داغ‌ترین پرونده‌ها:

ظریف: شرمنده مردم هستیم

۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این حق مردم ما نیست که به خاطر دعواهای سیاسی و جناحی منافع آنها در نظر گرفته نشود.

محمد جواد ظریف صبح امروز ( دوشنبه) در مراسم تجلیل از شهدای وزارت امور خارجه در آخرین روز هفته دفاع مقدس که با حضور خانواده این شهدا در محل ساختمان وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن احترام به خانواده شهدای وزارت امور خارجه و گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس، شهدای هسته‌ای، شهدای حرم، شهید عزیز سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان که به دست تروریست های رژیم آمریکا به شهادت رسیدند، اظهار داشت: عرض ارادت می کنیم به سید الشهدا که این روزها دل های همه به واسطه اربعین متوجه کربلاست و با توجه به شرایط کشور و شرایط ویژه خواهران و برادران در عراق عرض ادب و احترام داریم خدمت خاندانش.

وی خطاب به خانواده شهدا بیان کرد: همه فرزندان شما به عشق امام حسین(ع) شهید شدند. آنچه که به کشورمان اقتدار بخشیده و امروز در شرایط ناگوار بین المللی و منطقه‌ای و با وجود نابسمانی ها به این مردم عزت داده و اجازه نداده است تا کسی بتواند به این مردم توهین کند و هیچ قدرت و ساده گویی بتواند بگوید اگر من حمایتم را از شما بردارم شما ظرف یک هفته یا ۱۰ روز به زبان دیگری سخن می گویید، شهدا هستند.

وزیر امورخارجه تصریح کرد: آنچه که به ما قدرت و توان داده و باعث شده است از همه فشارها و سختی ها عبور کردیم همین حضور مردم و همین فرهنگ شهادت و ایثار است که شما و فرزندانتان بهترین یادگارها و نمونه ها و عزت و افتخار و نشانه های بزرگی ایران هستید. شما هستید که ایران را سرپا نگاه داشتید. اگر این فرهنگ و نگرش نبود حتما کشور در هشت سال مقاومت در برابر همه حمایت ها از دشمن بعثی، کم می آورد.

ظریف ادامه داد: در این منطقه هفتاد و پنج میلیارد به صدام کمک کردند. امروز مدعی چه هستند؟ ما مدعی هستیم. هفتاد و پنج میلیارد دادید که مردم ما را شهید کنید و بکشید. هواپیمای آواکس به عراق دادید. اطلاعات ما را به عراق دادید حتی وقتی می دانستید از سلاح شیمیایی استفاده می کنند. تاریخ اقدامات شما را در این منطقه فراموش نکرده است و جنایات شما را این مردم فراموش نمی کنند.

وی اضافه کرد: شما جنایتکاران علیه بشریت هستید و امروز ادعای حقوق بشر می کنید؟ امروز برای ما ادعای مدنیت می کنید؟ آنچه که به شما نمی آید مدنیت و تمدن است. سلاح فرستادید و همه در آن مشارکت کردید. چه شد که باعث شد صدام به زباله دان تاریخ برود؟ همین جوانان ما که در برابر رژیم بعث و حامیانش مقاومت کردند. شما دشمن شماره یک داعش را با زبونی کشتید. آنچنان زدید که فقط یک دست از سردار ما باقی ماند. شما ترسو و وحشی هستید اما نتوانستید این مردم را به زانو در بیاورید.

وزیر امور خارجه بیان کرد: همه‌ بر علیه ایران حرکت کردید و هنوز هم می کنید. هنوز هم علیه آن طراحی می کنید اما فرهنگ ایثار و شهادت، ایران را نگاه داشته است. مردم بزرگ ایران، عاشق امام حسین هستند و صرف‌نظر از دیدگاه، گرایش، دین و مذهبشان ایران را نگاه داشتند و این عشق و ایمان است که این کشور را سرپا نگاه داشته است.

ظریف گفت: شهدا تاج سر هستند و خانواده شهدا عزت کشور هستند. ما شرمنده مردم هستیم و دربرابر این همه بزرگواری آنچه باید را برای مردم انجام ندادیم. بپذیریم که نکردیم آنچه باید برای مردم می کردیم. بپذیریم که در برابر خانواده شهدا شرمنده هستیم و بسیار باید تلاش کنیم تا ذره ای از آنچه شهدا و خانواده شان برای این آب و خاک هزینه کردند را پرداخت کنیم. احساس شرمندگی و کوچکی می کنیم. امیدوار هستیم لایق پیروزی از راه شهدا باشیم.

«خبرگزاری مهر»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا رژیم صهیونیستی محمد جواد ظریف ایران وزارت امور خارجه مقاومت شهدا وزیر خارجه
نظرات