داغ‌ترین پرونده‌ها:

اعتماد جامعه به فرهنگیان مسئولیت آموزش و پرورش را دو چندان می‌کند

۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
معاون اول رئیس جمهور گفت: خانواده ها هیچ اجباری برای نحوه آموزش فرزندان خود ندارند و روش های مختلف و متنوعی پیش روی جامعه قرار گرفته و خانواده ها می توانند هر روشی که مناسب می دانند را انتخاب کنند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز(سه شنبه) برای اطلاع از روند اجرای شیوه نامه های بهداشتی در محیط های آموزشی و مدارس، با حضور در دبستان پسرانه حافظی، به همراه وزیر آموزش و پرورش از برخی از کلاس های درس حضوری و تدریس از طریق فضای مجازی بازدید کرد و با توضیحات مدیر این دبستان در جریان برنامه های این مدرسه برای پیشگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامت دانش آموزان قرار گرفت.

معاون اول رییس جمهور همچنین در جمع مدیر، کارکنان و معلمین این مدرسه ابتدایی با اشاره به اینکه براساس نظرسنجی های متعدد، معلمین و فرهنگیان از بالاترین درجه اعتماد در جامعه برخوردار هستند، گفت: این اعتماد، مسئولیت آموزش و پرورش را بسیار سنگین می کند و معلمین و کادر آموزشی باید در ساعاتی که دانش آموزان در مدرسه حضور دارند،‌ همانند والدین آنها با دلسوزی کامل از سلامت همه فرزندان مراقبت کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه بهار تعلیم و تربیت و آغاز سال تحصیلی همواره از ابتدای مهر ماه آغاز شده است، افزود: امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا و مشکلاتی که از اسفندماه سال گذشته ایجاد شد، آموزش و پرورش تصمیم گرفت که سال تحصیلی را چند روزی زودتر آغاز کند تا مروری بر درس های سال گذشته نیز انجام شود که خوشبختانه براساس گزارش مدیر این دبستان، ارزیابی های انجام شده نشان می دهد که دانش آموزان از آمادگی کافی برای رفتن به پایه بالاتر برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه های سال جاری نحوه بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی بود،‌ اظهار داشت: براساس اعتمادی که مردم به آموزش و پرورش و معلمین دارند، اطمینان دارم آموزش و پرورش قادر خواهد بود بهتر از سایر دستگاه ها، برنامه های مراقبتی و کنترلی را اجرا کند تا خانواده‌ها دغدغه‌ای نسبت به سلامت فرزندان خود نداشته باشند.

جهانگیری گفت: آموزش و پرورش و مدیران مدارس باید به مردم این اطمینان را بدهند که با نظارت های مداوم در کنار استمرار برنامه های آموزشی، مراقبت های بهداشتی و حفظ سلامت دانش آموزان را نیز به طور جدی در دستور کار خود دارند.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از آموزش و پرورش برای مدیریت برنامه های آموزشی در کنار شیوه نامه های بهداشتی گفت: براساس آنچه که وزیر آموزش و پرورش نیز اعلام کرده است، خانواده ها هیچ اجباری برای نحوه آموزش فرزندان خود ندارند و روش های مختلف و متنوعی پیش روی جامعه قرار گرفته و خانواده ها می توانند هر روشی که مناسب می دانند را انتخاب کنند.

وی افزود: خوشبختانه با موافقت رییس جمهور در جلسه هیئت دولت امکان استفاده از برنامه آموزشی شاد رایگان شده است تا هزینه ای بر خانواده ها تحمیل نشود.

جهانگیری همچنین با قدردانی از رسانه ملی در کمک به وزارت آموزش و پرورش و آموزش دانش آموزان افزود: همکاری صدا و سیما در این زمینه قابل تقدیر است که فرصت خوبی را در اختیار خانواده ها و معلمین قرار داده است.

معاون اول رییس جمهور در ادامه از همه دستگاه های ملی و استانی، استانداران، فرمانداران و مسئولین بخش ها خواست همکاری های لازم را با آموزش و پرورش انجام دهند و اگر مدرسه ای با کمبود مواجه بود، همه دستگاه ها مکلف هستند کمک های لازم را ارائه دهند تا دغدغه ای برای مدارس وجود نداشته باشد.

