داغ‌ترین پرونده‌ها:

عضویت سازمان استاندارد در شورای عالی انرژی بررسی می‌شود

۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
با توجه به نقش سازمان ملی استاندارد در حوزه انرژی، درخواست عضویت این سازمان در شورای عالی انرژی برای سیر مراحل بررسی و تصویب به کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیأت دولت ارائه شده است.

سازمان ملی استاندارد ایران از جمله متولیان امر اجرای انرژی در کشور به شمار می‌رود که برخی از مفاد قانون اصلاح الگوی مصرف توسط این سازمان نظارت و اجرا می‌شود. در همین راستا نیز در سال ۱۳۹۱ دفتری با عنوان دفتر نظارت بر اجرای استاندارد معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست تأسیس شد.

در حال حاضر ۵۰ استاندارد تعیین معیار مصرف انرژی و دستورالعمل برچسب انرژی تجهیزات انرژی بر مانند انواع یخچال و فریزر، کولر، بخاری گازسوز، موتورسیکلت، اتومبیل سواری و … تدوین شده و تولیدکنندگان اینگونه کالاها برای آگاه نمودن خریداران از وضعیت مصرف انرژی، ملزم به نصب برچسب انرژی بر روی کالای خود هستند.

همچنین، در حوزه‌های فرآیندهای انرژی بر نظیر تولید سیمان، آهک، فرآورده‌های لبنی، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها و … ۳۹ استاندارد تدوین شده که توسط سازمان استاندارد با همکاری شرکت‌های بازرسی اجرا می‌شود و معیاری برای اخذ جریمه یا تشویق واحدهای تولیدی توسط وزارت خانه نفت و نیرو قلمداد می‌شود.

در حال حاضر با توجه به موارد فوق و نقش سازمان ملی استاندارد در حوزه انرژی و نظر به اینکه شورای عالی انرژی به استناد قانون اصلاح مواد (۲) و (۴) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی و مصوبه مجلس ششم شورای اسلامی تشکیل شده، این سازمان درخواست عضویت خود در شورای عالی انرژی را جهت سیر مراحل تصمیم گیری به هیأت دولت ارائه کرده است.

«خبرگزاری مهر»

کلید واژه
دولت سازمان ملی استاندارد وزارت اقتصاد
نظرات