داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار تاریخ-معاصر
پادکست تارکد: عملیات ویژه در نخست وزیری - «قسمت اول»
۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰

عامل ترور رییس جمهور و نخست وزیر چگونه به جلسات شورای امنیت نفوذ کرد؟

پادکست تارکد: ماموریت بغداد
۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷

وقتی اسناد محرمانه از ارتباط مستقیم آمریکا با بمباران های شیمیایی صدام پرده بر می دارد

جهاد را چگونه سر بریدند؟
۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶

در زمانی که بسیاری از جهادی‌ها از اتفاقات رخ داده در هیئت دولت خبر نداشتند، اتفاقی افتاد که باعث ادغام و انحلال جهاد سازندگی شد. این اتفاقات که در متون رسمی و رسانه‌ها بسیار کم به آن پرداخته شده، سالها بعد بصورت ریز و با ذکر جزییات، توسط جلیل بشارتی -مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم در دولت خاتمی- روایت می‌شود.

ماله کشی بی‌بی سی برای ملکه کودتا
۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸

شب گذشته مستندی از شبکه ۴ انگلیس پخش شد که در ان ادعا شده ملکه الیزابت "بدون این که اطلاع داشته باشد،" در تلاش برای سرنگون کردن دولت محمد مصدق، نقش داشته است.

راوی جلسه محرمانه ۶ فروردین ۶۸
۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۲

آیت الله امینی یکی از حاضرین و راویان جلسه مهم شامگاه شش فروردین شصت و هشت است. یعنی دیدار آقایان خامنه‌ای و هاشمی، آیت‌الله امینی و آیت‌الله مشکینی با امام با هدف منصرف کردن ایشان از دستور خواندن نامه عزل آقای منتظری در اخبار.

پادکست‌ تاریخی تارکد
۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰

پادکست‌های تاریخی تارکد به بررسی تاریخ معاصر می‌پردازد و در هر قسمت به بررسی زوایای کمتر پرداخته شده یه واقعه تاریخی می‌پردازد.

منبع درآمد شاعران بزرگ از کجا بود؟
۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱

شاید بعضی‌ها تصور کنند همه شاعران و بزرگان ادبیات فارسی، کاری نداشته‌اند جز نشستن در کنج عزلت و شعر سرودن. اما آن‌ها هم مانند هر آدمی نیاز به کسب درآمد داشته اند تا نانی به دست بیاورند. یک گروه از شاعران کلاسیک فارسی مانند عنصری بلخی و فرخی سیستانی، صرفاً با شعر سرودن برای پادشاهان و درباریان و دریافت صله، روزگار می‌گذراندند اما عده دیگری از شاعران در کنار فعالیت ادبی، شغل دیگری هم داشته‌اند که منبع درآمدشان بوده است.

باید «تاریخ» بخوانیم
۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷

حضور انگلیس در خلیج فارس به سالهای میانی قرن نوزده میلادی و قرن سیزده هجری شمسی باز می‌گردد. آن‌جا که برای بازرسی از کشتی‌های موجود در خلیج‌فارس به بهانه منع خرید و فروش برده توافقی را به ایران تحمیل کردند. با فشار دولت انگلستان در آگوست ۱۸۵۱ برابر با مرداد ۱۲۳۰ه.ش حق بازدید از کشتی‌های ایرانی به مدت یازده سال به کشتی‌های انگلیسی مستقر در خلیج فارس اعطا شد.

تفکر همیشه معاصر است
۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۹

محمدمنصور هاشمی، نویسنده و پژوهشگر فلسفه گفت: تفکر همیشه معاصر است و ما تفکر غیرمعاصر نداریم، علاوه بر این، تفکر همیشه تاریخ‌مند است و ما تفکر بیرون از تاریخ نداریم.

روایت محرمانه؛ قسمت اول؛ زمینه سازان
۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲

کامران غضنفری نویسنده کتاب رازقطعنامه، رازهایی از روزهای پیش از قطعنامه را بازگو کرد. مشروح این گفتگو در روزهای آینده در نسیم انلاین منتشر می‌شود