داغ‌ترین پرونده‌ها:

کوشنر: نفوذ منطقه‌ای ایران کاهش می‌یابد

۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
«جرد کوشنر» داماد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا که تحت عنوان« مشاور کاخ سفید» ماموریت حمایت از امنیت و منافع رژیم صهیونیستی را برعهده دارد، پرده از اهداف توافق امارات با رژیم صهیونیستی برداشت و تاکید کرد که این توافق با این رژیم اشغالگر به نفع «سعودی ها» است.

کوشنر به آل سعود گفت که « به نفع عربستان است روابطی عادی با اسرائیل برقرار کند، همانطور که امارات متحده عربی با برقراری روابط موافقت کرده است».

کوشنر که یکی از ماموریت هایش ایران هراسی برای اعمال فشار بر حکام عرب به ویژه حوزه خلیج فارس است، برعکس ادعای « انور قرقاش» وزیر امور خارجه امارات متحده عربی،‌ وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجی فاش کرد که هدف از عادی سازی روابط امارات و عربستان مقابله با جمهوری اسلامی ایران است.

وی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، مدعی شد که عادی سازی روابط کشورهای عربی مانند امارات و عربستان با رژیم صهیونیستی« از نفوذ منطقه ای ایران می کاهد».

کوشنر خطاب به سعودی ها همچنین گفته است که « عادی سازی روابط با اسرائیل برای بخش بازرگانی و دفاعی عربستان بسیار خوب است».

دونالد ترامپ پیشتر از سعودی ها به عنوان « گاو شیرده » یاد کرده و به آنها گفته بود که « اگر می خواهید آمریکا از شما محافظت کند باید پولش را بدهید».

آمریکا به همین بهانه سالانه میلیاردها دلار به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه سعودی سلاح می فروشد.

عربستان تاکنون نسبت به توافق عادی سازی روابط امارات متحده عربی با رژیم صهیونیستی سکوت کرده است.

کوشنر با این ادعا که سلمان پادشاه عربستان و پسرش محمد بن سلمان ولیعهد این کشور بارها برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی با برخورداری از فرصت های اقتصادی ابراز تمایل کرده اند، گفت که عادی سازی روابط با اسرائیل به نفع فلسطینی ها هم هست.

فلسطینی ها بارها توافق امارات برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را ننگین و خنجری بر پشت ملت فلسطین ارزیابی و تاکید کرده اند که دیگر امیدی به تشکیل کشور مستقل فلسطینی ندارند.

داماد ترامپ با بیان اینکه «به نفع امنیت و اقتصادی بسیاری از کشورها است تا با اسرائیل روابط داشته باشند»، افزود: برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که خواستار پیشرفت هستند، هرچقدر مانند اسرائیل و امارات متحد باشند، کار ایران برای پیروز شدن سخت تر می شود.

وی اضافه کرد: اگر به کسانی می اندیشید که خواستار توافق صلح و عادی سازی روابط بین عربستان و اسرائیل نیستند، مخالف شماره یک این مساله، ایران است. 

آل سعود اگر چه تاکنون رسما با دشمن صهیونیستی روابط برقرار نکرده اما برخی از شاهزادگان سعودی با مقامات صهیونیستی ملاقات و گفت وگو کرده اند.

در حالی که آمریکایی ها و صهیونیست ها و همپیمانان عرب آنها تقلا می کنند ایران را دشمن اصلی اعراب معرفی کنند، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که دشمن اصلی اعراب « اسرائیل» است.

«خبرگزاری ایرنا»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا فلسطین رژیم صهیونیستی معامله قرن امارات جرد کوشنر اسرائیل
نظرات