وی وظیفه اولیاء و والدین دانش آموزان را نیز بسیار پراهمیت ارزیابی کرد و گفت: اولیاء دانش آموزان نیز باید بر فرآیند آموزشی و سلامت فرزندان خود نظارت و رسیدگی داشته باشند و اگر مشکلی مشاهده کردند با مدیر مدرسه در میان بگذارند و اطمینان داشته باشند که مدیران مدارس و آموزش و پرورش به این مسائل رسیدگی خواهند کرد.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد با همکاری همه دستگاه ها، سال تحصیلی جاری به خوبی و با سلامت کامل دانش آموزان به پایان برسد و مشکلی در این خصوص پیش نیاید.

معاون اول رییس جمهور همچنین در ابتدای سخنانش از بیماری کرونا به عنوان بیماری عالم گیر و نوظهور یاد کرد و گفت: مشابه این بیماری در قرن اخیر وجود نداشته و همه کشورهای توسعه یافته و فقیر با آن مواجه هستند که هر کدام براساس بضاعت و توانمندی خود با آن مقابله می کنند.

جهانگیری افزود: اتفاقا برخی کشورها نظیر آمریکا که از توانایی مالی و تکنولوژی بالاتر برخوردار هستند با وضعیت سخت تری مواجه شده اند اما کشورهایی که فرهنگ غنی‌تری دارند به دلیل مشارکت و همراهی مردم توانسته اند در مقابله با این بیماری بهتر عمل کنند.

وی با بیان اینکه کادر درمان و پزشکان کشور نیز شجاعانه و با تمام ظرفیت برای مدیریت این بیماری به میدان آمده اند، گفت: مردم نیز همراهی بسیار خوبی داشته اند که نمونه بارز آن در خانه ماندن مردم در روز طبیعت و سیزده فروردین بود.

جهانگیری ادامه داد: متاسفانه برخی حرف و حدیث هایی مبنی بر جلوگیری از برگزاری روز طبیعت و سیزده فروردین در کشور از سوی عده ای مطرح می شد اما به دلیل آنکه مراسم این روز برگرفته از فرهنگ غنی این کشور است، هیچگاه کسی نتوانسته از آن جلوگیری کند ولی روز طبیعت امسال بدون هیچ گونه اجباری فقط از مردم خواسته شد که به خاطر حفظ سلامت خود در خانه های خود بمانند و همه شاهد بودیم که مردم با فرهنگ ایران چگونه به این خواسته پاسخ مثبت دادند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به نحوه برگزاری مراسم ایام محرم و عاشورا در سال جاری تصریح کرد: مراسم ایام محرم و عاشورا که ریشه در فرهنگ غنی ملت ایران و مذهب تشیع دارد، همواره در کشور ما بسیار با شکوه برگزار شده و همه مردم در هیئت ها و مراسم مختلف شرکت کرده اند اما فرهنگی که مردم ایران امسال در مراسم عزاداری از خود نشان دادند بسیار پرافتخار است. نحوه عزاداری مقام معظم رهبری در ایام محرم امسال هم این پیام را به جامعه منتقل کرد که باید به صورت ویژه از سلامت جامعه مراقبت شود و به شکل توامان اجرای برنامه مذهبی را نیز به انجام رساند.

در این جلسه وزیر آموزش و پرورش نیز با تاکید بر اینکه چند اصل مهم را به طور جدی در دستور کار خود قرار داده ایم،‌گفت: مهمترین موضوع برای ما حفظ سلامت دانش آموزان و رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی و نظارت بر اجرای این برنامه ها است.

حاجی میرزایی افزود: وزارت آموزش و پرورش تلاش کرده است تا شیوع کرونا باعث نشود که کسی از تحصیل باز بماند و برای حفظ آرامش خانواده ها و رفع نگرانی آنها حداکثر مدارا با اولیاء دانش آموزان انجام شده و به آنها اختیار داده ایم که گزینه مورد نظر خود را برای نحوه آموزش فرزندان انتخاب کنند.

وی همچنین از توسعه ظرفیت های شبکه شاد و برگزاری محتوای کل دروس از پایه اول تا دوازدهم در این شبکه خبر داد و گفت: هماهنگی های خوبی نیز با صدا و سیما انجام شده و شبکه آموزش ۲۰ ساعت در شبانه روز در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.
در این جلسه مدیر دبستان دکتر حافظی هم گزارشی از ارزیابی دانش آموزان ارائه و خاطر نشان کرد: در ارزیابی های انجام شده مشخص شد دانش آموزانی که سال گذشته از طریق فضای مجازی دوره های آموزشی را گذرانده اند، از آمادگی کافی برای ارتقا به پایه بالاتر برخوردار هستند.

«خبرگزاری فارس»

کلید واژه
اسحاق جهانگیری فرهنگیان دانش آموزان مدارس آموزش و پرورش والدین معلمان کرونا ویروس
نظرات