داغ‌ترین پرونده‌ها:

احتمال استیضاح ترامپ هست

۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه تاکید کرد که هر اقدام لازمی را انجام می‌دهد تا مانع انتخابات قاضی دادگاه عالی از سوی ترامپ، پیش از انتخابات ریاست جمهوری شود.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که مجلس در مورد احتمال استیضاح ترامپ و دادستان کل ویلیام بار «گزینه های» خود را دارد.

پلوسی در پاسخ به سوال در مورد احتمال استیضاح ترامپ و دادستان کل ویلیام بار در صورت اجبار آنها در مورد انتخاب یک جایگزین برای قاضی دادگاه عالی آمریکا در دوره پیش از اعلام نتایج انتخابات، گفت که مجلس نمایندگان در مقابل تخلف ترامپ، گزینه‌هایی دارد که در صورت لزوم از آن‌ها استفاده خواهد شد.

پلوسی همچنین تاکید کرد که استیضاح رئیس‌جمهور و ویلیام بار، دادستان کل یکی از گرینه‌هایی است که در پیش روی مجلس نمایندگان وجود دارد.

وی در مصاحبه با شبکه خبری «ای‌بی‌سی» گفت: ما گزینه‌های خود را داریم، تیر‌هایی آماده شلیک داریم که فعلا قصد صحبت درباره آن‌ها را ندارم.

وی در ادامه افزود: واقعیت این است که ما در کشورمان یک چالش بزرگ داریم. رئیس‌جمهور حتی تهدید کرده که نتایج انتخابات را در صورت شکست قبول نمی‌کند؛ بنابراین در حال حاضر، هدف اصلی ما محافظت از یکپارچگی انتخابات است، در حالی که همزمان باید از مردم کشورمان در برابر ویروس کرونا هم محافظت کنیم.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا افزود: ما مسئولیم، ما سوگند یاد کردیم که از قانون اساسی آمریکا محافظت و از آن دفاع کنیم. ما وظیفه داریم نیاز‌های مردم آمریکا را برآورده کنیم. وقتی ما قصد داریم تا از ارزش‌های خود محافظت کنیم باید از هر گزینه ممکنی هم استفاده کنیم.

درگذشت روث گینسبرگ قاضی دادگاه عالی، چالش جدیدی را پیش روی انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا قرار داده است. ترکیب قضات دادگاه عالی آمریکا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و تا حدی روند اجتماعی در این کشور را تعیین می‌کند.

این دادگاه 9 عضو دارد و مستقیما از سوی رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب می‌شود. اعضای این دادگاه مادام‌العمر هستند و همین موضوع بر اهمیت انتخاب این افراد می‌افزاید. دموکرات‌ها تاکید دارند تا انتخاب جایگزین در دادگاه عالی به بعد از انتخابات موکول شود.

تعدادی از سناتورها و همین طور برخی از اعضای کاخ سفید تمایل خود را برای اعلام گزینه نهایی جانشینی گینسبرگ پیش از نخستین مناظره انتخاباتی در 29 سپتامبر اعلام کرده اند.

برخی منابع آگاه گفته اند که "امی کانی بارت" و "باربارا لاگوا" دو قاضی آمریکایی بیشترین شانس را برای معرفی از سوی ترامپ دارند تا جانشین گرینسبرگ در دیوان عالی آمریکا شوند.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا دونالد ترامپ استیضاح نانسی پلوسی کنگره آمریکا
نظرات