داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار مالیات-بر-مجموع-درآمد
مالیات بر عایدی سرمایه بدون تورم، کارایی ندارد
۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی گفت:‌ تورم زدایی از مالیات عایدی سرمایه‌، این نوع مالیات را ناکارآمد می‌کند.

بانک‌ها چند درصد مالیات پرداخت می‌کنند؟
۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳

اشخاص حقوقی از جمله شرکت‌ها و بانک‌ها و وزارتخانه‌ها باید طبق قانون، ۲۵ درصد از درآمدشان را مالیات بپردازند. همچنین این گروه در قانون مالیات‌ وظایفی همچون ارائه اظهارنامه مالیاتی، پرداخت حق تمبر، ارائه لیست حقوق‌بگیران، استفاده از سامانه صندوق فروش و ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده دارند.

رشد ۳۰ درصدی مالیات کارگران در بودجه ۹۹
۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷

در حالیکه در لایحه بودجه مالیات بردرآمد کارمندان بخش خصوصی، حدود ۳۰ درصد رشد کرده است به نظر می‌ر‌سد، برای تحقق این درامد مالیاتی در سال بعد بایستی حداقل حقوق کارگران نیز به همین میزان رشد کند.

چرا رقم معافیت‌ها و فرارهای مالیاتی در اقتصاد ایران نجومی است؟
۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲

یکی از شاخص‌های اقتصادی که نشان از کم بودن سهم مالیات در اقتصاد ایران است؛ شاخص تلاش مالیاتی یا «نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی» است. در ایران این نسبت حدود ۷ الی ۸ درصد بوده؛ در حالی که میانگین این شاخص در دنیا ۱۴ درصد است

احتمال تصویب مالیات سود سپرده بانکی با نرخ صفر
۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه، پیش نویس مالیات بر مجموع درآمد تا پایان پاییز به دولت ارائه می‌شود، گفت: با توجه به نظر سیاست گذار اقتصادی احتمال دارد مالیات با نرخ صفر برای سود سپرده بانکی لحاظ شود.

تحول بنیادین در اقتصاد چشم انتظار مالیات بر مجموع درآمد
۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸

اجرای نظام مالیاتی در ایران و همچنین تلاش‌ها برای اصلاح آن به‌خصوص در سال‌های اخیر با چالش‌هایی همراه بوده است. برای نمونه فرارهای مالیاتی گسترده یا برخی معافیت‌های بی‌مورد سبب شده است، احساس بی‌عدالتی در نظام مالیاتی کشور و در نتیجه آن عدم تمکین مالیاتی افزایش یابد.