داغ‌ترین پرونده‌ها:

محاکمه ۹۰۰ داعشی به دست کردهای سوریه

۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
منابع خبری در شمال شرق سوریه از محاکمه ۹۰۰ عنصر داعشی به دست اداره خودمختاری کردهای سوریه خبر دادند.

به گفته منابع کردی در شمال شرق سوریه، ۹۰۰ تروریستی داعشی سوری در حال محاکمه در دادگاههای اداره خودمختاری کردهای سوریه هستند.

به گفته این منابع در حدود ۱۹ هزار داعشی در زندان‌های تحت کنترل کردهای سوریه در بازداشت به سر می‌برند که از این تعداد ۱۲ هزار تن تابعیت سوری وپنج هزار نفر دیگر عراقی هستند. باقی آن‌ها نیز تابعیت ۵۵ کشور مختلف دنیا را دارند.

به گفته «خالد علی» عضو شورای «عدالت اجتماعی» وابسته به اداره خودمختاری کردهای سوریه، ۹۰۰ تن از داعشی‌های سوری از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا کنون در دادگاههای موسوم به «دفاع از خلق» محاکمه شده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

او در خصوص محاکمه عناصر خارجی داعش نیز گفت که هنوز برای هیچ کدام از آن‌ها دادگاهی تشکیل نشده و علی‌رغم جلساتی که با ائتلاف آمریکایی از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان شده، هیچ نهاد یا کشور خارجی کمکی برای محاکمه عناصر داعش ارائه نداده است.

تروریست‌های داعش که در اختیار عناصر کرد سوریه هستند، عمدتا در زندان‌‌های واقع در منطقه الهول از جمله زندان «السینا» هستند که هر از چندگاهی خبرهایی از فرار یا شورش تعدادی از آن‌ها منتشر می‌شود. در این میان خبرهایی نیز از فراری دادن برخی فرماندهان داعش به دست آمریکایی‌ها منتشر شده است.

«خبرگزاری فارس»

کلید واژه
داعش کردهای سوریه دادگاه
نظرات