زنگنه در گفتگو با تلویزیون بلومبرگ؛

بدنبال راه‌های جدید برای مقاومت در برابر تحریم‌ آمریکا هستیم

عنوان

وزیر نفت با بیان اینکه ایران در اجلاس ۱۷۴ اوپک موضع خود را تغییر نداد، گفت: توتال و شل خرید نفت خود از ایران را متوقف کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر ، وزیر نفت کشورمان، بیژن زنگنه در مصاحبه تلویزیونی با بلومبرگ در ارتباط با توافق دیروز اوپک و در پاسخ به این سوال که چرا ایران در آخرین لحظه مواضع خود را تغییر داد و به افزایش تولید اوپک رضایت داد گفت: ما مواضع خود را تغییر ندادیم بلکه توافقی که صورت گرفت این بود که قرار شد کشورها به سهمیه خود التزام ۱۰۰ درصدی داشته باشند نه بیشتر.

او گفت: طبق توافق ۲۰۱۶ قرار بود در کل از تولید اوپک ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاسته شود و این به صورت سهمیه‌هایی برای کشورها در نظر گرفته شد. در ماه می التزام به این توافق (یعنی میزان کاهش تولید) به ۱۱۵ درصد رسید، یعنی بعضی کشورها بیش از حد لزوم از تولید خود کاسته بودند. قرار شد این ۱۵ درصد از تولید کاسته نشود و التزام به توافق ۱۰۰ درصد شود.

وی ادامه داد: بعضی از کشورها مثل عربستان سعودی و قطر و ونزوئلا کمتر از حد مورد توافق تولید می‌کردند که حالا می‌توانند تولید خود را افزایش دهند، البته این‌طور نیست که همه کشورها در شرایطی باشند که بتوانند تولید خود را افزایش دهند.

او تایید کرد: برخی کشورهای عضو اوپک تحت فشار آمریکا خواهان افزایش تولید این گروه بودند درحالی‌که آمریکا خود با تحریم‌ها و مختل کردن تولید نفت برخی از اعضا باعث شده است قیمت‌ها بالا بروند.

او در پاسخ به این که موضع شما در قبال این خواسته آمریکا چیست؟ گفت: ما می‌گوییم که اوپک یک سازمان مستقل است و این سازمان وزارت انرژی دولت آمریکا نیست و کشورهای عضو هم کارکنان آن وزارت نیستند که از آمریکا دستور بگیرند.

 زنگنه همچنین گفت: برخی از شرکت‌ها نظیر توتال و شل به دلیل تحریم‌ها، خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند.

او همچنین گفت که معتقد است این شرکت‌ها نمی‌توانند از آمریکا نسبت به تحریم‌های ایران معافیت بگیرند تا از ایران نفت بخرند.

وزیر نفت ایران اعلام کرد: ایران به دنبال راه‌های جدیدی برای مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا و به دست آوردن مشتریان جدید است.

زنگنه، در پاسخ به سوال مجری تلویزیون بلومبرگ که پرسید آیا شما با روسیه قرارداد تبادل کالا با کالا خواهید بست گفت: ما قبلا هم چنین قراردادی داشتیم که به این کشور نفت بفروشیم و سپس ۵۰ درصد پول دریافت کنیم و ۵۰ درصد هم کالای روسی بخریم.

زنگنه چندین بار تاکید کرد:  اولویت اول ما حفظ سطح صادرات کنونی است که در ماه می به ۲.۸ میلیون بشکه در روز و در ماه جون به ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

وزیر نفت ایران در مورد نحوه معاملات و راهکارهای بانکی ایران برای دریافت پول نفت توضیحی نداد و گفت: در صورتی که در این زمینه اطلاعاتی ارائه دهم، دولت آمریکا سعی خواهد کرد آن راه را هم مسدود کند.

زنگنه تاکید کرد : ایران خود را برای بدترین شرایط آماده کرده است.

مجری بلومبرگ در آخر توضیح داد: قیمت نفت بالای ۷۵ دلار باعث اعتراض آمریکا و برخی مشتریان ایران، از جمله هند و چین، به گرانی قیمت‌ها شده است. زنگنه در پاسخ به این سوال که او چه قیمتی را منصفانه می‌داند؟ گفت: به نظر من قیمت نفت ۷۰ دلار، قیمت خوبی است و هم مشتریان را تشویق به خرید بیشتر می‌کند و هم پول کافی برای سرمایه‌گذاری را در اختیار تولیدکننده قرار می‌دهد.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

شکست تل آویو در ربایش فرمانده قسام

مقاومت به سادگی تن به آتش‌بس نمی‌دهد؛ تبادل اسرا چالش بزرگ نتانیاهو

۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف

اظهارات دیروز آقای ظریف در دفاع از پیوستن ایران به گروه اقدام مالی FATF بلافاصله با عنوان «در ایران پولشویی گسترده انجام می‌شود»! به تیتر اول خبرگزاری‌های آمریکایی و اروپایی و سایت‌های خبری ضدانقلاب تبدیل شد که ‌اشاره به چند نکته و مطالبه پاسخ ایشان ضروریست.

از ترور قاسم سلیمانی تا اخلال در اقتصاد ایران

آنها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح ریزی کردند.

ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است/ تصویب فوریت طرح هیجانی بود

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت:«ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است و تصویب یک فرویت بررسی طرح اصلاح قانونی مدنی یک کار هیجانی بود».

مهم‌ترین مطالب سرویس

رییس هیات‌مدیره صنایع داروهای انسانی مطرح کرد:
دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران
حاشیه انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون
چند شغله‌های متخلف در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
مدیرعامل شرکت ملی نفت از دو جا حقوق نجومی می‌گیرد!
ناگفته‌هایی از دستمزدهای چند ده میلیونی در وزارت نفت
به مناسبت روز ملی آمار و برنامه ریزی؛
مدرن سازی نظام آماری و شفاف سازی ضرورتی انکار ناپذیر
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین