داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار سحر-دانشور
گفتگوی نوستالژیک درباب نوستالژیِ گفتگو
۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴

این روزها بازار لایوهای اینستاگرامی داغ است و افراد مختلف در این بستر در رابطه با موضوعات گوناگون با یکدیگر گفتگو می‌کنند. در کنار پررنگ شدنِ این فضا، رسانه ملی پخش برنامه‌های گفتگومحور خود را متوقف کرده تا به پررنگ تر شدنِ یک پرسش دامن بزند: «چرا متفکرینِ اول انقلاب در گفتگوهای تلویزیونی با مخالفین و منتقدین خود سخن می گفتند اما امروز با گذشت چهل سال از انقلاب راه گفتگو بسته است؟!»

جامعه ناامید از رسانه‌هاست
۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵

در ایام قرنطینه شاهد پررنگ شدن گفتگوهای اینستاگرامی در قالب لایوهای گوناگون با موضوعات مختلف هستیم. با پرتکرار شدن لایوها این سوال برایمان پیش آمد که لایوها متاثر از فضای قرنطینه هستند و یا نشان نیاز جامعه به گفتگو!

هنرِ انقلابی، انقلاب هنری
۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳

این روزها با شیوع کرونا، در جبهه انقلاب شاهد تولید آثار مختلف هنری در قالب‌هایی چون کلیپ، فیلم کوتاه، مستند، روایت‌نگاری، طراحی پوستر و پادکست هستیم. با کمی دقت به محتوا و روح آثار تولید شده و همچنین فضای تولید آثار می‌توان شباهت های خاصی میان این فضا و دهه شصتِ هنر انقلاب یافت.

احتضار گفتمان سلبی
۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴

بسیاری مشارکت پائینِ مردم در انتخابات مجلس را نتیجه ضعفِ دولتِ روحانی و ناامیدی مردم از اصلاحات می‌دانند. این بنیادِ تحلیلیِ نگاههای مختلفی است که حتی گاه پای عملکردِ اصولگرایان در انتخابات سال 92 را نیز به میان می‌کشاند.

«سلبریتی» علیه «سلبریتی»
۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

«این عنوان سلبریتی را از چهره ما بردارید، ما خودِ خودِ مردمیم.» در حقیقت بهداد آن شب همنوا با منتقدانی که رفتار، گفتار و افکار سلبریتی‌ها را نقد می‌کرده و می‌کنند گفت: «سلبریتی ها با مردم فاصله دارند.» لایه نهفته دیگرِ این سخن نیز به خشمِ سلبریتی‌ها از تصور مردم نسبت به خودشان بازمی‌گردد.

لشکرکشیِ مجازیِ تتلو
۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱

تتلو همه اینها هست و نیست، او کسی است که در پی دیده شدن است و در پیوندی خاص با نوجوانانی که آنها هم عطشِ دیده شدن دارند، به هویتی خاص دست یافته است.

گوشت قربونی این وسط زن‌هایند
۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷

ما می‌خواستیم بگوئیم رسانه‌ها در چنبره عدهای خاصند که در بزنگاه‌های خاص به یادِ چیزهای خاصی می‌افتند. آنها و مسئولین و نمایندگان مجلس به خوبی می‌دانند کی و چه وقت زبان باز کنند و حرف بزنند! درست مثل همین دیروز، روز عاشورایی که یادشان افتاد دختری خودش را به خاطر ورزشگاه رفتن آتش زده.

تاملی بر نسبت ترس از رسانه و اقداماتِ مسئولین؛ در حاشیه ماجرای ازدواج دختر ۹ ساله بهمئی
۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸

فیلمی از عقدِ دختر 9 ساله با جوانی 22 ساله منتشر می شود، در کمترین زمان ممکن مرزهای فضای مجازی را در می نوردد، کار به معاونت زنان ریاست جمهوری و توئیت و توئیت بازی می رسد، رسانه های آنور آب هم که طبق معمول پاچه ورکشیده از آب ها عبور می کنند و وسط معرکه ظاهر می شوند.

تبر بر دوشِ «قدیس» است
۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷

ما امروز به‌تمامی شاهدِ تجلیِ نفسانیتی در رسانه‌ها هستیم که شاملو پیامبرِ اصلی و مظهرِ جدی‌اش بود، نفسانیتِ شاملو، این قدیسِ ادبیات، به تبری علیه خودش نیز بدل شده است و او همان بتِ بزرگی است که دیگر بت‌ها را شکسته و تبر بر دوشش خوش نشسته است. «اگر نیما را حوالت گویِ تاریخِ نفسانیتِ جدید بدانیم، شاملو مظهرِ این نفسانیت است.»

ساختن «گاندو» نیازمند پوست کلفتی است
۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴

باید توجه داشت اگر جمهوری اسلامی رخدادها و پرونده‌های مورد نظر را روایت نکند و هنرمندان انقلاب اسلامی در این گام سستی کنند، گفتمان رقیب منفعل نبوده و نیست. در موضوعات مختلف و چالشی که از ابتدایِ انقلاب تا به حال با آن‌ها مواجه بوده‌ایم، مخاطب بیشتر روایت‌های رقیب را شنیده، خوانده و دیده است تا روایت انقلاب اسلامی را. باید بتوان با توان هرچه بیشتر به سمتِ روایت وقایع مختلف رفت.