یک کارشناس انرژی در گفت‌وگو با فارس:

توافق اخیر اوپک تولید نفت را در حد سقف گذشته بالا می‌برد/ عربستان فاصله ایجاد شده را پر خواهد کرد

عنوان

یک کارشناس انرژی گفت: در توافق اخیر اوپک اگرچه سقف تولید حفظ شد، اما تولید اعضا برای بازگشت به سقف پیشین افزایش پیدا خواهد کرد و در صورت عدم توانایی آنها مانند گذشته، عربستان این فاصله را پر خواهد کرد.

سیدمحمدعلی خطیبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به توافق صورت گرفته در جلسه صد و هفتاد و چهارم اوپک در وین، با اشاره به اینکه نتیجه این جلسه را می توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد، گفت: یک منظر این است که اعضای اوپک در این جلسه سقف تولید را تغییر ندادند و به همان سهمیه هایی که قبلاً توافق کرده بودند، اشاره شده و پای بند خواهند بود، اما منظر دیگر افزایش تولید است، به این نحو که در توافق قبلی مقرر شده بود که اوپک صد درصد تولید را کاهش دهد و به جای کاهش صد درصدی، 150 درصد کاهش پیدا کرده؛ یعنی اگر قرار بود، به عنوان مثال یک میلیون و 200 هزار بشکه تولید نفت کاهش پیدا کند، این رقم حدود یک میلیون و 800 هزار بشکه بوده است که در جلسه اخیر اعلام شد، اعضا باید به همان توافق قبلی یعنی کاهش صد درصدی برسد و این به منزله بالا بردن 600 هزار بشکه ای تولید نفت است.

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه علت کاهش بیش از حد توافق گذشته عدم امکان تولید نفت توسط برخی از کشورهای عضو اوپک به دلایل مختلف بود و به نظر می رسد که هنوز شرایط تغییر پیدا نکرده و این کشورها نمی توانند بر اساس سهمیه ای که برایشان در نظر گرفته شده بود، نفت خود را تولید کنند.

خطیبی ادامه داد: آنچه که به نظر می رسد این است که بر اساس بیانیه اوپک نباید تا پایان سال در سقف و سهمیه ها تغییری صورت گیرد، اما مشکلی که برای کشورهای این سازمان وجود دارد این است که برخی از این کشورها توانایی تولید بر اساس سهمیه را ندارند و آنها معمولاً با کشورهایی که توانایی بالا بردن سقف تولید و یا مازاد تولید را دارند، توافق کرده و آنها نفت خود را جایگزین این کشور خواهند کرد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از این کشورها می تواند ایران باشد، گفت: همان طور که می دانید در ماه های آتی بر اساس تهدید آمریکا قرار است، تحریم های نفتی علیه ایران اعمال شود و قطعاً تولید نفت ایران با اعمال این تحریم ها کاهش پیدا خواهد کرد که بر این اساس کشورهایی که مازاد تولید دارند، سریعاً نفت خود را جایگزین نفت ایران خواهند کرد، هرچند که بر اساس توافق اوپک باید این سهم رعایت شود.

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه مثلاً عربستان خود را در مقابل دنیای غرب متعهد می داند، گفت: اگر خاطرتان باشد، حتی در قضیه 11 سپتامبر عربستان بدون اینکه مجوز داشته باشد، سریعاً تولید نفت خود را بالا برد و چندین محموله به آمریکا صادر کرد، تا آنها مشکل کمبود نفت و انرژی نداشته باشند.

