یک کارشناس انرژی در گفت‌وگو با فارس:

توافق اخیر اوپک تولید نفت را در حد سقف گذشته بالا می‌برد/ عربستان فاصله ایجاد شده را پر خواهد کرد

عنوان

یک کارشناس انرژی گفت: در توافق اخیر اوپک اگرچه سقف تولید حفظ شد، اما تولید اعضا برای بازگشت به سقف پیشین افزایش پیدا خواهد کرد و در صورت عدم توانایی آنها مانند گذشته، عربستان این فاصله را پر خواهد کرد.

سیدمحمدعلی خطیبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به توافق صورت گرفته در جلسه صد و هفتاد و چهارم اوپک در وین، با اشاره به اینکه نتیجه این جلسه را می توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد، گفت: یک منظر این است که اعضای اوپک در این جلسه سقف تولید را تغییر ندادند و به همان سهمیه هایی که قبلاً توافق کرده بودند، اشاره شده و پای بند خواهند بود، اما منظر دیگر افزایش تولید است، به این نحو که در توافق قبلی مقرر شده بود که اوپک صد درصد تولید را کاهش دهد و به جای کاهش صد درصدی، 150 درصد کاهش پیدا کرده؛ یعنی اگر قرار بود، به عنوان مثال یک میلیون و 200 هزار بشکه تولید نفت کاهش پیدا کند، این رقم حدود یک میلیون و 800 هزار بشکه بوده است که در جلسه اخیر اعلام شد، اعضا باید به همان توافق قبلی یعنی کاهش صد درصدی برسد و این به منزله بالا بردن 600 هزار بشکه ای تولید نفت است.

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه علت کاهش بیش از حد توافق گذشته عدم امکان تولید نفت توسط برخی از کشورهای عضو اوپک به دلایل مختلف بود و به نظر می رسد که هنوز شرایط تغییر پیدا نکرده و این کشورها نمی توانند بر اساس سهمیه ای که برایشان در نظر گرفته شده بود، نفت خود را تولید کنند.

خطیبی ادامه داد: آنچه که به نظر می رسد این است که بر اساس بیانیه اوپک نباید تا پایان سال در سقف و سهمیه ها تغییری صورت گیرد، اما مشکلی که برای کشورهای این سازمان وجود دارد این است که برخی از این کشورها توانایی تولید بر اساس سهمیه را ندارند و آنها معمولاً با کشورهایی که توانایی بالا بردن سقف تولید و یا مازاد تولید را دارند، توافق کرده و آنها نفت خود را جایگزین این کشور خواهند کرد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از این کشورها می تواند ایران باشد، گفت: همان طور که می دانید در ماه های آتی بر اساس تهدید آمریکا قرار است، تحریم های نفتی علیه ایران اعمال شود و قطعاً تولید نفت ایران با اعمال این تحریم ها کاهش پیدا خواهد کرد که بر این اساس کشورهایی که مازاد تولید دارند، سریعاً نفت خود را جایگزین نفت ایران خواهند کرد، هرچند که بر اساس توافق اوپک باید این سهم رعایت شود.

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه مثلاً عربستان خود را در مقابل دنیای غرب متعهد می داند، گفت: اگر خاطرتان باشد، حتی در قضیه 11 سپتامبر عربستان بدون اینکه مجوز داشته باشد، سریعاً تولید نفت خود را بالا برد و چندین محموله به آمریکا صادر کرد، تا آنها مشکل کمبود نفت و انرژی نداشته باشند.

خطیبی تصریح کرد: در گذشته عربستان بدون اینکه سازوکار و یا مجوز افزایش تولید را داشته باشد، این کار را انجام می داد، اما در سال های اخیر برای افزایش تولید خود دنبال سازوکار و مجوز است و آنچه که در جلسات اخیر اوپک نشان می دهد، آنها می خواهند افزایش تولید خود را بر اساس مجوزهای دریافتی از اوپک انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه معمولاً کشورهایی مثل عربستان، کویت و امارات به توافقات پایبند نبوده و نیستند، گفت: اگر آنها تخلفی انجام دهند، قطعاً اوپک با این کشورها برخورد خواهد کرد، ولی در حال حاضر آنها به دنبال سازوکاری برای افزایش تولید نفت خود هستند که ظاهراً این توافق نشان داد، آنها مجوزهای لازم برای این کار را دارند.

این کارشناس انرژی با اشاره به تحریم های سال های 90 و 91 گفت: در آن سال ها نیز این کشورها سریع نفت خود را جایگزین ایران کردند، تا در قیمت نفت تأثیری نداشته باشد و کمبود نفت در بازار حس نشود که ظاهراً در توافق اخیر اوپک نیز آنها این مجوز را خواهند داشت.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

ترمیم کابینه منجر به انسجام در رویکرد اقتصادی می‌شود

امید واهی به غرب مانع توسعه نیروگاه‌ها شد

مدیر عامل اسبق شرکت مهندسی آب و فاصلاب کشور، شکل نگرفتن فرهنگ مناسب مصرف برق در کشور، پایین بودن قیمت برق در ایران نسبت به کشورهای همسایه و عدم توسعه ظرفیت‌های نیروگاهی متناسب با نیاز کشور را از جمله دلایل مهم قطعی‌های پرشمار اخیر برق در کشور برشمرد.

اروپا از کودتای ترکیه با خبر بود؟

 پانزدهم جولای ی دو‌سال پیش بود که ترکیه به سرخط خبر‌های جهان بدل شد. کودتای نافرجام ترکیه که هنوز ابهامات زیادی در آن وجود دارد. چیزی که در سالگرد این کودتا باعث دوباره مطرح شدن آن شده، توئیت خاویر سولانا، دبیرکل اسبق ناتو و مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر اطلاع داشتن اروپا و آمریکا از این کودتا بود.

شیعیان فوعه و کفریا از محاصره خارج می‌شوند

بر اساس این توافق حدود 7000 شهروند محاصره شده این دو شهر شیعه نشین از محاصره تروریست های "النصره، کتیبة التوحید والجهاد و تجمع سرایا داریا" خارج می‌شوند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیر کل اسبق دفتر وزارتی وزارت نیرودلایل قطعی‌های اخیر برق را تشریح کرد
امید واهی به غرب مانع توسعه نیروگاه‌ها شد
یادداشت دکتر وحید شقاقی شهری به بهانه اظهارات اخیر وزیر بهداشت؛
۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت
تکرار بحران اقتصادی دهه ۷۰
نیاورانی‌ها از جان اقتصاد چه می‌خواهند؟
چگونه نیمه شب ۳۵هزار ثبت سفارش غیرقانونی صورت گرفت؟
جزئیات فساد سازمان‌یافته در واردات خودرو
رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با «نسیم آنلاین»:
متعجم چرا دولت روحانی قانون مالیات بر خانه‌های خالی را اجرا نمی‌کند!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین