داغ‌ترین پرونده‌ها:

سعودی فروش نفت به پاکستان به صورت قرارداد آتی را متوقف کرد

۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
منابع خبری پاکستان می‌گویند که ریاض دیگر حاضر نیست به صورت قرارداد آتی، نفت به پاکستان بفروشد.

منابع خبری پاکستان اعلام کردند که ریاض تمدید قرارداد فروش نفت به اسلام آباد به صورت پرداخت آتی را متوقف کرده است.

روزنامه «اکسپرس تریبون» پاکستان گزارش داد، مدت زمان توافقنامه واردات نفت از ریاض که بین پاکستان و سعودی به صورت پرداخت آتی بوده، دو ماه پیش به پایان رسیده است. ارزش این قرارداد بالغ بر سه میلیارد و دویست میلیون دلار است.

به گزارش این روزنامه، متن قرار داد بر تمدید آن تا دو سال دیگر، تأکید دارد، ولی عربستان از ماه می سال جاری میلادی، به صورت پرداخت آتی، به پاکستان نفت صادر نمی‌کند.

پایگاه خبری «الخلیج اونلاین» به نقل از این روزنامه گزارش داد، پاکستان یک وام سعودی را به ارزش یک میلیارد دلار، چهار ماه پیش از مهلت سررسید، پرداخت کرد.

به گزارش این پایگاه، ممانعت سعودی از صادرات نفت به پاکستان بر اساس شروط پرداخت آتی، نشانگر مشکلاتی است که بین این دو کشور به وجود آمده است؛ به ویژه اینکه صندوق بین‌المللی پول نیز تمدید تسهیلات ارائه شده از سعودی را ضروری دانست تا پاکستان بتواند بدهی‌های خود را جبران کند.

برآوردها حاکی از آن است که دولت پاکستان امیدوار است که بتواند در سال مالی 2020-2021 یک میلیارد دلار نفت بخرد. اسلام آباد و ریاض در 17 فوریه گذشته، معاهده تأمین مالی واردات فرآورده‌های نفتی، نفت خام و گاز طبیعی مایع را امضا کردند.

ناظران می‌گویند، این اقدامات ریاض به خاطر ارتباط اقتصادی و راهبردی آن با هند است؛ به گونه‌ای که بن سلمان پس از سفر به اسلام آباد، به هندوستان سفر و در جریان آن، پنج توافقنامه به ارزش 100 میلیارد دلار امضا کرد. این در حالی است که ارزش توافقات تجاری بین ریاض و اسلام آباد فقط 20 میلیارد دلار است.

«خبرگزاری فارس»

کلید واژه
نفت عربستان سعودی پاکستان فروش نفت
نظرات