داغ‌ترین پرونده‌ها:
محمد غرضی در گفتگو با نسیم آنلاین:

اقتصاد کشور، دچار خود تحریمی است

چرا ترامپ آقازاده‌های ساکن آمریکا را تحریم نکرد؟
۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
نویسنده/خبرنگار: جعفر برزگر
محمد غرضی وزیر اسبق نفت و مخابرات در دهه ۶۰ و ۷۰ با اشاره به فرافکنی‌های هر دو گروه سیاسی در مورد مشکلات و گرانی های کشور گفت: مردم در مقاطع مختلف برای نظام و کشور فداکاری کردند اما اصولگرایان و اصلاح طلبان به جای خدمت به مردم به جیب های خود خدمت می کنند.

نسیم آنلاین: اظهارات محمد غرضی در مورد حضور ۵ هزار نفر از آقازاده های مسئولان کشور در آمریکا با پوشش گسترده رسانه ها مواجه شد. او در این اظهارات بیان کرده که فرقی هم بین اصولگرایان و اصلاح طلبان در این زمینه نیست و متاسفانه اکثر فرزندان این افراد در آمریکا و یا کشورهای خارجی زندگی می کنند. 

در حالی که مردم با مشکلات عدیده اقتصادی و  معیشتی مواجه هستند این رویکرد مقامات و فرزندان آن ها باعث تضعیف سرمایه اجتماعی نظام و احساس تبعیض شدید در بین مردم می شود. در حالی که رهبر انقلاب همواره بر رفع تبعض و گسترش عدالت در جامعه تاکید کرده‌اند.

با غرضی گفتگو کردیم تا اطلاعات بیشتری در مورد سخنان هفته پیش او کسب کنیم.آقای غرضی سوالی که در حال حاضر مردم مطرح می کنند این است که ما با مشکلات شدید اقتصادی مواجه هستیم و هیچ جناحی هم مسئولیت آن را بر عهده نمی گیرد و هر کسی توپ را به زمین دیگری می اندازد.برای برون رفت از این مشکلات و گرانی ها چه راه حلی وجود دارد؟

 در این چهل سال گذشته این دو گروه اصلاح طلبان و اصولگرایان همیشه همین حرف ها را تکرار کرده  و مشکلات را گردن دیگری انداختند. دولت را بر عهده می گیرند اما حاضر نیستند هیچ مسئولیتی بپذیرند. متاسفانه بعد از انقلاب هر دو گروه اصولگرا و اصلاح طلب از مردم فاصله گرفتند. کم کم مردم احساس کردند که هر دو گروه امتیاز طلب هستند و دنبال منافع شخصی خود هستند و به فکر خدمت به مردم نیستند بلکه در خدمت خود و دوستان خود هستند و مردم را فراموش کرده اند. وقتی مردم با این وضعیت مواجه شدند به این دو گروه پشت کردند. شما مشاهده کردید که در انتخابات مجلس مشارکت در چه حدی بود. در شهری که صد هزار نفر جمعیت داشت، فردی با شش هزار رای به مجلس رفت. متاسفانه ما با این پدیده مواجه هستیم که مردم انقلاب می کنند و در مقاطع مختلف برای کشور و نظام فداکاری می کنند اما گروه های سیاسی از مردم سو استفاده می کنند.

 آقای روحانی می‌گوید برای به وجود آمدن مشکلات، گرانی‌ها و تورم، به واشنگتن دی سی فحش دهید.  آیا  دولت وظیفه خود را به صورت کامل انجام داده و در حال حاضر مشکل فقط واشنگتن دی سی است؟

اقتصاد کشور، دچار خود تحریمی است. ما دهه 60 و 70، دولت را اداره کردیم. هزینه دولت، حداکثر 20 میلیارد دلار است. برای این که پرداخت و قیمت‌ها را تثبیت کند و بتواند این کار را انجام دهد به این مبلغ نیاز دارد. ما این کار را کردیم. آن موقع، جمعیت کشور مثلا 40 میلیون نفر بوده است، الان 80 میلیون نفر است. فرض کنید هزینه دولت دو برابر شده  و به 40 میلیارد دلار در سال رسیده باشد. همین دولت، اعلام کرد در مرداد ماه، درآمدش 5 میلیارد بوده  که تقریبا سالی 50-60 میلیارد دلار می‌شود. به اندازه کافی، کشور ثروتمند است. دولت آقای احمدی نژاد 600 میلیارد دلار در آمد داشت  این دولت هم تاکنون، 600 میلیارد دلار در آمد داشته. یک سال دیگر هم فرصت دارد. کشور ثروتمند است. احزاب و گروه‌ها، دوستان خودشان را در مدیریت‌ها می‌گذارند. و این سرمایه ها را به جای مردم بین خودشان تقسیم می کنند. کسی نیست در این کشور پاسخ دهد که دلار 4200 تومان به چه کسی رسید؟ به مردم عادی دادند؟ 