خطیبی تصریح کرد: در گذشته عربستان بدون اینکه سازوکار و یا مجوز افزایش تولید را داشته باشد، این کار را انجام می داد، اما در سال های اخیر برای افزایش تولید خود دنبال سازوکار و مجوز است و آنچه که در جلسات اخیر اوپک نشان می دهد، آنها می خواهند افزایش تولید خود را بر اساس مجوزهای دریافتی از اوپک انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه معمولاً کشورهایی مثل عربستان، کویت و امارات به توافقات پایبند نبوده و نیستند، گفت: اگر آنها تخلفی انجام دهند، قطعاً اوپک با این کشورها برخورد خواهد کرد، ولی در حال حاضر آنها به دنبال سازوکاری برای افزایش تولید نفت خود هستند که ظاهراً این توافق نشان داد، آنها مجوزهای لازم برای این کار را دارند.

این کارشناس انرژی با اشاره به تحریم های سال های 90 و 91 گفت: در آن سال ها نیز این کشورها سریع نفت خود را جایگزین ایران کردند، تا در قیمت نفت تأثیری نداشته باشد و کمبود نفت در بازار حس نشود که ظاهراً در توافق اخیر اوپک نیز آنها این مجوز را خواهند داشت.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

روایت رئیس انجمن صنایع همگن و قطعات خودرو از تفاوت تحریم‌های ۹۰-۹۱ و ۹۷

اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی

یادداشت مدیر شبکه ۳ در تقدیر از دکتر کدخدایی

آن هایی که در روزهای اخیر بیننده برنامه جسورانه "بدون توقف" از شبکه سه بوده اند، حتما شاهد پرسش و پاسخ جسورانه و بدون سانسور نفر دوم شورای نگهبان (آقای دکتر کدخدایی) با منتقدان جوان خود از طیف های مختلف بوده اند. به ویژه که شورای نگهبان همیشه از کانون های حملات رسانه های منتقد و البته معاند بوده است. اما ایشان با جسارتی مثال زدنی، بسیار صادقانه، با متانت و با سعه صدر پاسخ سوالات و مطالبات جوان ها را دادند

وزارت نفت بعد از تحریم‌ها نیز نفت را در بورس عرضه کند

محمدرضا سبزعلیپور با اشاره به ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس گفت: اگر بخش خصوصی زیرساخت‌هایش را برای فروش درازمدت ایجاد کرد، تضمینی برای عرضه‌های نفت، بعد از تمام شدن جنگ اقتصادی وجود داشته باشد. سرمایه و پول امنیت می‌خواهد. باید برای کسانی که میخواهند در این زمینه فعالیت کنند، محیطی امن فراهم کنیم.

اروپا زندانبان برجام است

یک منتقد برجام اظهار داشت: از روز 13 اسفند 93 و چهار ماه پیش از «امضای» برجام به من اخطار کتبی دادند، در نتیجه تا پس از «اجرای » برجام نتوانستم اظهار نظری کنم.

مهم‌ترین مطالب سرویس

روایت رئیس انجمن صنایع همگن و قطعات خودرو از تفاوت تحریم‌های ۹۰-۹۱ و ۹۷
اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی
رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در گفتگو با نسیم آنلاین
وزارت نفت بعد از تحریم‌ها نیز نفت را در بورس عرضه کند
به بهانه قرارداد فاینانسی جدید ایران و برزیل
قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی
سود پتروشیمی‌ها از رانت ارزی چقدر است؟
عدم همکاری ارزی پتروشیمی‌ها؛ از انکار تا واقعیت 
شبکه کانون های تفکر ایران با ارسال نامه ای به وزیر نفت مطرح کرد
۵ پیشنهاد برای افزایش جذابیت و اثرگذاری سازوکار عرضه نفت در بورس
رییس هیات‌مدیره صنایع داروهای انسانی مطرح کرد:
دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران
حاشیه انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون
چند شغله‌های متخلف در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار
تعارض منافع عامل جدی عدم انتشار حقوق‌ها
انتشار داوطلبانه‌ فیش‌ حقوقی؛ مطالبه‌ای برای قانون‌مداری
جلیلی پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی معدن:
نمی‌توانند با تحریم و فشار اقتصادی مانع پیشرفت و رشد ملت ما شوند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین