نامه آخوندی ایراد قانونی دارد/مداخله بیجای دولت در امور مهندسان

عنوان

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با طرح این سوال که "چرا دولت در کار مهندسان دخالت می‌کند" از نامه آخوندی برای حذف دریافت ۵ درصد حق‌الزحمه مهندسان ناظر توسط سازمان‌ها انتقاد کرد.

فرج الله رجبی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که "قانون تکلیف ماجرای 5 درصد حق الزحمه مهندسان ناظر را مشخص کرده است" اظهار کرد: هیچگونه ابهام یا سئوالی در این ماجرا نیست، قانون در ماده 37 گفته تعیین چنین مواردی به عهده مجامع عمومی سازمان های نظام مهندسی ساختمان است.

وی ادامه داد: این که آقای وزیر بند آیین نامه را حذف می کند، اشکالی ندارد. اما این که در انتهای نامه می گوید سازمان ها حق ندارند منبعد این رقم را دریافت کنند، ایراد قانونی دارد.

رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان ادامه داد: قانون اجازه تصمیم گیری در این رابطه را به مجمع عمومی داده، شاید مجمع تصمیم بگیرد چیزی دریافت نکند، شاید تصمیم بگیرد 5 درصد یا 3 درصد دریافت کند.

رجبی با تاکید بر "این مسئله از اختیارات مجامع عمومی سازمان های نظام مهندسی است، اظهار کرد: انتهای نامه وزیر راه و شهرسازی می تواند منبعد سازمان ها تنش های بی دلیلی را در سازمان ها ایجاد کند. مهندسان اگر نمی خواهند هزینه ای را به سازمان ها پرداخت کنند می توانند در مجامع حاضر شده و آنرا مصوب کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که هم اکنون چه تعداد مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند، افزود: حدود 480 هزار نفر.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا 5 درصد مورد مناقشه از حق الزحمه همه مهندسان کسر می شود، تصریح کرد: خیر، این 5 درصد در مورد مهندسانی است که دارای پروانه اشتغال هستند. حدود 210 تا 220 هزار نفز از مهندسان پروانه اشتغال دارند. 5 درصد حق الزحمه برای مهندسانی است که کار می گیرند و از محل آن هزینه 5 درصد را به حساب سازمان نظام مهندسی واریز می کنند.

در همین زمینه بخوانید؛

اعتراض شدید نظام مهندسی به آخوندی؛ نامه وزیر غیرقانونی و موجب بروز درگیری است

واریز کل حق الزحمه مهندسان ناظر به حساب سازمان نظام مهندسی+ سند

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار کرد: در حال حاضر کار در کشور نسبت به ظرفیت مهندسان زیر 20 درصد و در برخی شهرها به 7 درصد رسیده است. ما درباره "هیچی" صحبت می کنیم و کاری نیست که درباره درصد حق الزحمه آن حرف بزنیم.

رجبی ادامه داد: «تکالیفی از جمله آموزش، کنترل، نظارت عالیه، نظارت بر عملکرد مهندسان و... را در سازمان نظام مهندسی داریم که در حال انجام آنها هستیم. برای این تکالیف باید از یک منبع غیردولتی استفاده کنیم؛ این منبع چه می تواند باشد اگر خود مهندسان خودشان را پوشش می دهند و به آموزش های قبل از ورود به حرفه، آموزش های ارتقا و... کمک می کنند . هیچ باری هم بر دولت نیست چرا دولت مداخله می کند که نمی داند جایگزین آن چیست؟»

وی بیان کرد: از فردا دعوا بین اعضای نظام مهندسی و هیئت مدیره ها ایجاد می شود که آیا این 5 درصد را وزیر گفته بگیرید یا نگیرید.

وی گفت: طبق قانون در سال جاری سازمان ها موظف هستند طبق بودجه های خود عمل کنند چراکه مصوبه مجامع آنهاست، سال آینده نیز همین پیشنهاد را در مجمع مطرح کنند که از نظارت چند درصد دریافت کنیم؛ هیچ درصد یا یک درصد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از ورود وزارت راه و شهرسازی به مسائل خُرد، اظهار کرد: مسائل کلان تری داریم و ورود وزارت راه و شهرسازی به چنین مسائلی باعث هزینه وقت و انرژی در سطوح پایین تر می شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

در منطق آمریکایی واژه توافق بی معناست / خروج امریکا از برجام برای امتیازگیری بیشتر است

کارشناس مسائل سیاسی گفت:طبیعی است که درهر توافق یکسری امتیازات به طرف مقابل داده و یک سری امتیازات هم گرفته شود، اما در منطق آمریکایی توافق مفهومی ندارد.

برجام هیچ کمکی به باز شدن راه‌های بانکی و سوئیفت نکرد

ورود ارز به کشور دلیل عمده کاهش قیمت ارز بود و باعث شد تا بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار شود و هر چه این تعادل بیشتر شود قیمت دلار هم متعادل تر خواهد شد.

پذیرش FATF خلاف انسانیت و اسلامیت و استقلال ایران است

 یکی از روش‌های آمریکا برای اداره جهان جعل قواعدی است که به جهان‌داری او کمک کند و دولت‌های آزادی‌خواه و استقلال‌طلب را تحت شعاع قرار دهد. FATF یکی از آنهاست که ملزم می‌کند کشورهای عضو اطلاعات شفاف را مبادله کنند

مهم‌ترین مطالب سرویس

مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟
پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس
دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات:
تیم اقتصادی دولت ضعیف، ناتوان و بی‌انگیزه است
محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با رادیو تهران؛  
درباره فیلتر شدن اینستاگرام دستور و ابلاغی صادر نشده است
در نشست کارشناسی صادرات نفت مطرح شد
ضرورت انعطاف وزارت نفت در قبال سازوکار تسویه در بورس
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
تضمینی برای خروج از لیست سیاه FATF وجود ندارد
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:
FATF  ابزاری سیاسی در دست آمریکا است
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
نقوی حسینی:‌ آمریکایی ها به دنبال تحریم نقطه ای ایران هستند
سه تهدید پیوستن ایران به «FATF»
حیف و میل بیت المال در صندوق بازنشستگی صنعت نفت!
در صندوق بازنشستگی صنعت نفت چه خبر است؟
مصوبه مهم شورای هماهنگی اقتصادی همچنان روی زمین!
عرضه نفت در بورس، اثبات قانون‌گرایی
معادله محاسبه تورم در گفتگو با معاون اسبق وزیر اقتصاد
از افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت کالاها تا تورم ۱۳ درصدی
ایروانی وزیر اقتصاد دوران دفاع مقدس
سیاست دولت دربرابر قیمت ارز انفعالی است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین