داغ‌ترین پرونده‌ها:

معامله قرن در دستور کار نتانیاهو و پامپئو

۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و وزیر خارجه آمریکا طی اظهاراتی تلاش کردند طرح معامله قرن را به دستور کار واشنگتن و تل‌آویو باز گردانند.

در حالی که طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» برای هفته‌هاست که در سکوت خبری قرار گرفته اما روز گذشته (سه‌شنبه) «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا دوباره آن را به سر زبان‌ها انداختند.

به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، پامپئو طی سخنرانی در یک مراسم با لیست کردن اقداماتی که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای رژیم صهیونیستی انجام داده، مدعی شد: «ما از دیدگاه رئیس‌جمهور برای صلح دفاع می‌کنیم. این بهترین و واقع‌گرایانه‌ترین راه برای پایان دادن به خون‌ریزی بین اسرائیل و فلسطین و همچنین رسیدن به امنیت، آزادی و رفاه پایدار برای هر دو طرف است».

نتانیاهو نیز با ارسال نامه‌ای که در این مراسم خوانده شد، ادعا کرد طرح معامله قرن این توانایی را دارد از طریق ارائه راهی برای صلح و مصالحه به فلسطینی‌ها، شکست‌های قبلی (برای رسیدن به توافق سازش) را جبران کند.

بر این اساس، وی با اشاره‌ای مبهم به طرح اشغال کرانه باختری، مدعی شد: «[این اقدام] کمک می‌کند به مرزهای امنی برسیم که کابینه اسرائیل مدت‌ها دنبال آن بود. همچنین نشان می‌دهد که یهودی‌ها، اشغالگران خارجی در یهودا و سامریه (کرانه باختری) نیستند».

به نوشته جروزالم‌پست، در اظهارات این دو اما هیچ جدول زمانی برای اجرای طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری ذیل طرح معامله قرن ارائه نشد.

کابینه تل‌آویو پیشتر وعده داده بود روز یکم جولای تاریخ اجرای طرح اشغال خواهد بود اما به نوشته هاآرتص دلیل عدم اجرای این طرح در آن روز، این بود که طرح مذکور از ابتدا بیشتر به عنوان وسیله‌ای برای انحراف توجهات از پرونده‌های فساد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طراحی شده بود. 

پیشتر، «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور غرب آسیابا هشدار تلویحی به رژیم صهیونیستی درباره اجرای یکجانبه طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری، از تل‌آویو خواسته بود کاری انجام ندهد که مانع اجرای کل معامله قرن شود.

«خبرگزاری فارس»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا رژیم صهیونیستی معامله قرن بنیامین نتانیاهو مایک پمپئو
نظرات