داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار تفسیر-قرآن
مرجع تقلیدی که با رمان‌ نویسی برنده جایزه کتاب سال شد
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶

ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه و مفسر قرآن کریم در سال ۱۳۰۵ در شیراز متولد شد. پس از سقوط رضاخان و با پایان محدودیت‌ها و فشارهای فراوان بر حوزه‌های علمیه در کنار تحصیل در دبیرستان به فراگیری علوم حوزوی در شیراز پرداخت. در ۱۸ سالگی وارد حوزه علمیه قم شد و به محفل درس خارج فقه آیت‌الله سید حسین طباطبایی بروجردی، زعیم حوزه علمیه قم راه یافت.

کارنامه قران پژوهی محمد عابد الجابری، فیلسوف معاصر عرب
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴

محمد عابد الجابری، فیلسوف و قرآن‌پژوه معاصر عرب در سال ۱۹۳۶ میلادی، ۱۳۱۵ شمسی در مراکش متولد شد. دکترای فلسفه خود را در سال ۱۹۷۰ از دانشگاه رباط دریافت کرد. زبان مادری‌اش عربی بود، اما به فرانسوی و انگلیسی تسلط داشت.

آقای درس‌هایی از قران +فیلم
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵

محسن قرائتی، قرآن‌پژوه و مفسر قرآن، در سال ۱۳۲۴ در کاشان متولد شد. در نوجوانی وارد حوزه علمیه کاشان شد و از اولین سال‌های تحصیل در حوزه، در جلسات شبانه تفسیر قرآن حضور می‌یافت. دروس حوزوی را در قم، نجف و مشهد پی گرفت و چنانکه خود گفته است، بیشترین مطالعه وی در این دوره، درباره قرآن و تفسیر بود. قرائتی در کنار تحصیل دروس رسمی حوزه، با دوستان خود از جمله قربانعلی درّی نجف‌آبادی و نورالله طباطبایی‌نژاد به مطالعه و مباحثه تفسیر مجمع البیان می‌پرداخت و نظرات تفسیری خود در این جلسات را ثبت می‌کرد.

بهاءالدین خرمشاهی؛ منتقد ترجمه‌های فارسی قران کریم
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵

بهاءالدین خرمشاهی، نویسنده، مترجم، حافظ‌شناس و قرآن‌پژوه، در سال ۱۳۲۴ در قزوین زاده شد. تحصیل در دانشکده پزشکی رادر میانه‌ی راه رها کرد و پا به ادبیات فارسی گذاشت و از اساتیدی همچون سید جعفر شهیدی، پرویز ناتل خانلری، ابوالحسن شعرانی و ذبیح‌الله صفا بهره برد.

موضوعات آیات قرآنی تکراری هستند؟
۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۲

آیات قرآن آیات متشابهات است، به این معنا که قرآن حقایق واحده را از راه‌های مختلف و بر مبنای تجلّیاتِ مختلف آن حقایق را بیان می‌کند و ما را متذکر می‌کند، که این مسئله بسیار حائز اهمیت است.

سید جمال الدین اسدآبادی؛ آغازگر تفسیر اجتماعی قران
۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳

سید جمال‌الدین اسدآبادی پیشگام نهضت احیای دین و آغازگر تفسیر اجتماعی قرآن، در سال ۱۲۱۷ شمسی در اسدآباد همدان متولد شد .در نوجوانی به همراه پدر خود به نجف رفت و در مجلس درس شیخ مرتضی انصاری حضور یافت. پس از چند سال تحصیل، وادار به ترک نجف و سفر به هند شد و پس از آن سال‌های زندگی‌اش را در نقاط مختلفی از سرزمین‌های اسلامی و غربی از جمله هند، مصر، عثمانی، فرانسه و انگلستان گذراند و به تبلیغ اندیشه‌های خود پرداخت. 

پاسخ رهبر انقلاب به نامه‌ حجت‌الاسلام قرائتی برای ترویج و تفسیر قرآن
۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه‌ی فرارسیدن ماه مبارک رمضان، متن پاسخ رهبر انقلاب و نامه‌ی حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی را منتشر کرده است.