داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار سحر-دانشور
احتضار گفتمان سلبی
۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴

بسیاری مشارکت پائینِ مردم در انتخابات مجلس را نتیجه ضعفِ دولتِ روحانی و ناامیدی مردم از اصلاحات می‌دانند. این بنیادِ تحلیلیِ نگاههای مختلفی است که حتی گاه پای عملکردِ اصولگرایان در انتخابات سال 92 را نیز به میان می‌کشاند.

«سلبریتی» علیه «سلبریتی»
۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

«این عنوان سلبریتی را از چهره ما بردارید، ما خودِ خودِ مردمیم.» در حقیقت بهداد آن شب همنوا با منتقدانی که رفتار، گفتار و افکار سلبریتی‌ها را نقد می‌کرده و می‌کنند گفت: «سلبریتی ها با مردم فاصله دارند.» لایه نهفته دیگرِ این سخن نیز به خشمِ سلبریتی‌ها از تصور مردم نسبت به خودشان بازمی‌گردد.

لشکرکشیِ مجازیِ تتلو
۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱

تتلو همه اینها هست و نیست، او کسی است که در پی دیده شدن است و در پیوندی خاص با نوجوانانی که آنها هم عطشِ دیده شدن دارند، به هویتی خاص دست یافته است.

گوشت قربونی این وسط زن‌هایند
۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷

ما می‌خواستیم بگوئیم رسانه‌ها در چنبره عدهای خاصند که در بزنگاه‌های خاص به یادِ چیزهای خاصی می‌افتند. آنها و مسئولین و نمایندگان مجلس به خوبی می‌دانند کی و چه وقت زبان باز کنند و حرف بزنند! درست مثل همین دیروز، روز عاشورایی که یادشان افتاد دختری خودش را به خاطر ورزشگاه رفتن آتش زده.

تاملی بر نسبت ترس از رسانه و اقداماتِ مسئولین؛ در حاشیه ماجرای ازدواج دختر ۹ ساله بهمئی
۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸

فیلمی از عقدِ دختر 9 ساله با جوانی 22 ساله منتشر می شود، در کمترین زمان ممکن مرزهای فضای مجازی را در می نوردد، کار به معاونت زنان ریاست جمهوری و توئیت و توئیت بازی می رسد، رسانه های آنور آب هم که طبق معمول پاچه ورکشیده از آب ها عبور می کنند و وسط معرکه ظاهر می شوند.

تبر بر دوشِ «قدیس» است
۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷

ما امروز به‌تمامی شاهدِ تجلیِ نفسانیتی در رسانه‌ها هستیم که شاملو پیامبرِ اصلی و مظهرِ جدی‌اش بود، نفسانیتِ شاملو، این قدیسِ ادبیات، به تبری علیه خودش نیز بدل شده است و او همان بتِ بزرگی است که دیگر بت‌ها را شکسته و تبر بر دوشش خوش نشسته است. «اگر نیما را حوالت گویِ تاریخِ نفسانیتِ جدید بدانیم، شاملو مظهرِ این نفسانیت است.»

ساختن «گاندو» نیازمند پوست کلفتی است
۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴

باید توجه داشت اگر جمهوری اسلامی رخدادها و پرونده‌های مورد نظر را روایت نکند و هنرمندان انقلاب اسلامی در این گام سستی کنند، گفتمان رقیب منفعل نبوده و نیست. در موضوعات مختلف و چالشی که از ابتدایِ انقلاب تا به حال با آن‌ها مواجه بوده‌ایم، مخاطب بیشتر روایت‌های رقیب را شنیده، خوانده و دیده است تا روایت انقلاب اسلامی را. باید بتوان با توان هرچه بیشتر به سمتِ روایت وقایع مختلف رفت.

از مافیای بایکوت و برخورد تا چرخه تولید آثار ضعیف
۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲

تجربه گاندو نشان داد، باوجود همه موانع می‌توان با شناسایی سوژه‌های ناب در تاریخِ معاصر و تولید آثارِ قابل‌توجه هم می‌توان بحرانِ مخاطب سینما و تلویزیون را حل کرد و هم زمینه آگاهی بخشی به لایه‌های مختلف اجتماعی را فراهم آورد.

تاملی در دغدغه‌های روزمره توئیتری و فروغ فرخزاد
۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

گویی فروغ از آینده می گفت، از آدمهایی که سعی می کنند خود را بسیار دغدغه مند، مطلع و پیشرو نشان دهند، از روزهایی که «دغدغه» و «دغدغه مندی» مثل دستمال و فندک و خودکار توی جیبِ آدم جابه جا می شود، در قالب یک «گوشیِ تلفنِ همراه»، در ازدحامِ میکده توئیتر!

حاشیه‌ای بر انتخاب «حدادعادل» به عنوان چهره ادبی سال
۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹

خبرِ انتخاب غلامعلی حدادِ عادل به عنوان چهره ادبی سال، در اهالی ادبیات، فرهنگ، رسانه و فعالین شبکه‌های مجازی (که معمولاً در نقشِ پیشتازانِ واکنش به موضوعات مختلف ظاهر شده و می‌شوند) واکنش خاصی در پی نداشت.