 به چه کسی رسیده است؟

دلار۴۲۰۰ تومانی به دوستان اصلاح طلب رسیده است. دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفتند که جنس وارد کشور کنند اما اجناس در بازار با دلار سی هزار تومان فروخته می شود. این مابه‌التفاوت در جیب چه کسی می‌رود؟ به اصولگرا می‌رسد و به اصلاح طلب اگر غیر از این است مسئولان کشور اعلام کنند. بحث بر سر این است که آیا احزاب و گروه‌ها، نفع ملت را در نظر می‌گیرند یا امتیاز طلبی برای خودشان و دوستان برای آن ها اولویت دارد؟ متاسفانه منافع شخصی برای منافع ملی و منافع مردم ترجیح داده شده است. کشور به اندازه کافی ثروتمند است ولی مدیران، رانت‌خوار هستند. حالا این اتفاق افتاده است. وضع کشور خیلی بهتر از این می‌تواند اداره شود.

 می‌گویید که کشور ثروتمند است اما مسئولان به مردم می گویند که کشور تحریم است مقاومت کنید اما از آن طرف می‌بینیم که خود مسئولان، زندگی‌های لاکچری دارند. این تناقض چرا به وجود آمده است؟

 تحریم، دوتاست. یکی تحریم آمریکاست، یکی تحریم داخلی است. تحریم داخلی به مراتب وسیع‌تر از تحریم خارجی است. کشور همیشه تحریم بوده است. حتی در دوره پهلوی هم  منافع خارجی ترجیح داده می‌شده که باعث انقلاب مردم شد. الان هم تحریم داخلی، بیشترین ضرر را می‌زند. ببینید چقدر دلار گم می‌شود. چهار میلیارد، سه میلیارد، دو میلیار، بیست میلیارد می‌رود و پیدایش نمی‌شود. اینها دست چه کسی است؟ دست مدیران دولتی است . لذا می‌گوییم تحریم داخلی، به مراتب بدتر از تحریم خارجی است. لذا تحریم داخلی باعث شده است که این گرانی و این وضع بسیار بد به‌وجود بیاید. همین اخیرا گفتند چهار میلیارد دلار به روغن تخصیص دادن اما در بازار روغن پیدا نمی شود. آن چهار میلیارد دلار پس چه شد؟ در سال های گذشته از این اتفاقات خیلی رخ داده است.

آقای غرضی در مورد پنج هزار آقازاده ای که در آمریکا زندگی می کنند بیشتر توضیح دهید

 آقای ترامپ، وقتی شروع به تحریم ایران کرد بیان داشت که پنج هزار اولاد مدیران ایران در آمریکا هستند. بعد هم اینها را تحریم نکرد. یعنی دیپورت نکرد، اخراج نکرد. تحلیل من این است که آقای ترامپ این حرف را زد، بعد دید که اینها سرمایه‌هایی با خودشان به آمریکا آورده‌اند. صرف نظر کرد. اعم از این که از این پنج هزار نفر اولاد مسئولان کشور، چیزی گرفته یا نگرفته باشد. ولی این حرف را خود آقای ترامپ زد. در طول سالیان گذشته مدیران مختلفی که آمده اند، اکثرا اولادشان در خارج از کشور بالاخص در آمریکا هستند.

چرا در ایران زندگی نمی‌کنند؟

 برای این که سرمایه با خود می‌برند. برای این که در این کشور، اگر معلوم شد که عزیزی، ثروت پنجاه میلیون دلاری، پانصد میلیون دلاری و.. دارد، مردم سئوال می‌کنند که از کجا آورده است، چه‌شکلی شده است؟ این است که از کشور خارج می‌کنند برای این که در کشور، نمی‌توانند از این درآمد دفاع کنند. پیداست رانت است. همه مدیران کشور، دهه 60 و 70 و 80 و 90، این پنج دولت، اکثر مدیران‌شان در خارج از کشور هستند یا اولادشان در خارج از کشو است.

ملاحظه می‌فرمایید که مثلا در وزارت صنایع، وزارت نفت، وزارت نیرو  و در ارگان هایی که ثروتمند هستند مدیران دائم عوض می شوند یکی دو سال می‌مانند، تخصیص ارزی می‌گیرند و تعدادی که صالح هستند در کشور می‌مانند. عده‌ای هم از کشور خارج می‌شوند و ارز و امکانات کشور را خارج می کنند.
 

کلید واژه
دونالد ترامپ آقازاده فساد سید محمد غرضی
نظرات