داغ‌ترین پرونده‌ها:

جا به جایی موادمخدر توسط هواپیماهای ناتو و آمریکایی ها در افغانستان

۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در سال ۲۰۰۰ کل تولیدات مواد مخدر در افغانستان حدود ۲۰۰ تن بود که در سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۹ هزار تن رسید، یعنی نزدیک به ۵۰ برابر افزایش یافت.

سردار اسکندر مومنی در نشست تخصصی ویدئو کنفرانسی معاونان، دبیران کل و دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استانها که امروز سوم شهریور ماه در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد گفت: یکی از رویکردها و اولویت اصلی ما در حوزه پیشگیری و اقدامات فرهنگی و اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است. در ۴ دهه گذشته اقدامات خوبی در حوزه مقابله صورت گرفت، ولی به نظر می رسد که در حوزه پیشگیری جای فعالیتهای بیشتری داریم و به همین دلیل در عین حال که حوزه های مقابله، درمان و کاهش آسیب با قدرت پیگیری می شوند، اما اولویت اول ستاد مبارزه با مواد مخدر حوزه پیشگیری از شیوع و اعتیاد است و این راهبرد اصلی ماست و برهمین اساس طرح بازیگران زندگی در سال گذشته در جلسه ستاد مطرح شد و به تصویب رسید که با حضور رییس جمهوری برگزار شد و ایشان تاکید خاصی بر اجرای طرح یاریگران زندگی داشتند. 

مومنی در ادامه گفت: در سال ۲۰۰۰ کل تولیدات مواد مخدر در افغانستان حدود ۲۰۰ تن بود و در سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۹ هزار تن رسید، یعنی نزدیک به ۵۰ برابر افزایش یافت. براساس اطلاعات موثق، هواپیمای ناتو و آمریکا جابه جایی مواد را در کشور همسایه انجام می دهند، بنابراین ما در عین حال که به موضوع مقابله ادامه می دهیم، اما گریزی نیست که رویکرد پیشگیری را در اولویت اول قرار دهیم.

«خبرگزاری ایسنا»

کلید واژه
آمریکا افغانستان ناتو مواد مخدر اسکندر مومنی
نظرات