داغ‌ترین پرونده‌ها:

لحظات داغ امروز صحن مجلس

۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
پایان صحن علنی امروز با حاشیه‌هایی همراه بود که احمد امیرآبادی فراهانی، یکی از بازیگران ناخواسته آن شد.

در جریان صحن علنی امروز، هنگام معرفی نامزد‌های نظارت در نهاد‌های مختف از سوی مجلس شورای اسلامی، به دلیل وجود اشتباه در نام‌های ارسالی از کمیسیون برنامه‌ و بودجه، صحن علنی با وقفه‌ای کوتاه مواجه شد، احمد امیرآبادی فراهانی، مسئول خواندن اسامی نمایندگان نامزد نظارت بر دو نهاد، نسبت به این موضوع اعتراض کرد.  

در دقایق پایانی صحن علنی، حمید رضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با ناراحتی پشت تریبون خطاب به هیئت رئیسه گفت: حدود دو روز پیش مقام معظم رهبری فرمودند شأن مجلس انقلابی این است که به گونه‌ای سخن بگوید تا جایگاه و شأن مجلس رعایت شود. از طرفی مجلس و به ویژه هیئت رئیسه باید مجری آیین نامه باشد.  

حاجی بابایی: شما روزی صد تا تخلف می‌کنید، ما نمی‌گوییم!

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: حدود ۱۰ روز است که طرحی یک فوریتی به هیئت رئیسه در رابطه با کالا برگ برای کسانی که در کشور هنوز نمی‌توانند صبحانه بخورند، داده شده است. دلیل اینکه امروز این یک فوریتی اعلام نشد، چه بوده است؟ توضیح روشن دهید.

او درباره اشتباه‌های رخ داده در اعلام اسامی اظهار کرد: اگر یک کمیسیون از نظر تایپی اشتباه کرده باشد، اینکه عضو هیئت رئیسه در منظر ۸۰ میلیون اعلام کند کمیسیون برنامه و بودجه از صبح همه چیز را اشتباه داده است، درست نیست. اگر قرار باشد منِ نماینده به شما ایراد آیین نامه‌ای بگیرم، از ساعت ۸ تا یک بعد از ظهر باید تخلفات شما را بگویم که باز هم تمام نمی‌شود.

حاجی بابایی گفت: شما روزی صد تا تخلف می‌کنید. ما نمی‌گوییم و قرار هم نیست هر چیز را بگوییم. برادر عزیز این چه برخوردی است؟ در کمیسیونی که ۲۳ نفر عضو دارد، یک تایپیست به جای یک عزیزی اشتباه کرده است. اگر قرار بر این رفتار باشد، از روز یکشنبه ساعت ۸ صبح تخلفات شما از آیین نامه را یکی یکی بیان می‌کنم و تذکر می‌دهم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بیان کرد: ما شما را بالا نفرستادیم که هر چه می‌خواهید بگویید. اینجا مجلس شورای اسلامی است و باید شأن و حیثیت نمایندگان را رعایت کنید. اینجا خیابان نیست که هر جور دلمان خواست برخورد کنیم. این آخرین دفعه شما باشد که به یک نماینده و یک کمیسیون این گونه توهین می‌کنید.

در پاسخ به اظهار‌های حاجی بابایی، علی نیکزاد ریاست وقت مجلس بیان کرد: توهینی در کار نبود، آقای امیرآبادی فرمودند که دوستانی که لیست‌ها را دادند، اشتباهاتی داشته‌اند. مردم ایران عزیز اسلامی و همکاران من بدانند. من به دلیل لطفی که همکاران با رعایت تخصص و تجربه و حرمتی که طبق قانون دارند و در نتیجه از نامزدی برخی نظارت‌ها انصراف دادند، تشکر کردم.

پس از صحبت نیکزاد، حجت‌الاسلام سیدسلمان ذاکر لب به اعتراض گشود. او به شیوه اداره مجلس از سوی هیئت رئیسه اعتراض کرد. حجت الاسلام ذاکر گفت: صبح امروز اسمم را برای اعلام تذکر آیین نامه‌ای اعلام کردم و متأسفانه توفیق نشد و البته با اصرار هم نتوانستیم. وقتی فردی تذکر آیین نامه‌ای درباره دستور مجلس دارد، نباید آن تذکر فوت شود.

او ادامه داد: من درباره رفتار هیئت رئیسه نسبت به اداره مجلس و برنامه‌های آن، همچنان اعتراض دارم. مگر می‌شود در یک مجلس چند ساعت نگذشته باشد و یک دو فوریتی رأی آورد و پس از چند دقیقه طرح استرداد آن دو فوریتی مطرح شود؟ اگر امروز پژوهش مجلس آن موارد کار کارشناسی را در موضوعات مطروحه روی میز ما نمی‌گذاشت و نظر مرکز پژوهش‌ها در دست ما بود، به آن دو فوریتی استرداد نمی‌خورد.

