داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار نقدینگی
محرک‌های چشم­‌انداز تورمی سال آتی
۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰

تشدید انتظارات تورمی موجب سرازیر شدن حجم بالای نقدینگی به سمت بازار دارایی­‌های مختلف و در نتیجه افزایش نوسانات در این بازارها شده است.

بعید است تورم سال آینده ۲۰ درصد شود
۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰

وحید شقاقی شهری استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی بیان کرد: براساس برآوردها تورم امسال بین ۳۷ تا ۳۸ درصد خواهد بود.

بانک مرکزی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی کسب کرده است
۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۱

رئیس کل بانک مرکزی گفت: علیرغم فشار تحریمی، پیش‌بینی‌های بدبینانه از طوفان تورم و رشد افسار گسیخته نرخ ارز، بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت داشته است.

رشد پایه پولی بیش از نقدینگی شد
۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰

در پایان آذرماه ۹۸ حجم نقدنیگی با ۲۸.۲ درصد افزایش به ۲۲۶۲ هزار و ۳۱۰ میلیارد تومان رسید و حجم پایه پولی با ۲۸.۳ درصد رشد به ۳۱۴ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

فیلم: چرا بانک مرکزی را از ارائه آمارهای اقتصادی منع کردند؟
۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰

سید شمس الدین حسینی، بیان کرد: بانک مرکزی از ارائه آمار تورم منع شده، آمار رشد اقتصادی منتشر نمی‌شود، و شاخص‌های بازتوزیع درآمد با تاخیرهای طولانی اعلام می‌شود! این چه وضعی است!؟ پژوهشگران و برنامه‌ریزان با چه اعداد و ارقامی برای کشور برنامه‌ریزی می‌کنند؟! برای اولین بار در اقتصاد ایران سرعت گردش نقدینگی منفی شده است!

بانک مرکزی چین خط مقدم مبارزه با کرونا
۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳

در حالی که چین هر روز از شیوع ویروس کرونا بیشتر آسیب می‌بیند، همه نگاه‌های جهان به سوی یک نهاد آشنا دوخته شده است تا با اقدام خود این کشور را نجات دهد؛ بانک مرکزی چین!

جایگزین مناسب درآمدهای نفتی
۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۸

وزیر اقتصاد اعلام کرد: اگر بخواهیم نفت از بودجه خارج شود باید درآمد‌های جایگزین داشته باشیم که درآمد‌های مالیاتی بخصوص مالیات‌های مستقیم اهمیت ویژه پیدا می‌کند.

شرط ورود بانکها به گام
۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰

رئیس کل بانک مرکزی به تشریح شرایط ورود بانکها به عملیات اجرایی طرح گام، کارمزد، نرخ سود و تضامین مورد نیاز برای دریافت این اوراق پرداخت.

حجم نقدینگی شکل گرفته در کشور عنصر آزاد دهنده افزایش تورم است
۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱

عدم پیروی قاعده مالی از سوی دولت و عدم استقلال کافی بانک مرکزی از دولت در چارچوب قوانین و مقررات کنونی از جمله عواملی است که باعث می‌شود عملیات بازار باز از کار ویژه خود یعنی ابزار سیاست پولی منحرف شود.

مسکن مهر نگذاشت پایه پولی کاهش یابد و نقدینگی افت کند
۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰

محمد زمان‌زاده: اگر مسکن مهر نبود هم پایه پولی افت می‌کرد و هم تورم پایین بود، اما مسکن مهر نگذاشت پایه پولی کاهش یابد و نقدینگی افت کند، چون درآمدهای نفتی بالا بود و این درآمدهای نفتی آن را جبران کرد.