داغ‌ترین پرونده‌ها:

انگلیس تاکتیک عوض کرد

۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
دولت انگلیس قصد دارد تا در راستای بازنگری سیاست‌های دوره پسابرگزیت، توان زرهی این کشور را کاهش و قدرت دفاعی در حوزه سایبری و فضایی را تقویت کند.

منابع خبری انگلیس گزارش دادند؛ ارتش این کشور طرحی را در دست بررسی دارد که بر اساس آن تانک‌های قدیمی مدل چلنجر ۲ را که ساخت آن متعلق به ۲۲ سال پیش است از عملیات خارج کند.   

شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد که در زمان حاضر ۲۲۷ عراده از این تانک‌ها در ناوگان زرهی انگلیس وجود دارد اما تنها نیمی از آن‌ها آماده به‌خدمت هستند. مابقی در انبار نگهداری می‌شوند.

ارتش انگلیس از نزدیک به یک دهه پیش به دنبال به روزرسانی و مدرنیزه کرده ناوگان زرهی این کشور بوده و گزینه هایی همچون خرید تانک‌های آلمانی لئوپارد ۲ را مد نظر قرار داده است. اما اینک بیشتر افسران نظامی انگلیس بر این باورند که ارتش، دیگر به تانک نیازی ندارد.

هرچند نگهداری آن‌ها می توانست به‌عنوان یک گزینه مطرح باشد اما هرچه زمان می‌گذرد، دلایل انجام چنین تصمیمی کمرنگ‌تر = و انتقال آنها به موزه منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

ژنرال مارک کارلتون رئیس ستاد مشترک ارتش انگلیس هم در این باره می‌گوید که تهدید تانک‌ها در جنگ‌های امروزی از بین رفته و امنیت کشور مرهون به‌کارگیری داده‌ها و ایده‌های نوین است. وی تصریح کرد که باید روی توانمندی‌های نوظهور سرمایه‌گذاری و از آنچه او ظرفیت‌های در حال غروب نامید فاصله گرفت.

وزیر دفاع سابق انگلیس هم سال گذشته تانک های چلنجر ۲ را منسوخ و از کار افتاده توصیف کرد و خواستار سرمایه‌گذاری روی فناوری‌های نوین دفاعی شد.

این در حالیست که به نوشته نشریه تایمز انگلیس، بودجه ارتش این کشور به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از برگزیت و بحران کرونا تحت فشار قابل توجهی قرار دارد.

«جک والتینگ» از اندیشکده دفاعی خدمات متحد سلطنتی (RUSI) در این باره می‌گوید که دولت انگلیس باید از بین تقویت ناوگان زرهی یا پویایی دفاعی یکی را انتخاب کند؛ چون توان اقتصادی مدیریت هر دو گزینه را ندارد.

یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس به نشریه تایمز گفت؛ ما از این موضوع آگاه هستیم که برای دفاع از منافع کشور باید تصمیمات دشواری را اتخاذ کنیم. او با این حال یادآور شد که هرگونه تصمیم گیری در این رابطه بر تعهد دولت لندن به عنوان عضو ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) تاثیری نخواهد گذاشت.

براساس این گزارش، شمار دیگری از کشورهای اروپایی هم از تقویت ناوگان‌های زرهی دست‌کشیده و تمرکز خود را به سمت توامندی‌های سایبری سوق داده‌اند. به گفته کارشناسان باید در نظر داشت که جابه‌جایی تانک‌ در دنیای امروز امروز امری پرهزینه و نیازمند حمایت‌های لجستیکی است.

«خبرگزاری ایرنا»

کلید واژه
برگزیت انگلیس امنیت سایبری نفربرهای زرهی
نظرات