داغ‌ترین پرونده‌ها:

شورای امنیت علیه آمریکا

۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
نمایندگی دائمی چین در سازمان ملل در صفحه توییترش به مخالفت حداکثری اعضای شورای امنیت سازمان ملل با درخواست آمریکا برای فعال کردن مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرد.

هیات چین در سازمان ملل در پی جلسه دیشب شورای امنیت و مطرح شدن موضوع درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم بازگردانی تحریم ها علیه ایران، در صفحه توییترش نوشت: اکثریت تاثیرگذاری از اعضای شورای امنیت تصریح کردند که درخواست آمریکا برای فعال کردن مکانیسم بازگردانی تحریم ها(علیه ایران) غیرقانونی، نامعتبر و بی تاثیر است.

هیات چین در سازمان ملل افزود: آن‌ها آمادگی‌شان برای نگه داشتن و محافظت از برجام(توافق هسته ای) و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام کردند.
اظهارات نمایندگی چین در سازمان ملل در پی این مطرح می شود که آمریکا اخیرا با شکست در تصویب پیش نویس قطعنامه ای که برای تمدید تسلیحاتی ایران ارائه کرده بود، به دنبال فعال کردن مکانیسم بازگردانی تحریم ها در توافق هسته ای برای بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است.
این در حالی است که حق استفاده از این مکانیسم تنها برای اعضای مشارکت کننده در توافق هسته ای محفوظ است و آمریکا با خروج از این توافق در سال ۲۰۱۸ به مشارکت در آن پایان داد.
همچنین در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خاورمیانه و مساله فلسطین برگزار شد، روسیه و چین از رئیس شورای امنیت خواستند درباره نشست‌های دوجانبه‌ای که با اعضای شورای امنیت داشته است درباره نامه آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه اطلاع رسانی کند.

دیان دیجانی، سفیر اندونزی در سازمان ملل که رئیس شورای امنیت در این ماه است  در پاسخ به این سوال از جانب روسیه و چین اعلام کرد که در "جایگاهی نیست که بخواهد اقدام بیشتری درخصوص درخواست آمریکا مبنی بر بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران انجام دهد چراکه میان ۱۵ عضو شورای امنیت اجماع وجود ندارد".

انا گیوگن، معاون نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز در این جلسه در خصوص  درخواست آمریکا مبنی بر کلید خوردن مکانیسم ماشه علیه ایران با اشاره به اینکه ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت با بازگشت تحریم‌ها علیه ایران موافق نبوده‌اند، گفت: ما باور داریم که در زمینه این درخواست نمی‌توان اقداماتی بیشتر را اتخاذ کرد.

«خبرگزاری ایسنا»

اخبار مرتبط
کلید واژه
تحریم آمریکا چین سازمان ملل متحد شورای امنیت مکانیسم ماشه قطعنامه ٢٢٣١
نظرات