داغ‌ترین پرونده‌ها:

آنکارا باز هم علیه «لغو خودمختاری کشمیر» موضع‌گیری کرد

۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
وزارت خارجه ترکیه به مناسبت اولین سالگرد لغو خودمختاری ایالت جامو و کشمیر بیانیه صادر و تاکید کرد، این اقدام هند «کمکی به صلح و ثبات منطقه نکرده است».

دولت ترکیه در ادامه اظهار مواضع این کشور علیه لغو خودمختاری ایالت جامو و کشمیر، این بار در بیانیه‌ای به مناسبت اولین سالگرد این اقدام دولت هند خواستار گفت‌و‌گو برای حل اختلافات بر سر کشمیر شد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه امروز چهارشنبه به مناسبت 5 آگوست که اولین سالگرد لغو وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر بود، بیانیه صادر کرد.

به گفته این مقام ترکیه‌ای، اقدام هند در لغو خودمختاری جامو  کشمیر و الحاق آن کمکی به صلح و ثبات در منطقه نکرده است.

چهاردهم مرداد ماه ۱۳۹۸ بود که وزیر کشور هند در پارلمان این کشور از لغو وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و پایان دادن به بند ۳۷۰ قانون اساسی هند خبر داد و نخست وزیر هند هم با ادعای اینکه تغییر وضعیت قانونی در کشمیر، این منطقه را از «تروریسم و جدایی‌طلبی» آزاد می‌کند، دستورالعمل لغو خودمختاری این منطقه را امضا کرد.

دولت هند سال گذشته همچنین قانون موسوم به «قانون شهروندی» را تصویب کرد که مهاجران مسلمان را از کسب تابعیت این کشور محروم می‌کند. طبق این قانون، هندوها، بودایی ها، سیک‌ها، مسیحیان و اقلیت‌های مذهبی دیگر که پیش از ۳۱ دسمبر سال ۲۰۱۴ از افغانستان، پاکستان و و سایر کشورها به هند آمده‌اند، می‌توانند تابعیت بگیرند ولی مسلمان‌ها این حق را ندارند و غیر هندی به شمار می‌روند.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه تصریح کرد: «ملاحظه شد که اقدامات انجام شده طی یک سال اخیر از زمان لغو بند (۳۷۰) قانون اساسی هند که به جامو و کشمیر وضعیت خودمختاری می‌داد، تنها باعث پیچیده تر شدن اوضاع شده و کمکی به صلح و ثبات منطقه نکرد».

حامی اکسوی در این بیانیه موضع قبلی ترکیه را تکرار کرد و خواستار مذاکره طبق اصول منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های این سازمان درباره حل اختلافات بر سر کشمیر شد.

اظهارنظرهای مقام‌های ترکیه شامل رئیس‌جمهور این کشور پیش از این واکنش مسئولان هند را در پی داشته بود و آنها در اعتراض، سفیر آنکارا در دهلی نو را احضار کرده بودند.

«خبرگزاری فارس»

کلید واژه
ترکیه پاکستان هندوستان مسلمانان کشمیر
نظرات