وزارت ارتباطات با ۱۱۰ میلیارد تومان چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

فیلترینگ

وزارت ارتباطات از تخصیص هزینه ۱۱۰ میلیاردی به منظور اجرای فیلترینگ هوشمند توسط ۱۱ دانشگاه کشور خبر داده است. این در حالی است که بزرگترین منتقد اجرای فیلترینگ هوشمند اهالی دانشگاه ها بودند. کارشناسان و متخصصینی که این طرح را از ابتدا شکست خورده می دانستند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فیمنا نوشت: وزارت ارتباطات از تخصیص هزینه ۱۱۰ میلیاردی به منظور اجرای فیلترینگ هوشمند توسط ۱۱ دانشگاه کشور خبر داده است. این در حالی است که بزرگترین منتقد اجرای فیلترینگ هوشمند اهالی دانشگاه ها بودند. کارشناسان و متخصصینی که این طرح را از ابتدا شکست خورده می دانستند.

اکنون آیا این هزینه میلیاردی توجیه اقتصادی، فنی و فرهنگی دارد؟

پرسشی که ذهن دانشجویان و اساتید حوزه فناوری اطلاعات را آزار می دهد، قبول و تخصیص هزینه پروژه ایست که هیچ گونه توجیه علمی و عملی برای اجرای آن وجود ندارد.

تمامی شبکه های اجتماعی مبتنی بر OTT برای حفظ و برقراری امنیت داده های خود، آنها را در هنگام ارسال و دریافت رمزگذاری (Encryption) می کند. از این رو تمامی ترافیک اطلاعات فرستاده و دریافت شده درون نرم افزار طبق الگوریتم خاصی رمزنگاری می شود و قفل این رمز، تنها و تنها در اختیار شرکت تولید کننده است. حال اگر هکرها (در اینجا وزارت ارتباطات و دانشگاه های مد نظر وی ) بخواهند به ترافیک درونی این نرم افزارها دسترسی داشته باشند می بایست با صرف وقت و هزینه های سنگین به کلید آنها پی ببرند و با فرض یافتن این رمز، به محض تشخیص توسط شرکت هدف، با یک تغییر ساده در روش رمزنگاری داده های نرم افزار خود، باز هم موجبات سردرگمی و تکرار هزینه های سنگین را بر هکرها فراهم می کند.

مسئولین دولتی و مدیران وزارت ارتباطات در شرایط اقتصادی کنونی، چگونه حاضر به صرف چنین هزینه های سنگینی هستند زمانی که پروژه های بسیاری روی زمین مانده و شبکه ملی اطلاعات که از اصلی ترین وظایف وزارت ارتباطات بوده، تاکنون همواره در فاز “به زودی افتتاح می شود” به سر برده است؟

از سوی دیگر آقای واعظی با این پرسش واجه است که اگر قرار بود فیلترینگ هوشمند راهگشا باشد، چرا تا به حال از نامه نگاری با شرکت های مختلف خارجی صحبت به میان می آوردند؟ آن نامه هایی که به کشور های ثالث فرستاده می شد نه دفتر شرکت های مورد نظر.

گذشته از اینها آقای وزیر می بایست توضیح دهد که با صرف ۱۱۰ میلیارد

چه تعداد پروژه دانشجویی حمایت می شود؟

چقدر از هزینه های راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تأمین می شود؟

چند شرکت دانش بنیان می توانند وام ها دریافت کرده و به سودآوری چشم گیر دست یابند؟

چند میلیارد ارزش افزوده به بدنه دانشگاه ها تزریق می شود؟

چه تعداد پروژه دانشجویی چند میلیونی، اجرایی می شود؟

چه تعداد از پروژه های اقماری شبکه ملی اطلاعات راه اندازی می شود؟

چه تعداد شبکه اجتماعی داخلی به منظورتوسعه و ایجاد مزیت های رقابتی حمایت می شود؟

چند پروژه شبکه اجتماعی از ابتدا قابلیت طراحی و توسعه دارد؟

و…؟؟؟؟

OTT  چیست؟

(On The Top Apps) به طور کلی OTT Apps به هر اپلیکیشن یا سرویسی که دیتای (پیام، عکس، مدیا) خود را از بستر اینترنت (IP) به جای کانال سنتی، عبور دهد اطلاق می‌شود. سرویس‌های Over The Top معمولا در حوزه رسانه و ارتباطات توسعه داده می‌شوند و عموما هزینه کمتری برای ارتباط دوسویه ایجاد می‌کنند. البته نه همیشه! و تاکنون موفق شده‌اند تجربه بهتر و ارزان تری را در بخش پیام به کاربران خود ارائه بدهند و هر امکانی که کاربر تلفن هوشمند قصد انجام آن را دارد، ممکن می سازند. امکاناتی مانند: گفتگوی تصویری، پیام متنی و صوتی، پیام (Hold&Talk) اشتراک تصویر/فیلم، اشتراک مختصات مکان روی نقشه و غیره.

ارسال نظر

معضل تحریم یا فرصتی سودآور

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

وکالت نباید انحصاری باشد

حجت الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به انحصار حرفه وکالت در کشور گفت: باید حضور حقوق‌دانان و فارغ التحصیلان حقوق مملکت، در مسائل حقوقی و قضایی کشور بیشتر شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
ذبح حقوق مردم توسط دلالان در آشفته بازار توزیع ارز دولتی
تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز
تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین