یک کارشناس انرژی در گفت‌وگو با فارس:

توافق اخیر اوپک تولید نفت را در حد سقف گذشته بالا می‌برد/ عربستان فاصله ایجاد شده را پر خواهد کرد

عنوان

یک کارشناس انرژی گفت: در توافق اخیر اوپک اگرچه سقف تولید حفظ شد، اما تولید اعضا برای بازگشت به سقف پیشین افزایش پیدا خواهد کرد و در صورت عدم توانایی آنها مانند گذشته، عربستان این فاصله را پر خواهد کرد.

سیدمحمدعلی خطیبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به توافق صورت گرفته در جلسه صد و هفتاد و چهارم اوپک در وین، با اشاره به اینکه نتیجه این جلسه را می توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد، گفت: یک منظر این است که اعضای اوپک در این جلسه سقف تولید را تغییر ندادند و به همان سهمیه هایی که قبلاً توافق کرده بودند، اشاره شده و پای بند خواهند بود، اما منظر دیگر افزایش تولید است، به این نحو که در توافق قبلی مقرر شده بود که اوپک صد درصد تولید را کاهش دهد و به جای کاهش صد درصدی، 150 درصد کاهش پیدا کرده؛ یعنی اگر قرار بود، به عنوان مثال یک میلیون و 200 هزار بشکه تولید نفت کاهش پیدا کند، این رقم حدود یک میلیون و 800 هزار بشکه بوده است که در جلسه اخیر اعلام شد، اعضا باید به همان توافق قبلی یعنی کاهش صد درصدی برسد و این به منزله بالا بردن 600 هزار بشکه ای تولید نفت است.

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه علت کاهش بیش از حد توافق گذشته عدم امکان تولید نفت توسط برخی از کشورهای عضو اوپک به دلایل مختلف بود و به نظر می رسد که هنوز شرایط تغییر پیدا نکرده و این کشورها نمی توانند بر اساس سهمیه ای که برایشان در نظر گرفته شده بود، نفت خود را تولید کنند.

خطیبی ادامه داد: آنچه که به نظر می رسد این است که بر اساس بیانیه اوپک نباید تا پایان سال در سقف و سهمیه ها تغییری صورت گیرد، اما مشکلی که برای کشورهای این سازمان وجود دارد این است که برخی از این کشورها توانایی تولید بر اساس سهمیه را ندارند و آنها معمولاً با کشورهایی که توانایی بالا بردن سقف تولید و یا مازاد تولید را دارند، توافق کرده و آنها نفت خود را جایگزین این کشور خواهند کرد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از این کشورها می تواند ایران باشد، گفت: همان طور که می دانید در ماه های آتی بر اساس تهدید آمریکا قرار است، تحریم های نفتی علیه ایران اعمال شود و قطعاً تولید نفت ایران با اعمال این تحریم ها کاهش پیدا خواهد کرد که بر این اساس کشورهایی که مازاد تولید دارند، سریعاً نفت خود را جایگزین نفت ایران خواهند کرد، هرچند که بر اساس توافق اوپک باید این سهم رعایت شود.

این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه مثلاً عربستان خود را در مقابل دنیای غرب متعهد می داند، گفت: اگر خاطرتان باشد، حتی در قضیه 11 سپتامبر عربستان بدون اینکه مجوز داشته باشد، سریعاً تولید نفت خود را بالا برد و چندین محموله به آمریکا صادر کرد، تا آنها مشکل کمبود نفت و انرژی نداشته باشند.

خطیبی تصریح کرد: در گذشته عربستان بدون اینکه سازوکار و یا مجوز افزایش تولید را داشته باشد، این کار را انجام می داد، اما در سال های اخیر برای افزایش تولید خود دنبال سازوکار و مجوز است و آنچه که در جلسات اخیر اوپک نشان می دهد، آنها می خواهند افزایش تولید خود را بر اساس مجوزهای دریافتی از اوپک انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه معمولاً کشورهایی مثل عربستان، کویت و امارات به توافقات پایبند نبوده و نیستند، گفت: اگر آنها تخلفی انجام دهند، قطعاً اوپک با این کشورها برخورد خواهد کرد، ولی در حال حاضر آنها به دنبال سازوکاری برای افزایش تولید نفت خود هستند که ظاهراً این توافق نشان داد، آنها مجوزهای لازم برای این کار را دارند.

این کارشناس انرژی با اشاره به تحریم های سال های 90 و 91 گفت: در آن سال ها نیز این کشورها سریع نفت خود را جایگزین ایران کردند، تا در قیمت نفت تأثیری نداشته باشد و کمبود نفت در بازار حس نشود که ظاهراً در توافق اخیر اوپک نیز آنها این مجوز را خواهند داشت.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در یک مناظره تلویزیونی بررسی شد؛اماواگرهای الحاق ایران به گروه ویژه اقدام

ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود

مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین

 آمریکا در هفته‌های اخیر همه توان خود را برای رایزنی با مشتریان نفتی ما به کار گرفته است تا آنها را از خرید نفت ایران منصرف کند. اما دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در انفعال کامل است به طوریکه در چین و هند که خریدار بیش از 50 درصد نفت ایران هستند حتی سفیر هم نداریم.

مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی از ۳ قوه مطالبه می‌کنیم

واژه نظارت بر رهبری نه در قانون اساسی آمده است و نه در‌ آیین‌نامه مجلس خبرگان. خبرگان از لحاظ حقوقی و فقهی و از لحاظ قانونی، نظارتی بر عملکرد رهبری ندارد چون اگر قرار باشد نظارت بر رهبری داشته باشیم، آن وقت خبرگان بر ولی، ولایت پیدا می‌کند، در حالی که خبرگان ولایتی بر ولی‌فقیه ندارد اما در چارچوب اصل 111 قانون اساسی برای نظارت بر تداوم صفات رهبری، کمیسیونی تشکیل شده به نام کمیسیون تحقیق و بررسی.

خروج آمریکا از برجام، تمسخر اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

سرنوشت برجام یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی است و اقدام یک‌جانبه آمریکا در خروج از این توافق، تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه خواهد داشت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با انتشار گزارشی تاکید کرد:
اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف خانگی بهترین راه حل بحران خاموشی های در کشور
در نامه‌ مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران به زنگنه مطرح شد:
خواب سنگین وزارت نفت درباره تحریم های نفتی پایان یابد
نقدی بر یکی از بهانه های وزارت نفت برای بی اعتنایی به فروش نفت در بورس
آیا نفت ایران شناسنامه خاص و یکتا (DNA) دارد؟
نرخ دستور ارزی خلاف سیاست‌های کلان اقتصادی بود
مصباحی مقدم:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نسنجیده بود
جمشید پژویان:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی خزانه را خالی کرد
جهانگیری باید استعفا دهد
سیاست گذاری غلط دولت عامل رانت‌ خواری در پتروشیمی‌ها
۹ ماه یارانه نقدی مردم به جیب چند واحد پتروشیمی می‌رود!
راهکار کنترل قیمت مسکن و اجاره بها چیست
حباب قیمت مسکن می‌ترکد
خیانت تیم اقتصادی دولت و جامعه دانشگاهی در ماجرای برجام در گفتگو با حسن عباسی:
به روحانی القا کردند مشکلات اقتصادی با مذاکره حل می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»
اسحاق جهانگیری «وزیر صنعتِ» واقعی است
کارشناسان درباره راهکارهای تحریم نفت چه می‌گویند؟
وزارت نفت، سد راه عرضه نفت در بورس
انتقادات عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از روحانی
لیلاز: رئیس‌جمهور مسئول وضع فعلی اقتصادی کشور است
حسین صمصامی اقتصاددان:
بازار ثانویه موجب گرانی دلار است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین