داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار حاکمیت-سایبری
فیلترینگ تلگرام در ایران و روسیه، تفاوت‌ها و شباهت‌ها
۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴

واقعیت ماجرا این است که پاول دورف پذیرفته اطلاعات مرتبط با اقدامات و افراد مشکوک به فعالیت‌‌های تروریستی را در اختیار مقامات قضایی روسیه قرار دهد. موضوعی که در دو سال اخیر، محور اصلی چالش دولت روسیه و مدیران این پیام‌رسان بود.

دولتِ مطلوبِ شبکه‌های اجتماعی در پساکرونا
۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲

انتشار ویروس کرونا در سراسر جهان، رخدادها و تحولات دگرگون‌کننده و تکان‌دهنده‌ای را موجب شده که تصور آن هم مضحک و بی‌پایه به نظر می‌رسید، چه رسد به ترسیم و پیش‌بینی آن. اثرات این رخداد جهان‌گیر که با جنگ جهانی دوم و از هم پاشیدن ژئوپلتیک‌های مستحکم نیمه اول بیستم مقایسه می‌شود، اقتصاد و سیاست و فرهنگ کشورهای مختلف را از ریل و مسیر همیشگی خارج کرده و به وضعی سیال انداخته است.

مرحله جدید رقابت توئیتر و فیس‌بوک در حکمرانی سایبری
۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹

یک توئیت ترامپ و یک هشدار توئیتر، بحثی قدیمی را بر سر زبان‌ها انداخته است. آیا دولت‌ها می‌توانند در مورد محتوایی که کاربران منتشر می‌کنند، با صاحبان پلتفرم‌های اجتماعی مجادله کنند؟ آیا می‌توانند این محتوا را تغییر بدهند یا حذف کنند؟ آیا این اقدام، ناقض آزادی اینترنت که آمریکا ادعای آن را دارد، نیست. وب‌سایت «ووکس» نگاه کوتاهی دارد به این چالش.

هکرهای چینی بدافزار سارق پیامک تولید کردند
۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷

محققان امنیتی از طراحی نوعی بدافزار تازه توسط هکرهای چینی خبر داده اند که قادر به سرقت محتوای پیامک ها از طریق شبکه های اپراتورهای تلفن همراه است.

رویترز: آمریکا علیه ایران یک حمله سایبری محرمانه‌ انجام داده است
۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸

دو مقام آمریکایی به رویترز گفتند که ایالات متحده به دنبال حملات ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، یک عملیات سایبری محرمانه علیه ایران انجام داده است.

انتشار بدافزارهای کره شمالی در بانک‌های هند
۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷

هکرهای کره شمالی به خودپردازها و مراکز تحقیقاتی هند نفوذ کرده‌اند.

چند نکته درباره کمیسیون نگهبان ارتباطات
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سه روز پیش الزامات احراز صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی برای تصدی سمت‌های هیئت‌مدیره، مدیران عامل و معاونین فنی دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات با بیش از پانصد هزار کاربر را در قالب یک مصوبه منتشر کرد.

مهاجرت مجرمان سایبری از وب تاریک به تلگرام
۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶

طی شش ماه گذشته 5 هزار لینک کانال تلگرامی منسوب به وب تاریک شناسایی شده است که 1667 لینک از آن، کاربران را به گروه های جدیدی فرا می خوانند. یکی از اقلام کلاهبرداری که توسط مجرمان سایبری از وب تاریک به تلگرام انتقال یافته، کارتینگ  (Carding) است، که به استفاده و تخلیه وجه به صورت غیر قانونی از یک حساب یا کارت بانکی بدون رضایت مالک آن گفته می شود.

گزارش «فوربس» از رشد توانمندی سایبری ایران
۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵

یک نشریه آمریکایی دستاورد نظامی جدید ایران را تحولی برای انتقال پیام به دشمنان در برهه کنونی و مصون نگه داشتن بستر سایبری کشور توصیف کرد.

۹ گزاره درباره حاکمیت سایبری در جهان
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۸

حاکمیت سایبری یا Cyber Sovereignty  یک مفهوم نسبتا نوین است که مربوط به حفاظت از زیرساخت‌ها و فرآیندهایی است که بر بستر اینترنت فعال هستند. حاکمیت سایبری وابسته به مدیریت فضای مجازی در راستای منافع و ارزش‌های حاکمیت هر کشوری است. این مفهوم به توانایی دولت‌ها برای اداره و کنترل فضای سایبری آن کشور در داخل قلمرو دلالت می‌کند و حاکی از آن است که هرگونه فعالیتی در فضای سایبری کشورها مطابق قوانین، هنجارها و ملاحظات سیاسی- فرهنگی آنان صورت می‌پذیرد.