داغ‌ترین پرونده‌ها:

مجلس یازدهم مسیر صادرات غیر نفتی را هموار می‌کند

۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
وزیر امور خارجه در تشریح محتوای جلسه با نمایندگان کمیسیون صنایع مجلس از همکاری دو طرف در جهت باز کردن مسیر قانونی صادرات غیر نفتی گفت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز (سه‌شنبه 24 تیر) بعد از حضور در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار داشت: امروز جلسه خوبی به مدت سه ساعت در کمیسیون صنایع داشتیم که مباحث تخصصی و کاری در حوزه دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه مطرح شد.

وی افزود: در این جلسه هم از تلاش‌‌های وزرات خارجه در مورد دیپلماسی اقتصادی توضیحاتی دادم و هم چالش‌های این حوزه را بیان کردم ضمن اینکه در باره وظایف وزارت خارجه هم مباحثی را مطرح کردم. همچنین سؤالات خوبی از سوی اعضای این کمیسیون مطرح شده و پیشنهادات خوبی هم ارائه شد.

کمیسیون صنایع برای ریل گذاری در صادرات غیر نفتی به وزارت خارجه کمک می‌کند

وزیر امور خارجه تصریح کرد: رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس در این جلسه پیشنهاد کرد که کمیته کاری بین بخش اقتصادی وزارت خارجه با کمیسیون صنایع مجلس تشکیل شده تا مسیرهای صادرات غیرنفتی باز شده و موانع رفع شود. ضمن اینکه کمیسیون صنایع هم برای قانونگذاری و ریل گذاری در این حوزه به ما کمک کند.

ظریف با اشاره به حضورش در جلسه روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: آن جلسه هم مباحث تخصصی خوبی مطرح شد.

وی اظهار امیدواری کرد که جلسات وزارت خارجه با کمیسیون صنایع مجلس مستمر باشد.

ظریف همچنین درباره سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین گفت: چینی‌ها اسفند، پیش‌نویس خود را بر مبنای پیش‌نویس ما ارائه دادند و ما درباره اینکه این دو پیش‌نویس را نهایی کرده و به یک توافق برسانیم، مذاکره می‌کنیم.

وی افزود: در تماس ویدئو کنفرانسی که ۱۰ روز قبل با وزیر خارجه چین داشتم، به آنها اطلاع دادم که ما آماده مذاکره برای برای نهایی کردن هستیم و شروع به مذاکره کردیم.

سند همکاری ایران و چین در مراجع قانونی به تصویب خواهد رسید 

وزیر امور خارجه گفت: زمانی که متن نهایی شود و مورد توافق قرار بگیرد، در مراجع قانونی به تصویب خواهد رسید و بر اساس محتوای متن و اینکه چه میزان تعهدات مشخص دارند و یا برنامه بیشتری هست، باید درباره آن تصمیم‌گیری شود.

وی در ادامه، درباره اقدامات و پیگیری‌های وزارت خارجه در زمینه اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از شهادت سردار سلیمانی ساعت ۶ صبح روز جمعه در وزارت امور خارجه برای اقدام حقوقی، سیاسی و تبلیغی جهانی برای حفظ و رعایت خون سردار سلیمانی و نشان دادن جنایتکار بودن و تروریست بودن رژیم آمریکا برنامه‌ریزی کردیم.

ظریف در این باره افزود: از جمله این برنامه‌ها ایجاد ستادی در وزارت امور خارجه در بالاترین سطح برای پیگیری مسائل حقوقی و بین‌المللی شهادت ‌سردار سلیمانی بود.

وی تصریح کرد: همه همکاران من از جمله همکارانم در بخش حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه، سفارت ایران در ژنو ـ نمایندگی ما در دفتر اروپایی ملل متحد ـ و در نیویورک موظف شدند موضوع را پیگیری کنند و اقدامات متعددی در همه این مراکز انجام شد.

واکنش آمریکا نشان داد چقدر از پیگیری ایران درباره شهادت سردار سلیمانی نگران است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: یکی از اقدامات ما اطلاع رسانی به گزارشگر ویژه اقدام‌های فراقانونی بود که نتیجه آن بحمدالله گزارشی بود که منتشر شد و نشان دهنده اقدام غیرقانونی ایالات متحده است و برخورد تند ایالات متحده در واکنش به این گزارش نشان می‌دهد که چه مقدار از این حرکت ما نگران است.

«خبرگزاری فارس»

اخبار مرتبط
کلید واژه
محمد جواد ظریف مجلس شورای اسلامی صادرات غیرنفتی مجلس یازدهم وزیر خارجه
نظرات