل تحریم‌ها، خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند.

او همچنین گفت که معتقد است این شرکت‌ها نمی‌توانند از آمریکا نسبت به تحریم‌های ایران معافیت بگیرند تا از ایران نفت بخرند.

وزیر نفت ایران اعلام کرد: ایران به دنبال راه‌های جدیدی برای مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا و به دست آوردن مشتریان جدید است.

زنگنه، در پاسخ به سوال مجری تلویزیون بلومبرگ که پرسید آیا شما با روسیه قرارداد تبادل کالا با کالا خواهید بست گفت: ما قبلا هم چنین قراردادی داشتیم که به این کشور نفت بفروشیم و سپس ۵۰ درصد پول دریافت کنیم و ۵۰ درصد هم کالای روسی بخریم.

زنگنه چندین بار تاکید کرد:  اولویت اول ما حفظ سطح صادرات کنونی است که در ماه می به ۲.۸ میلیون بشکه در روز و در ماه جون به ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

وزیر نفت ایران در مورد نحوه معاملات و راهکارهای بانکی ایران برای دریافت پول نفت توضیحی نداد و گفت: در صورتی که در این زمینه اطلاعاتی ارائه دهم، دولت آمریکا سعی خواهد کرد آن راه را هم مسدود کند.

زنگنه تاکید کرد : ایران خود را برای بدترین شرایط آماده کرده است.

مجری بلومبرگ در آخر توضیح داد: قیمت نفت بالای ۷۵ دلار باعث اعتراض آمریکا و برخی مشتریان ایران، از جمله هند و چین، به گرانی قیمت‌ها شده است. زنگنه در پاسخ به این سوال که او چه قیمتی را منصفانه می‌داند؟ گفت: به نظر من قیمت نفت ۷۰ دلار، قیمت خوبی است و هم مشتریان را تشویق به خرید بیشتر می‌کند و هم پول کافی برای سرمایه‌گذاری را در اختیار تولیدکننده قرار می‌دهد.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در یک مناظره تلویزیونی بررسی شد؛اماواگرهای الحاق ایران به گروه ویژه اقدام

ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود

مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین

 آمریکا در هفته‌های اخیر همه توان خود را برای رایزنی با مشتریان نفتی ما به کار گرفته است تا آنها را از خرید نفت ایران منصرف کند. اما دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در انفعال کامل است به طوریکه در چین و هند که خریدار بیش از 50 درصد نفت ایران هستند حتی سفیر هم نداریم.

مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی از ۳ قوه مطالبه می‌کنیم

واژه نظارت بر رهبری نه در قانون اساسی آمده است و نه در‌ آیین‌نامه مجلس خبرگان. خبرگان از لحاظ حقوقی و فقهی و از لحاظ قانونی، نظارتی بر عملکرد رهبری ندارد چون اگر قرار باشد نظارت بر رهبری داشته باشیم، آن وقت خبرگان بر ولی، ولایت پیدا می‌کند، در حالی که خبرگان ولایتی بر ولی‌فقیه ندارد اما در چارچوب اصل 111 قانون اساسی برای نظارت بر تداوم صفات رهبری، کمیسیونی تشکیل شده به نام کمیسیون تحقیق و بررسی.

خروج آمریکا از برجام، تمسخر اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی است و اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با انتشار گزارشی تاکید کرد:
اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف خانگی بهترین راه حل بحران خاموشی های در کشور
در نامه‌ مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران به زنگنه مطرح شد:
خواب سنگین وزارت نفت درباره تحریم های نفتی پایان یابد
نقدی بر یکی از بهانه های وزارت نفت برای بی اعتنایی به فروش نفت در بورس
آیا نفت ایران شناسنامه خاص و یکتا (DNA) دارد؟
نرخ دستور ارزی خلاف سیاست‌های کلان اقتصادی بود
مصباحی مقدم:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نسنجیده بود
جمشید پژویان:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی خزانه را خالی کرد
جهانگیری باید استعفا دهد
سیاست گذاری غلط دولت عامل رانت‌ خواری در پتروشیمی‌ها
۹ ماه یارانه نقدی مردم به جیب چند واحد پتروشیمی می‌رود!
راهکار کنترل قیمت مسکن و اجاره بها چیست
حباب قیمت مسکن می‌ترکد
خیانت تیم اقتصادی دولت و جامعه دانشگاهی در ماجرای برجام در گفتگو با حسن عباسی:
به روحانی القا کردند مشکلات اقتصادی با مذاکره حل می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»
اسحاق جهانگیری «وزیر صنعتِ» واقعی است
کارشناسان درباره راهکارهای تحریم نفت چه می‌گویند؟
وزارت نفت، سد راه عرضه نفت در بورس
انتقادات عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از روحانی
لیلاز: رئیس‌جمهور مسئول وضع فعلی اقتصادی کشور است
حسین صمصامی اقتصاددان:
بازار ثانویه موجب گرانی دلار است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین