داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار کنترل-جمعیت
کدام خانواده‌ها بچه‌های خود را سقط می‌کنند؟
۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳

پژوهش‌های بومی نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل سقط عمدی در ایران عدم تمایل به فرزند بیشتر است. هر خانواده تعدادی فرزند برای خود مشخص کرده که می‌خواهد در یک بازه زمانی آن‌ها را به دنیا بیاورد. اکثرا هم این تعداد یک یا دو فرزند است و اگر تعداد بیشتری به صورت ناخواسته به وجود بیاید از نظر برخی راهکار سقط کردن آن است.

پاسخ رهبر انقلاب به نامه وزیر بهداشت درباره جمعیت
۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مرقومه‌ای، نامه چندی قبل وزیر بهداشت در خصوص موضوع جمعیت را پاسخ دادند.

افزایش ۲۰۰ درصدی هزینه‌ها با پیر شدن جمعیت
۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶

بررسی تحلیلی آمار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و سازمان ملل نشان ‌می‌دهد با افزایش سه برابری جمعیت سالمند به کل جمعیت در سال ۲۰۵۰ هزینه‌ها ۲۰۰ درصد افزایش می‌یابد.

لزوم دوری جستن از اعتماد به سازمان‌های خارجی در انتشار داده‌های آماری
۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶

پس از انتشار آخرین گزارش دفتر جمعیت سازمان ملل در موضوع نرخ باروری در کشورهای مختلف، شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان) ضمن نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، به بررسی آماری گزارش فوق پرداخت است.

نسل جوان منتظر حقوق بازنشستگی نباشد!/ چالش فروپاشی صندوق‌های بازنشستگی
۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳

یکی از ذهنیت‌های جامعه ایرانی آن است که جمعیت مانع توسعه اقتصادی است. آیا این درست است؟

جمعیت کشور ۸۳ میلیون نفر شد/ سهم سالمندان در ۱۴۳۰، ۲۵درصد
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶

مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه جمعیت کشور در سال ۹۸ به حدود ۸۳ میلیون نفر رسیده و رشد ۱.۲۴ درصد داشته گفت: این در حالی است که نرخ رشد جمعیت سالمند کشورمان ۳.۶۲ درصد است.وی متذکر شد: در سال 1400 که سهم سالمندی جمعیت از مرز 10 درصد عبور می‌کند در سال 1420 از مرز 19.4 درصد و در سال 1430 از مرز 26.1 درصد عبور خواهد کرد یعنی در آن زمان یک‌چهارم جمعیت کشور سالمند خواهند بود.

اعلام «وضعیت قرمز» برای «خانواده»
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱

آمار‌های مربوط به تعداد ازدواج به ازای یک طلاق نیز نشان دهنده شرایط نگران‌کننده در کشور است؛ در سال ۱۳۸۷ به ازای هر ۸ ازدواج یک طلاق داشتیم که در سال ۱۳۹۷ این عدد به ۱/۳ ازدواج یک طلاق کاهش یافته است!

خطر نرخ رشد منفی جمعیت روستایی ۲۱ استان
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵

درآمد کم و بیکاری فصلی، دسترسی کم به امکانات آموزشی، امکانات رفاهی و خدمات زیربنایی ازجمله چالش‌هایی است که در دهه‌های گذشته روستاهای ایران با آن دسته‌وپنجه نرم می‌کردند اما طی یک دهه اخیر کاهش شدید جمعیت به‌ویژه کاهش نیروی کار ماهر و تحصیلکرده چالش جدیدی است که توسعه ملی و توسعه روستایی را بیش از پیش تهدید می‌کند.

سندرم آشیانه خالی را می شناسید؟
۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳

از نگاه اندیشمندان و نخبگان الگوی رفتارها و پدیده های اجتماعی اجزاء مستقل و بخشی نیستند و درک و تحلیل هر یک از آنها مستلزم تحلیل‎ها و پژوهش هایی شبکه ای است. در نمونه ای روشن و قابل تامل می توان به رابطه بسیار بدیهی فیمابین رفتار  فرزندآوری زوجین و شیوع پدیده ای تحت عنوان «سندرم آشیانه خالی» اشاره کرد.

آمارهای ترسناک از وضعیت کهنسالی ایران
۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹

از دهه ۷۰ به بعد سیاست‌های کنترل جمعیت به صورت گسترده‌ای در کشور عملیاتی شد؛ در اثر تداوم این سیاست‌ها، نرخ جمعیت ایران به زیر نرخ جانشینی رسید؛ با وجود تجدید‌نظر در سیاست‌های تنظیم خانواده، هنوز هم نرخ جمعیت به حد جانشینی نرسیده‌ است!