داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار مفسر-قرآن
ابوالحسن شعرانی مفسر و مترجم قرآن
۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱

ابوالحسن شعرانی، در سال ۱۳۲۰ قمری، ۱۲۸۱ شمسی، در تهران متولد شد. تحصیلات مقدماتی را در مدرسه مروی تهران آغاز کرد و سپس به محفل درس میرزا مهدی آشتیانی و میرزا محمود قمی راه یافت. در حوزه علمیه قم در مجلس درس شیخ عبدالکریم حائری یزدی و شیخ عبدالنبی نوری حضور یافت. در ۲۶ سالگی به حوزه نجف رفت و از درس عالمانی از جمله سید ابوتراب خوانساری که علاوه بر فقه شیعه، بر فقه اهل سنت نیز احاطه داشت، بهره برد.

یوسف القرضاوی، فقیه و قرآن‌پژوه مصری
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱

یوسف القرضاوی، فقیه و قرآن‌پژوه، در سال ۱۹۲۶ میلادی، در مصر متولد شد. پس از تحصیل در طنطا به قاهره رفت و در دانشگاه الازهر مشغول به تحصیل شد. او از اولین نسل اعضای اخوان المسلمین بود و همواره از چهره‌هایی مانند حسن البنا، سید قطب، ابوالأعلی مودودی، و رشید رضا به نیکی یاد می‌کرد.

مهدی بازرگان، مهندس، سیاستمدار و مفسر قرآن
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵

مهدی بازرگان، مهندس، سیاستمدار و مفسر قرآن، در سال ۱۲۸۶، همزمان با انقلاب مشروطه در تهران متولد شد. تا پیش از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، ریاست دانشکده فنی دانشگاه تهران و مدیرعاملی شرکت ملی نفت را بر عهده داشت.

مساله رنج در قران کریم
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲

قرآن در سوره نور می‌فرماید: «الْمِصْبَاحُ فی زُجَاجَة». یعنی این چراغ درون یک شیشه قرار دارد. «یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِم». برخی تصور می‌کنند با فوت کردن می‌توانند این نور خدا را که نور ولایت است خاموش کنند. اما خبر ندارند که شیشه‌ای دور این نور است که از آن محافظت می‌کند. در تفاسیر آمده که این شیشه، حضرت فاطمه (س) است. مثل شیشه زلال است و نور می‌تواند به بیرون منتقل شود اما درعین‌حال از خاموش شدن نور هم جلوگیری می‌کند.

سید محمود طالقانی، سیاستمدار، فقیه و مفسر قرآن
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰

سید محمود طالقانی، سیاستمدار، فقیه و مفسر قرآن در اسفند ۱۲۸۹ در طالقان متولد شد. دروس حوزوی ازجمله فقه، اصول فقه و فلسفه را در قم آغاز کرد و در جلسات درسی فقیهان برجسته‌ای ازجمله شیخ عبدالکریم حائری یزدی، سید محمد حجت و سید محمدتقی خوانساری شرکت کرد.

قرآن یک قانون اساسی برای نزدیک شدن به انسان کامل است
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی در قسمت 22 از ویژه‌برنامه «سوره» پیرامون «آداب انس با قرآن» گفت: انس با قرآن به معنای ارتباط مکرر با قرآن است به گونه‌ای که در این ارتباط آرامش هم داشته باشد، آرامشی که نشان‌دهنده شوق درونی انسان است. انس با قرآن 5 مرحله دارد. مرحله اول روخوانی صرف است. مرحله دوم صوت قرآن است که در روایت آمده قرآن را با صوت حزین تلاوت کنید چراکه با صوت حزین نازل شده است.

کارنامه قرآنی مشهورترین فیلسوف شیعه معاصر
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵

سید محمدحسین طباطبایی یا چنانکه مشهورتر است، علامه طباطبایی، در سال ۱۲۸۱ در تبریز متولد شد. او پس از گذراندن دروس مقدماتی حوزوی در زادگاه خود، در ۲۳ سالگی وارد حوزه علمیه نجف شد. وی علاوه بر آموختن فقه و اصول از فقیهان بزرگی از جمله محمدحسین غروی اصفهانی مشهور به کمپانی، میرزا محمدحسین نائینی و سید ابوالحسن اصفهانی، اهتمام ویژه‌ای نیز به فلسفه، اخلاق و ریاضیات داشت.

عبدالله جوادی آملی، مفسر قرآن، فیلسوف و فقیه شیعه
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷

عبدالله جوادی آملی، مفسر قرآن، فیلسوف و فقیه شیعه در سال ۱۳۱۲ در آمل متولد شد. پس از پنج سال تحصیل در زادگاه خود سال ۱۳۲۹ برای ادامه دروس حوزوی به مدرسه مروی تهران رفت و آموختن فقه و اصول فقه، فلسفه و عرفان را پی گرفت.

جعفر سبحانی، فقیه، متکلم و مفسر قرآن
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰

جعفر سبحانی، فقیه، متکلم و مفسر قرآن، در سال ۱۳۰۸ در تبریز متولد شد. دروس مقدماتی حوزوی را در مدرسه طالبیه تبریز گذراند و در شرایط پس از جنگ جهانی دوم، به دلیل بروز غائله آذربایجان و عدم خروج ارتش شوروی از شمال غرب ایران که به برقراری کوتاه‌مدت حکومت خودمختار آذربایجان و جمهوری مهاباد انجامید، در شهریور ۱۳۲۵ وارد حوزه علمیه قم شد.

آقای درس‌هایی از قران +فیلم
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵

محسن قرائتی، قرآن‌پژوه و مفسر قرآن، در سال ۱۳۲۴ در کاشان متولد شد. در نوجوانی وارد حوزه علمیه کاشان شد و از اولین سال‌های تحصیل در حوزه، در جلسات شبانه تفسیر قرآن حضور می‌یافت. دروس حوزوی را در قم، نجف و مشهد پی گرفت و چنانکه خود گفته است، بیشترین مطالعه وی در این دوره، درباره قرآن و تفسیر بود. قرائتی در کنار تحصیل دروس رسمی حوزه، با دوستان خود از جمله قربانعلی درّی نجف‌آبادی و نورالله طباطبایی‌نژاد به مطالعه و مباحثه تفسیر مجمع البیان می‌پرداخت و نظرات تفسیری خود در این جلسات را ثبت می‌کرد.