داغ‌ترین پرونده‌ها:

شب نشینی به جای محاکمه/ ۴ نکته در مورد رفع حصر غیر رسمی مهدی کروبی

۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
نویسنده/خبرنگار: جعفر برزگر
در حالی برخی رسانه ها خبر از رفع حصر غیر رسمی مهدی کروبی می دهند که مردم ایران همچنان منتظر محاکمه فتنه افروزان سال ۸۸ هستند.

نسیم آنلاین: جعفربرزگر: برخی رسانه ها از رفع حصر غیر رسمی مهدی کروبی و دیدارهای او با برخی فعالان سیاسی خبر می دهند. محمد حسین کروبی فرزند مهدی کروبی هم در گفتگو با ایلنا این گمانه زنی ها را تایید کرده است. او به این خبرگزاری گفته: چون حصر بسیارطولانی شده، نهادهای امنیتی تصمیم گرفتند که این گشایش‌ها انجام شود مدتی بود که گشایش‌هایی برای آقای کروبی انجام شده بود به عنوان مثال دیدارهایی را با افرادی داشتند اما بعد از بیانیه ایشان که درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد، علاوه بر دستگیر شدن من، گشایش‌هایی که شروع شده بود لغو شد و حتی ملاقات فرزندان که طی دو تا سه سال گذشته هر زمان که می‌خواستند انجام می‌شد را به هفته‌ای یک بار تقلیل دادند.

وی همچنین با بیان اینکه اکنون به مدت یک ماه است که دوباره آن گشایش‌ها بازگشته‌، بیان داشت: خانواده هر زمان که بخواهد می‌تواند به منزل ایشان برود رفت و آمد داشته باشد، همچنین چند جلسه است که اشخاصی که خود آقای کروبی موافق دیدار با آنها هستند با هماهنگی نهادهای امنیتی هر ۱۵ روز یکبار در منزل یکی از دوستان با ایشان ملاقات انجام می‌شود.  از جمله این دیدارها شب گذشته در منزل آقای علیخانی انجام شد که در آن آقایان جمارانی، موسوی بجنوردی، آشتیانی، رحمانی از مجمع روحانیون مبارز و همچنین سید عباس موسوی، اسماعیل دوستی و آقای عباسی‌فر حضور داشتند.

در حالی مهدی کروبی جلسات شب نشینی با دوستان و هم حزبی های خود برگزار می کند که هنوز در مورد فتنه ۸۸ برای افکار عمومی پرسش های فراوانی بدون پاسخ باقی مانده و نهادهای تصمیم گیر در این زمینه و مخصوصا وزارت اطلاعات باید قبل از انجام هر اقدامی نسبت به این پرسش ها شفاف سازی لازم را انجام داده و بعد از طی مراحل قانونی، دادگاه در مورد سران فتنه اظهار نظر کند.

۱- در ایامی خبر شب نشینی های کروبی منتشر شده که ایام عزداری سالار شهیدان کربلا است. ایامی که یادآور هلهله های طرفدارن کروبی و موسوی در عاشورای ۸۸ است و از این بدتر و بعد از این حرمت شکنی ها، بیانیه میرحسین موسوی است که حرمت شکنان به امام حسین(ع) را امت خداجو نامید. بیانیه ای که مورد حمایت کروبی هم واقع شد.

 بنابراین حتی اگر خوشبینانه به اقدامات نهادهای مسئول در این زمینه نگاه کنیم تردیدی در این نکته نیست که بدترین زمان ممکن برای عملی کردن این تصمیمات انتخاب شده و این اقدام قلب جریحه دار امت حسینی ایران را دوباره جریحه دار می کند. چرا که هنوز آن صحنه های دردآور از خاطر جمعی مردم ایران پاک نشده و یاد آور اهانت های لشکریان یزید در ظهر عاشورا است.

۲- فتنه ۸۸ اتفاقی نیست که با ریش سفیدی و بزرگ منشی رفع و رجوع شود. این جریان کشور را ۸ ماه درگیر بزرگترین مشکلات امنیتی کرد و با تضعیف وجهه بین المللی نظام دشمنان را به طمع انداخت که با اعمال تحریم ها خواهند توانست نظام جمهوری اسلامی را به تسلیم وادار کند. در نتیجه این اقدامات تحریم ها علیه ایران اعمال شد. همچنین سران فتنه با فتنه انگیزی خود کام ملت بزرگ ایران را  از حضور میلونی در انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم تلخ کردند. علاوه بر این ها خسارات های جانی و مالی فراون به مردم و نظام وارد شد و نظام اسلامی متحمل بزرگترین خسارت ها شد به نحوی که رهبر فرزانه و با بصیر انقلاب فرموند که این جریان نطام را تا لبه پرتگاه برد.

علاوه بر پیامدهای خسارت بار این فتنه انگیزی، مواضع شخص کروبی و اتهامان عجیب و ناروایی که به نظام زد هم هنوز داغی است که بر دل علاقه مندان به نظام و انقلاب باقی مانده است. با همین اتهامات دشمنان و رسانه های ضد انقلاب چه زخم زبان ها که بر نظام اسلامی نزدند. البته نظام جمهوری اسلامی ایران در تاریخ پر فرازو نشیب خود از این فتنه ها کم ندیده و  هیچ گاه هم به دنبال کینه توزی نیست اما قانون و ساحت مردم حریمی نیست که مسئولی تصمیم بگیرید بی حرمتی به آن را نادیده بگیرد.

 بنابراین سران فتنه نمی توانند بی سر وصدا با گشایش ها و رفع حصر ها مواجه شوند و در دادگاه حاضر نشوند. محاکمه سران فتنه خواسته اصولی ملت ایران است که قوه قضاییه نباید در این زمینه کوتاهی کند. بعد از محاکمه هم هر حکمی که دادگاه صادر کند قطعا دلسوزان و علاقه مندان به نظام و آحاد مردم تسلیم آن خواهند شد. 

۳- تصمیمات این چنینی وقتی که مهدی کروبی همچنان بر مواضع قبلی، غلط و دشمن شادکن خود باقی است و علاوه بر فتنه ۸۸ و خسارت های آن سال، گاه و بی گاه با نوشتن نامه هایی نظام و رهبری انقلاب را مورد هدف نیش و کنایه های خود قرار می دهد. آیا نشان دهنده عدم حساسیت و تساهل کاری مسئولان نیست. کروبی بخاطر اتهاماتی که در این نامه ها به نظام زده و تهمت های بزرگ سال ۸۸ که بخشی از تهمت های زشت توسط شخص او به نظام نسبت داده شده باید محاکمه شود نه اینکه برای او آزادی عمل فراهم شود که با دوستان خود گعده بگیرد.

۴- از سوی دیگر طبق فرمایش رهبر انقلاب مردم محرم در اداره امور کشور هستند. اگر تصمیمی هم بنا به مصالحی اتخاذ شده باید به صورت شفاف با مردم در میان گذاشته شود. مخصوصا جریان انقلابی و حزب الهی که در صحنه های مختلف از جمله سال ۸۸ هزینه داده و مقابل اغتشاش گران ایستاده و از مردم و مراکز عمومی دفاع کرده بحق انتظار دارد که حداقل مسئولان در این زمینه شفاف سازی کنند و دلایل اقدام خود را توضیح دهند.

کلید واژه
حسن روحانی فتنه۸۸ ماه محرم
نظرات