داغ‌ترین پرونده‌ها:

پمپئو به دست و پای کشورهای دیگر افتاد!

۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
وزیر خارجه آمریکا خواستار همراهی دیگر کشور‌ها با این کشور در تصویب قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شد.

در حالی که شورای امنیت سازمان ملل امروز قرار است قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در خصوص تمدید تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را به رای بگذارد، وزیر خارجه آمریکا کشور‌های «مسئول» را به همراهی با واشنگتن دعوت کرد.

وزارت خارجه آمریکا با درج پیامی از مایک پمپئو در حساب شخصی این وزارت خانه در توئیتر تلاش کرد تا برای قطعنامه‌ای که بنا به گفته منابع دیپلماتیک از اقبال چندانی در شورای امنیت برخودار نیست، حامی جلب کند. در این پست مایک پمپئو با تاکید چند باره بر کارزار شکست خورده فشار حداکثری می‌گوید: ما به اعمال حداکثر فشار بر تهران ادامه می‌دهیم و از تمامی ملت‌های مسئول می‌خواهیم تا (در این مسیر) به ما بپیوندند.

یک مقام دیپلمات پیشتر اعلام کرد: سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس می‌کوشیدند با چین و روسیه برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل به توافق برسند، اما در این امر شکست خوردند.

آمریکا در ماه ژوئن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه کرده و از آن خواسته است تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند. تصویب این قطعنامه مستلزم کسب ۹ رای از ۱۵ رای شورای امنیت است. همچنین لازم است که انگلیس، چین، فرانسه یا روسیه آن را وتو نکنند. اما نشانه‌ها حاکی از آن است که پکن و مسکو به این قطعنامه رای منفی خواهند داد. مقامات چین و روسیه پیش از این بار‌ها بر مخالفت خود با این قطعنامه و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تاکید کرده‌اند.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر لغو خواهد شد و مقامات آمریکا تلاش گسترده‌ای را برای جلوگیری از لغو این تحریم‌ها در پیش گرفته‌اند.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا برجام مایک پمپئو شورای امنیت تحریم تسلیحاتی قطعنامه ٢٢٣١
نظرات