او افزود: ما درباره مسکن و مبارزه با گرانی صدای مردم، اجاره نشینان، جوانان  و کسانی که در شرف ازدواج هستند را باید بشنویم. اگر چنین بود، خدا می‌داند اجازه نمی‌دادیم امروز بهای مسکن اینگونه رها شود، ما قسم یاد کردیم از حقوق و مردم و جوانان دفاع کنیم.  

حجت الاسلام ذاکر در پایان گفته‌هایش اظهار کرد: هیچ اطلاعاتی از مجلس نداریم و هوشمندسازی اتفاق نیفتاده است. دستمان خالی است. چگونه از حق و حقوق مردم دفاع کنیم؟ خواهش می‌کنم برای اداره مجلس و درفوریتی‌ها تجدید نظر کنید.

این پایان اعتراض‌ها و ابراز ناراحتی‌ها نبود. حجت الاسلام حسن نوروزی، نفر دومی بود که به امیرآبادی فراهانی را نشانه رفت و خطاب قرار داد. او ابتدا اظهار کرد: دیشب به ما پیام دادند که در رابطه با مالیات نظر دهید و من از ساعت ۲.۵ تا ۳ نیمه شب مطالعه کردم. گفته بودند تا ۸ صبح پیشنهاد دهید. ۵ دقیقه مانده به ساعت ۸ اعلام کردند نمی‌توانید وارد سایت شوید. آقای قالیباف هم گفتند تا ساعت ۹ می‌توانید وارد سایت شوید که باز هم ثبت نشد. این چه مدیریت مجلس است؟  

او ادامه داد: الان این هیئت رئیسه شما هر کدام ۱۰ تا شغل گرفته اند. من صبح امروز با اینکه نمی‌خواستم رئیس فراکسیون ایثارگران شوم، تا رفتم به نمایندگان دیگر موضوع جلسه را خبر دهم، گفتند آقای امیرآبادی می‌خواهد رئیس فراکسیون شود. ما هم گفتیم برای شما. آقای امیرآبادی همه مجلس را شما اداره کنید. ما برویم دیگر راحت شویم. این چه کاری است؟ آقای امیرآبادی چند شغل می‌خواهد؟  

دقایق مجلس میلیون‌ها تومان هزینه برای کشور به همراه دارد

نوبت به احمد امیرآبادی فراهانی رسید. او اول گفته‌هایش به حاجی بابایی پاسخ داد: در زمان اعلام رأی، آقایان سید شمس الدین حسینی، زنگنه و دشتی بلند شدند و به نحوه خواندن اعتراض کردند. آقای حسینی گفتند من جزء شورای صندوق توسعه نیستم و عضو شورای پول و اعتبارم. مجبور شدیم به همین دلیل مذاکرات را متوقف کنیم.

او ادامه داد: آقای حاجی بابایی می‌دانید که هر دقیقه صحن علنی بعضاً برای کشور میلیون‌ها تومان هزینه دارد. شما در نامه افراد را اشتباه معرفی کردید و اشتباه تایپی هم نبود.

امیرآبادی فراهانی گفت: پس از اعلام دومین نفر آقای حسینی دوباره اعتراض کرد. من عرض کردم مقصر نیستم و کمیسیون برنامه و بودجه اشتباه معرفی کرده است. من چه توهینی کردم که شما می‌فرمایید آخرین بار باشد؟ این تهدید نیست؟ این شأن نماینده است؟ می‌خواهید مرا بکشید؟

عضو هیئت رئیسه به صحبت‌های حجت الاسلام نوروزی هم جواب داد. او گفت: آقای نوروزی هم گفتند صبح فراکسیون ایثار گران جلسه داشتند. بنده رفتم به آقای نوروزی رأی دهم که آقای دشتی و رسولی نژاد به زور بنده را نامزد ریاست کردند، وگرنه من اصلاً کاندیدا نمی‌شدم. بیست نفر هم آنجا بودند و شهادت هم می‌دهند.

او یادآور شد: آقای نوروزی بنده قانون ایثارگران برنامه ششم را نوشتم. من و شما ایثارگر هستیم و می‌توانیم خودمان را در معرض رأی نمایندگان قرار دهیم. چرا ناراحت می‌شوید که به شما رأی ندادند؟ 

«باشگاه خبرنگاران جوان»

اخبار مرتبط
کلید واژه
مجلس شورای اسلامی حمیدرضا حاجی بابایی احمد امیرآبادی فراهانی علی نیکزاد مجلس یازدهم
نظرات