داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار
تاثیر حذف صفرها از پول ملی بر تورم چیست؟
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸

یکی از کارشناسان اقتصادی می‌گوید اجرای طرح تغییر واحد پول ملی می‌تواند به گرد شدن ارقام خرد به بالا منجر شود که اگر راهکار مناسب برای آن اندیشیده نشود می‌تواند به افزایش فشار به دهک‌های پایینی جامعه منجر شود.

تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر جیب مردم
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴

یک کارشناس اقتصادی ضمن برشمردن تاثیرهای مثبت آزادسازی سهام عدالت همچون بخشیدن رونق و عمق بیشتر به بورس، افزایش قدرت خرید و درآمدزایی برای مردم، به دارندگان سهام عدالت توصیه کرد: برای فروش سهام عدالت عجله نکنند، زیرا ممکن است با توجه به شرایط مناسب در بورس ارزش این سهام چندین برابر شود و در آینده بیشتر سود ‌کند.

بعید است تورم سال آینده ۲۰ درصد شود
۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰

وحید شقاقی شهری استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی بیان کرد: براساس برآوردها تورم امسال بین ۳۷ تا ۳۸ درصد خواهد بود.

بانک مرکزی می‌خواهد مدیریت بازار ارز را با مدیریت ریال انجام دهد
۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸

یک اقتصاددان با حمایت از تصمیم بانک مرکزی درباره الزامی شدن ارائه اسناد برای انتقال بالای یک میلیارد تومان در نظام بانکی گفت: این اقدامات در راستای مدیریت ریال است که می تواند منجر به مدیریت مثبت نرخ ارز و شفافیت مالی و اقتصادی شود.

کارشناس اقتصادی: مالیات دوپله‌ای، به نفع نجومی‌بگیران است
۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵

وحید شقاقی شهری: مالیات ۵ پله‌ای به عدالت‌محوری نزدیک‌تر است.

طرح بانکداری برای مسائل بنیادین راه حلی ندارد
۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲

دوستان تدوین‌کننده طرح زحمت کشیدند و باید از زحمات‌شان قدردانی کنیم ولی هنوز مسائل بنیادینی وجود دارد که این طرح به آنها پاسخ نداده است. باید آن ضعف‌های بنیادین و چالش‌های اساسی را که در نظام بانکداری ما حاکم است اصلاح کنیم. اقتصاد ایران حدود ۸۵ درصد بانک‌محور است و اگر این نظام بانکی اصلاح نشود، شاهد گسترش یک نظام اقتصادی در قالب سرمایه‌داری مالی خواهیم بود. به‌طور کلی باید گفت طرح اصلاح نظام بانکی به چالش‌های نظام بانکی پاسخ نداده است. 

ایرادات قابل تامل اقتصاددانان به طرح جدید بانکداری
۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳

اقتصاددانان در دانشگاه علامه طباطبایی زوایای مختلف طرح جدید بانکداری مجلس را ارزیابی کردند و ایرادات و انتقادات زیادی را به آن وارد کردند.

کار دولت شعبده‌بازی حسابداری است
۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷

اصغر بالسینی اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در پاسخ به این سوال که انتشار اوراق برای جبران کسری توسط دولت چه تبعات و پیامدی برای اقتصاد ایران دارد، می‌گوید: «این حجم عظیم و بی‌سابقه انتشار اوراق مالی که نام دیگر آن استقراض دولت از داخل است، اشکالات جدی و بعضا بی‌پاسخی را به اذهان متبادر می‌سازد که برخی از آنها عبارتند از:

درآمد ۱۰ هزار میلیاردی دولت از حذف یارانه پردرآمدها
۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳

یک اقتصاددان با اشاره به شیوه دولت برای حذف تدریجی یارانه‌ سه دهک بالای درآمدی جامعه، این روش را بهترین شیوه ممکن برای حذف یارانه پردرآمدها ارزیابی کرد و گفت: از محل حذف یارانه خانوارهای پردرآمد، طی یک سال ۱۰ هزار میلیارد تومان نصیب دولت خواهد شد.

شدت رشد قیمت‌ها کُند شد
۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

نرخ تورم در شهریور فقط نیم درصد رشد کرد و به ۴۲.۷درصد رسید؛ اما این به معنای کاهش قیمت‌ها نیست؛ بلکه به منزله کُندشدن شدت افزایش قیمت‌ها بوده که مهمترین عامل آن هم، ثبات بازار ارز است.