داغ‌ترین پرونده‌ها:
آرشیو اخبار فلسفه
سید قطب؛ از اخوان المسلمین تا حکومت‌داری قرآنی
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱

سید قطب، ادیب، نظریه‌پرداز برجسته اخوان‌المسلمین و مفسر قرآن کریم در اکتبر ۱۹۰۶ میلادی، مهر ۱۲۸۵شمسی در مصر متولد شد. پدر و دیگر اعضای خانواده او درگیر مبارزات سیاسی علیه حکومت پادشاهی مصر بودند و همین فضا سید قطب را از نوجوانی با مبارزه سیاسی آشنا ساخت.

سید محمود طالقانی، سیاستمدار، فقیه و مفسر قرآن
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰

سید محمود طالقانی، سیاستمدار، فقیه و مفسر قرآن در اسفند ۱۲۸۹ در طالقان متولد شد. دروس حوزوی ازجمله فقه، اصول فقه و فلسفه را در قم آغاز کرد و در جلسات درسی فقیهان برجسته‌ای ازجمله شیخ عبدالکریم حائری یزدی، سید محمد حجت و سید محمدتقی خوانساری شرکت کرد.

عبدالله جوادی آملی، مفسر قرآن، فیلسوف و فقیه شیعه
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷

عبدالله جوادی آملی، مفسر قرآن، فیلسوف و فقیه شیعه در سال ۱۳۱۲ در آمل متولد شد. پس از پنج سال تحصیل در زادگاه خود سال ۱۳۲۹ برای ادامه دروس حوزوی به مدرسه مروی تهران رفت و آموختن فقه و اصول فقه، فلسفه و عرفان را پی گرفت.

الگوی تمدنی قران چیست؟
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱

آیت‌الله سید علی‌اصغر هاشمی علیا: کمال در لذت‌های دنیا نیست. بلکه این‌ها مطاع‌هایی است که برای حفظ بقای انسان لازم است. غذاهای الهی غذای روحی است. خداوند می‌خواهد روح ما ارتقا پیدا کند. «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ». از در و دیوار عالم برکات برای انسان نازل می‌شود. این برکات برای تقوا، تزکیه نفس و تقویت روح است. نظام الهی بر این اساس قرار دارد. به همین دلیل است که ماه رمضان به‌عنوان ضیافت الهی نامیده شده است.

مرجع تقلیدی که با رمان‌ نویسی برنده جایزه کتاب سال شد
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶

ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه و مفسر قرآن کریم در سال ۱۳۰۵ در شیراز متولد شد. پس از سقوط رضاخان و با پایان محدودیت‌ها و فشارهای فراوان بر حوزه‌های علمیه در کنار تحصیل در دبیرستان به فراگیری علوم حوزوی در شیراز پرداخت. در ۱۸ سالگی وارد حوزه علمیه قم شد و به محفل درس خارج فقه آیت‌الله سید حسین طباطبایی بروجردی، زعیم حوزه علمیه قم راه یافت.

صلح امام حسن مانع نابودی اسلام توسط دولت روم شد
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰

سید مرتضی خاتمی خوانساری شب گذشته 19 اردیبهشت‌ماه در ادامه سخنان خود در قسمت‌های پیشین ویژه‌برنامه «سوره» گفت: خداوند در قرآن درباره توسل می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ». وقتی شخصی را که نزد کس دیگر اعتبار دارد وسیله قرار می‌دهیم کارها بهتر پیش می‌رود.

کارنامه قران پژوهی محمد عابد الجابری، فیلسوف معاصر عرب
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴

محمد عابد الجابری، فیلسوف و قرآن‌پژوه معاصر عرب در سال ۱۹۳۶ میلادی، ۱۳۱۵ شمسی در مراکش متولد شد. دکترای فلسفه خود را در سال ۱۹۷۰ از دانشگاه رباط دریافت کرد. زبان مادری‌اش عربی بود، اما به فرانسوی و انگلیسی تسلط داشت.

رفتار خاخام‌های یهود مانند فرعون است
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب افزود: همزیستی و برابری در قرآن کف مسئله است و قرآن خیلی بالاتر از این را می‌خواهد. قرآن می‌گوید طرف مقابل خود را ترجیح دهید و دست ضعیف‌ترها را بگیرید.

کارنامه قران پژوهی شریعت سنگلجی
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲

محمدحسن شریعت سنگلجی، قرآن‌پژوه و از داعیه‌داران جنجالی اصلاح دین و بازگشت به قرآن، در سال ۱۲۷۱ شمسی در تهران متولد شد. فقه را از عبدالنبی نوری، حکمت و فلسفه را نزد میرزا حسن کرمانشاهی و عرفان را نزد میرزا هاشم اشکوری فراگرفت.

برخی ملائکه مانند انسان صاحب اختیار هستند
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶

سید علیرضا صالحی در این گفتگو گفت: انسان تنها یک گونه زیستی در میان موجودات است اما از سایر مخلوقات قدرتمندتر است. در دنیای مدرن قدرت تخریب‌گری و تصرف انسان در طبیعت بیشتر هم شده است. گاهی برخی ادیان را به تخریب طبیعت متهم کرده‌اند. می‌خواهند بین ادیان فرق بگذارند و می‌گویند ادیان ابراهیمی با طبیعت بدرفتاری کرده‌اند اما ادیان شرقی به طبیعت احترام می‌گذاشته‌اند.