داغ‌ترین پرونده‌ها:

ترامپ به دنبال وقت های تلف شده

۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند تا پیش از انتخابات نوامبر، یک توافق تسلیحات هسته‌ای با روسیه را منعقد کند.

دونالد ترامپ امیدوار است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سوم نوامبر، یک توافق تسلیحات هسته‌ای دقیقه نودی با روسیه شکل دهد.

نشریه آکسیوس روز یکشنبه گزارش داد رئیس جمهور آمریکا به توافق لحظه آخری با روسیه بر سر تسلیحات هسته‌ای آنهم تا پیش از روز انتخابات نوامبر امید بسته است. هر چند ترامپ و همتای روس او در شش ماه گذشته چندین گفت و گوی تلفنی داشته، نمایندگان آن‌ها هنوز نتوانسته به پیشرفت چشمگیری در مذاکرات تسلیحات هسته‌ای خود دست یابند.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و نیکولای پاتروشف روس در تاریخ ۲ اکتبر در ژنو دیدار کردند و موفقیت در این دیدار باعث شد مارشال بیلینگسلیا، نماینده کنترل تسلیحاتی ترامپ، سفر لحظه آخری را به هلسینکی صورت دهد. بنا به گفته یک منبع آگاه، طرف آمریکایی معتقد است که توافق مورد نظر ظرف یک هفته از آغاز مذاکرات دو جانبه قابل حصول است. اما معاون وزیر خارجه روسیه نظر دیگری دارد. سرگئی ریابکوف اخیرا اعلام کرد هنوز اختلافات زیادی تا رسیدن به توافق تسلیحاتی با آمریکا وجود دارد.

روسیه به دنبال تمدید پیمان استارت نو با آمریکاست، پیمانی که در فوریه آینده به پایان می‌رسد. اما آمریکا علاوه بر توقف ساخت انبار‌های کلاهک هسته‌ای از سوی دو کشور، خواستار متعهد شدن روسیه به مذاکرات مربوط به توافق تسلیحات هسته‌ای با چین است. نماینده تسلیحاتی دولت آمریکا با تاکید بر خواست ترامپ برای انعقاد توافق با روسیه تا پیش از انتخابات نوامبر، هشدار داد پس از انتخابات روسیه مسیر دشوارتری برای توافق پیش رو خواهد داشت.

پیمان استارت نو (New START) توافق کاهش تسلیحات استراتژیک دو جانبه میان آمریکا و روسیه است که روز هشتم آوریل ۲۰۱۰ (فروردین ۱۳۸۹) میان رئیس جمهور وقت آمریکا و همتای روسی او در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک به امضا رسید. بر اساس این پیمان، دو طرف با کاهش زرادخانه هسته‌ای خود موافقت کردند.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا دونالد ترامپ روسیه انتخابات 2020 آمریکا توافق هسته ای
نظرات