داغ‌ترین پرونده‌ها:

بیانیه اتحادیه اروپا در پنجمین سالگرد برجام

۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
در پنجمین سالگرد توافق هسته‌ای ایران و گروه کشورهای ۱+۵ موسوم به برجام، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای بر تلاش و تعهد خود برای حفظ این توافق سخن گفت.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای با اشاره به گذشت 5 سال از زمان حصول توافق هسته‌ای با ایران گفته است: «امروز و در پنجمین سالگرد برجام، حفظ توافق از همیشه مهم‌تر است. توافق هسته‌ای با ایران در 14 ژوئیه 2015 منعقد شد و در ادامه به اتفاق آرا در شورای امنیت سازمان ملل تایید شد (قطعنامه 2231) و این یک موفقیت چند جانبه تاریخی برای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای به شمار می‌رود و به امنیت منطقه‌ای و جهانی نیز کمک می‌کند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه تاکید کرد: «برجام تنها ابزار برای تامین تضمین‌های لازم در مورد برنامه هسته‌ای ایران به جامعه بین‌المللی به شمار می‌رود. این برنامه شامل تعهدات هسته‌ای ایران در ازای رفع تحریم‌های توسط جامعه بین‌المللی با هدف عادی کردن و تسهیل روابط تجاری و اقتصادی با ایران است که باید عملی شود. این توافق همچنین نظارت و راستی‌آزمایی بی‌سابقه‌ای را توسط آژانس بین‌الملی انرژی اتمی (IAEA) فراهم می‌کند که من از تداوم اقدامات حرفه‌ای، فنی و بی‌طرفانه از سوی آژانس استقبال می‌کنم. اجرای کامل برجام از سوی همه طرف‌ها بسیار حائز اهمیت است.»

 بورل در بخش دیگری از بیانیه خود به موضوع خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و افزود: «متاسفانه ایالات متحده آمریکا در ماه مه 2018 تصمیم گرفت از برجام خارج شود و از آن زمان در هیچ یک از نشست‌ها یا فعالیت‌های مربوط به این توافق شرکت نکرده است. اعضای باقیمانده در برجام همچنان به صورت جمعی برای رفع نگرانی‌های موجود در خصوص ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران و همچنین تاثیر گسترده خروج ایالات متحده از از این توافق و بازگرداندن تحریم‌ها فعالیت می‌کنند.»

بورل در پایان این بیانیه آورده است، من به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، مصمم هستم با همکاری دیگر طرف‌ها و جامعه بین‌المللی هر کاری که ممکن باشد را انجام دهد تا برجام حفظ شود. ما نباید تصور کنیم که فرصت دیگری به وجود خواهد آمد تا برنامه هسته‌ای ایران را به شیوه جامع کنونی حل و فصل کند.

جهان در حالی به پنجمین سالگرد حصول توافق هسته‌ای با ایران رسیده است که بعد از خروج آمریکا از این توافق، هر روز پایه‌های برجام متزلزل‌تر از قبل شده و با عدم رضایت ایران از اجرای تعهدات کشورهای غربی و رفع تحریم‌ها، تهران روند کاهش اجرای تعهدات خود را پی گرفته است.

«خبرگزاری تسنیم»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا برجام اتحادیه اروپا ایران توافق هسته ای جوزپ بورل
نظرات