داغ‌ترین پرونده‌ها:

جهانگیری: جلوگیری از خشک شدن تالاب‌های کشور امری ضروری است

۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
معاون اول رئیس جمهور بیان کرد که باید برای مدیریت تالاب‌های کشور نیز برنامه‌ای مانند برنامه احیای دریاچه ارومیه تدوین شود تا شاهد جلوگیری از خشک شدن تالاب‌ها باشیم.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با تأکید بر اینکه باید قدر مجموعه تالاب‌های کشور را بدانیم، گفت: باید قدر تالاب‌های کشور را تا وقتی زنده هستند و پیش از بروز پیامد‌ها و آثار نامطلوب زیست محیطی ناشی از مرگ آن‌ها بدانیم.

جهانگیری با اشاره به تجربه موفق سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی در احیاء دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: باید برای مدیریت تالاب‌های کشور نیز برنامه‌ای مانند برنامه احیای دریاچه ارومیه تدوین شود تا شاهد جلوگیری از خشک شدن تالاب‌ها باشیم.

او افزود: اقدامات انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه کار بسیار مهمی بود که اصلی‌ترین دغدغه‌ها نسبت به این دریاچه را برطرف و زمینه رضایتمندی مردم کشور را فراهم کرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در خصوص تدوین برنامه‌ها و پروژه‌های اولویت دار پنج ساله احیای تالاب میانکاله و خلیج گرگان، بر ضرورت تلاش برای اجرایی شدن این پروژه‌ها تأکید کرد و افزود: باید این برنامه‌ها بر اساس اولویت‌های تعیین شده و مطابق برنامه زمانبندی با جدیت از سوی استانداران مازندران و گلستان و دستگاه‌های اجرایی ذی ربط پیگیری شوند تا شاهد احیاء تالاب‌های کشور باشیم.

او با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه در خصوص برنامه‌ها و اقدامات طرح جامع هفت ساله احیاء تالاب انزلی، این تالاب را از مهمترین تالاب‌های کشور برشمرد و گفت: تالاب انزلی همواره مورد توجه مردم استان گیلان بوده که امیدوارم با اجرای برنامه‌های تدوین شده، شاهد حل مشکلات و مسایل این تالاب باشیم.

معاون اول رئیس جمهور از استاندار گیلان، سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه‌هایی که مطابق برنامه‌های تهیه شده دارای تعهد هستند خواست با جدیت نسبت به انجام تکالیف و تعهدات خود اقدام کنند و از آسیب رسیدن و خشک شدن تالاب انزلی جلوگیری کنند.

جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه مبنی بر تولید کمپوست در استان گیلان و ضرورت انتقال آن به جنوب کشور برای استفاده خاطرنشان کرد: کارگروهی با حضور وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه در این خصوص تشکیل شود و تعیین تکلیف کند که کارخانه‌های تولید کمپوست در کدام مناطق احداث و موارد مصرف کمپوست تولیدی در چه صنایعی باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه با اشاره به وجود کارخانه کمپوست در استان گیلان، گفت: باید در خصوص تولید کمپوست تجدید نظر شود و احداث این کارخانه‌ها در مناطقی باشد که صنایع مصرف کننده این محصول نیز در نزدیکی این کارخانه‌ها وجود داشته باشد.

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی، استانداران گلستان، مازندران و گیلان و رییس سازمان بنادر و دریانوردی نیز حضور داشتند، نماینده سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از پروژه‌های اولویت دار برنامه پنج ساله احیاء تالاب میانکاله و خلیج گرگان ارائه کرد و گفت: این پروژه‌ها در دو گروه با اثربخشی زیاد و اثربخشی نسبتاً کمتر تدوین شده که جلوگیری از خشک شدن تالاب و افزایش شوری آب میانکاله و خلیج گرگان، کاهش بار آلودگی و جلوگیری از تغذیه گرایی تالاب میانکاله و خلیج گرگان و جلوگیری از تخریب و تصرفات اراضی از جمله این پروژه‌ها هستند.

«باشگاه خبرنگاران جوان»

اخبار مرتبط
کلید واژه
دولت اسحاق جهانگیری محیط زیست دریاچه ارومیه تالاب انزلی تالاب فریدونکنار تالاب میانکاله بندرانزلی تالاب
نظرات