داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار قرآن
پیشنهاد ختم روزانه قرآن از طرف نمایندگان مجلس
۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۵

منتخب مردم رفسنجان و انار در مجلس یازدهم از پیشنهاد خود مبنی بر ختم روزانه قرآن کریم از سوی نمایندگان خبر داد.

محمدمهدی فولادوند، نویسنده، مترجم و قرآن‌پژوه
۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹

محمدمهدی فولادوند، نویسنده، مترجم و قرآن‌پژوه، در سال ۱۲۹۹ در اراک متولد شد، در ۱۹ سالگی تحصیل در دارالفنون ترا آغاز کرد و سپس به دانشکده حقوق دانشگاه تهران پای گذاشت، اما در شهریور ۱۳۲۹ به واسطه تمایلات ادبی، دانشگاه تهران را به مقصد سوربن فرانسه ترک کرد و در فرانسه رساله دکترای خود را درباره عمر خیام نگاشت.

بانو »نصرت امین» اولین بانوی مجتهد در جهان اسلام
۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹

سیده نصرت امین مشهور به بانو مجتهده امین اصفهانی و نیز بانوی ایرانی، از نوادگان علامه سید معصوم حسینی خاتون‌آبادی، در سی‌ام خرداد ۱۲۷۴ شمسی در اصفهان به دنیا آمد.

ابوالحسن شعرانی مفسر و مترجم قرآن
۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱

ابوالحسن شعرانی، در سال ۱۳۲۰ قمری، ۱۲۸۱ شمسی، در تهران متولد شد. تحصیلات مقدماتی را در مدرسه مروی تهران آغاز کرد و سپس به محفل درس میرزا مهدی آشتیانی و میرزا محمود قمی راه یافت. در حوزه علمیه قم در مجلس درس شیخ عبدالکریم حائری یزدی و شیخ عبدالنبی نوری حضور یافت. در ۲۶ سالگی به حوزه نجف رفت و از درس عالمانی از جمله سید ابوتراب خوانساری که علاوه بر فقه شیعه، بر فقه اهل سنت نیز احاطه داشت، بهره برد.

یوسف القرضاوی، فقیه و قرآن‌پژوه مصری
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱

یوسف القرضاوی، فقیه و قرآن‌پژوه، در سال ۱۹۲۶ میلادی، در مصر متولد شد. پس از تحصیل در طنطا به قاهره رفت و در دانشگاه الازهر مشغول به تحصیل شد. او از اولین نسل اعضای اخوان المسلمین بود و همواره از چهره‌هایی مانند حسن البنا، سید قطب، ابوالأعلی مودودی، و رشید رضا به نیکی یاد می‌کرد.

مهدی بازرگان، مهندس، سیاستمدار و مفسر قرآن
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵

مهدی بازرگان، مهندس، سیاستمدار و مفسر قرآن، در سال ۱۲۸۶، همزمان با انقلاب مشروطه در تهران متولد شد. تا پیش از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، ریاست دانشکده فنی دانشگاه تهران و مدیرعاملی شرکت ملی نفت را بر عهده داشت.

مساله رنج در قران کریم
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲

قرآن در سوره نور می‌فرماید: «الْمِصْبَاحُ فی زُجَاجَة». یعنی این چراغ درون یک شیشه قرار دارد. «یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِم». برخی تصور می‌کنند با فوت کردن می‌توانند این نور خدا را که نور ولایت است خاموش کنند. اما خبر ندارند که شیشه‌ای دور این نور است که از آن محافظت می‌کند. در تفاسیر آمده که این شیشه، حضرت فاطمه (س) است. مثل شیشه زلال است و نور می‌تواند به بیرون منتقل شود اما درعین‌حال از خاموش شدن نور هم جلوگیری می‌کند.

سید قطب؛ از اخوان المسلمین تا حکومت‌داری قرآنی
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱

سید قطب، ادیب، نظریه‌پرداز برجسته اخوان‌المسلمین و مفسر قرآن کریم در اکتبر ۱۹۰۶ میلادی، مهر ۱۲۸۵شمسی در مصر متولد شد. پدر و دیگر اعضای خانواده او درگیر مبارزات سیاسی علیه حکومت پادشاهی مصر بودند و همین فضا سید قطب را از نوجوانی با مبارزه سیاسی آشنا ساخت.

سید محمود طالقانی، سیاستمدار، فقیه و مفسر قرآن
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰

سید محمود طالقانی، سیاستمدار، فقیه و مفسر قرآن در اسفند ۱۲۸۹ در طالقان متولد شد. دروس حوزوی ازجمله فقه، اصول فقه و فلسفه را در قم آغاز کرد و در جلسات درسی فقیهان برجسته‌ای ازجمله شیخ عبدالکریم حائری یزدی، سید محمد حجت و سید محمدتقی خوانساری شرکت کرد.

قرآن یک قانون اساسی برای نزدیک شدن به انسان کامل است
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی در قسمت 22 از ویژه‌برنامه «سوره» پیرامون «آداب انس با قرآن» گفت: انس با قرآن به معنای ارتباط مکرر با قرآن است به گونه‌ای که در این ارتباط آرامش هم داشته باشد، آرامشی که نشان‌دهنده شوق درونی انسان است. انس با قرآن 5 مرحله دارد. مرحله اول روخوانی صرف است. مرحله دوم صوت قرآن است که در روایت آمده قرآن را با صوت حزین تلاوت کنید چراکه با صوت حزین نازل شده است.