داغ‌ترین پرونده‌ها:

تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ایرانی اقدام تروریستی است

۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
اسلامی گفت: اقدام جنگنده‌های آمریکایی حرکت تروریستی بود وسازمان هواپیمایی پیگیری حقوقی این حادثه را انجام خواهد داد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی درباره مزاحمت دو جنگنده امریکایی برای هواپیمای مسافری ماهان بر فراز آسمان سوریه که منجر به فرود اضطراری و مصدوم شدن چند نفر از مسافران این پرواز شد، گفت: هواپیمای ماهان در مسیر تجاری بین المللی در حال حرکت بوده و این تعرض آمریکا، اقدامی تروریستی است.

وی ادامه داد: جهان باید این اقدام آمریکا را محکوم کند و تا ساعاتی دیگر اعتراض رسمی ایران را به این برخورد تروریستی آمریکا از طریق نماینده کشورمان در ایکائو پیگیری می‌کنیم.

وزیر راه وشهرسازی با تاکید بر اینکه مزاحمت دو جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری کشورمان تعرض آشکار به حقوق قانونی و واضح بین المللی و علیه امنیت مسافران بوده است، گفت: طبق ضوابط ایکائو، همه کشور‌ها وظیفه دارند که ایمنی پرواز‌ها را در فضای کشورشان رعایت کنند و این الزامی برای همه کشورهاست.

 اسلامی با بیان اینکه این تعرضات محکوم است و همه کشور‌ها باید این اقدام را محکوم کنند، ادامه داد: اعتراض از طریق نماینده رسمی ایران به صورت رسمی و کتبی تا ساعتی دیگر منتشر خواهد شد و این موضوع را به طور جدی دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به بررسی این رخداد و تعرض به هواپیمای مسافری ایران در آسمان سوریه گفت: این تعرض برای هواپیمای ایرانی رخ داده و ما هم اعتراضات و حقوق قانونی خود را به طور جدی دنبال می‌کنیم البته هر کشوری که این اتفاق در فضای آن رخ داده هم باید معترض باشد و از آنجایی که این اقدام در فضای آسمان تحت مدیریت آن کشور رخ داده، انتظار داریم آن‌ها هم اعتراضات خود را دنبال و پیگیری کنند.

وزیر راه وشهرسازی با تاکید بر اینکه هیچ جنگنده‌ای حق ندارد وارد مسیر تجاری هواپیما‌ها شود، اظهار کرد: مسیر‌های پرواز‌های تجاری و بین المللی شناخته شده هستند و هیچ جنگنده‌ای حق تعرض و اجازه ورود به مسیر تجاری را ندارد.

 اسلامی افزود: هواپیمای ماهان مجوز پرواز داشته و هواپیمای تجاری و مسیر آن کاملا مشخص است، هیچ چیز مبهمی در این پرواز وجود نداشته و تمام موضوعات این پرواز روشن است.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

کلید واژه
وزیر راه و شهرسازی محمد اسلامی اقدامات تروریستی جنگنده تروریستی شرکت هواپیمایی ماهان
نظرات