داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار شناسنامه
تشریح فرآیند صدور شناسنامه برای نوزادان در ایران
۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: نوزادانی که پدر آنها نامعلوم است، چنانچه دادگاه حکمی در این خصوص صادر کند، شناسنامه آنان با نام خانوادگی مادر صادر می‌شود.

تکذیب صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از رابطه نامشروع
۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵

سخنگوی سازمان ثبت احوال خبر صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از رابطه نامشروع از سوی ثبت احوال را تکذیب کرد.

عکس: تصویری از شناسنامه رهبر معظم انقلاب
۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶

تصویری از شناسنامه رهبر معظم انقلاب در حاشیه رای دادن ایشان در حسینیه امام خمینی(ره).

صدور شناسنامه فوری برای شرکت در انتخابات
۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: شناسنامه فوری برای افرادی که شناسنامه‌شان مفقود یا ازبین رفته است، صادر می‌شود.

صاحبان شناسنامه‌هایی که برای ضرب مهر انتخابات جا ندارد، نگران نباشند
۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: افرادی که دارای شناسنامه‌های غیرمکانیزه (جلد قرمز) هستند و محل ضرب مهر انتخابات به دلیل شرکت در انتخابات گذشته پرشده، جایی در شناسنامه های آنها برای ضرب مهر و شرکت در انتخابات مشخص می‌شود و بنابراین می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

ایرانیانی که نام خانوادگی خود را دوست نداشتند!
۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: از ابتدای فروردین تا پایان شهریور امسال ۷۶هزارو ۴۶۲ایرانی نام خانوادگی خود تغییر یا اصلاح کردند.

۸۰۰ هزار نفر که مادر ایرانی دارند، شناسنامه دار می شوند
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶

سرپرست اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی گفت: با اجرایی شدن لایحه شناسنامه دار شدن فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با اتباع خارجی 50 هزار نفر از فرزند این مادران در استان شناسنامه ایرانی می گیرند.

امنیت، ارمغانی برای مادران ایرانی
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴

لایحه اعطای تابعیت به کودکان مادر ایرانی بعد از سال‌ها پژوهش و بحث، روز چهارشنبه، دهم مهر در شورای نگهبان به تصویب رسید؛ لایحه‌ای که اجرای آن می‌تواند امنیت را هم در خانواده‌ای با پدران غیرایرانی به ارمغان آورد و هم راه را بر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که ناشی از بی‌شناسنامه‌بودن هزاران شهروند ایرانی است، ببندد. حالا که دیگر اعطای شناسنامه به این فرزندان قانونی است باید منتظر اجرایی شدن هر چه سریع‌تر این قانون در تمام نقاط ایران باشیم.

شناسنامه‌های لکه‌دار
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳

ازدواج همیشه نزد ایرانیان از قداست ویژه‌ای برخوردار بوده اما این پیوند مقدس در چند سال اخیر دستخوش تغییراتی شده و عده‌ای به‌خاطر منافع اقتصادی حاضرند آن را فسخ کنند یا حاضرند بنا به مصالحی به صورت صوری یا بدون علاقه ازدواجی را ثبت کنند تا به منافعی برسند. حال باید دید چه عواملی باعث شده تا امری مقدس تبدیل به وسیله‌ای برای معامله و کسب سود بیشتر شود؟

آیا امکان تغییر سن شناسنامه‌ای هست؟
۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴

هر فردی اگر مدعی شود که سن واقعی او با تاریخ تولدی که در شناسنامه اش مطابقت ندارد و درصورتی که تفاوت سن او بیش از ۵ سال باشد می‌تواند با طی کردن مراحل قانونی و اثبات آن، سن شناسنامه خود را تغییر دهد.