داغ‌ترین پرونده‌ها:

تصرف کنسولگری چین در هیوستون

۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
بر اساس گزارش نشریه هوستون کرونیکل آمریکا، مقام‌های این کشور دقایقی بعد از فرارسیدن ضرب‌الاجل داده شده به کنسولگری چین در شهر هوستون برای تعطیلی و تخلیه آن، ساختمان این کنسولگری را تصرف کردند.

طبق گزارش این نشریه، گروهی از مقامها شامل یک مسئول وزارت امور خارجه آمریکا بعد از آنکه نتوانستند از سه ورودی دیگر وارد ساختمان این کنسولگری شوند قفل یک درب پشتی کوچک این ساختمان را شکسته و وارد آنجا شدند. این نشریه نوشت که چند عامل امنیتی با لباسهایی که رویشان عبارت "وزارت امور خارجه" درج شده بود نیز در آنجا بودند. پیش از آن نیز عوامل پلیس در حین استقرار موانعی در اطراف کنسولگری، مشاهده شدند.

روز چهارشنبه وزارت امور خارجه آمریکا به اسپوتنیک تایید کرد، از چین خواسته کنسولگری خود در هوستون را در عرض دو روز از بابت اتهام دست داشتن این محل در جاسوسی‌های غیرقانونی گسترده و عملیاتهای اعمال نفوذ در آمریکا تعطیل کند. چین این اتهامات را رد کرده و از آمریکا به خاطر موارد متعدد نقض قوانین بین‌المللی انتقاد کرد. چین در عین حال آمریکا را متهم به تحریک به نفرت علیه اتباع چینی که منجر به تهدیدهای متعدد علیه سفارتخانه آن در واشنگتن شده، کرد. به تلافی تصمیم آمریکا، چین هم از کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو خواست که این مکان را تعطیل کند.

گزارش‌های حاکی از این است که اعضای کنسولگری آمریکا در چنگدو در حال بسته‌بندی وسایل خود و آمادگی برای ترک این کنسولگری هستند.

«خبرگزاری ایسنا»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا چین کنسولگری هیوستون
نظرات