داغ‌ترین پرونده‌ها:

اقتصاد روسیه در رکود قرار دارد

۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
رئیس دیوان محاسبات روسیه گفت، اقتصاد این کشور در حالت رکود قرار داشته و در سال جاری رشد اقتصادی احتمالاً یک درصد خواهد بود که کمترین میزان طی دهه گذشته است.

"آلکسی کودرین" وزیر اقتصاد سابق و رئیس دیوان محاسبات روسیه معتقد است که اقتصاد این کشور در حالت رکود قرار دارد، البته ممکن است آهنگ رشدی معادل 3 تا 5 درصد داشته باشد.

کودرین توضیح داد: «اگر پیش بینی رسمی درباره سال جاری درست باشد و ما حدود 5 درصد از تولید ناخالص داخلی را از دست بدهیم، در طول ده سال گذشته از جمله امسال، متوسط ​​آهنگ رشد اقتصادی ما فقط 1 درصد خواهد بود. این میزان بسیار کم است و از لحاظ تاریخی کمترین میزان رشدی است که در یک دهه گذشته داشتیم. ما از سال 1990 تاکنون، فقط 30 درصد رشد داشته‌ایم و این میزان، مسلما، برای اقتصاد جهانی کشوری مانند روسیه، چندان زیاد نیست. البته روسیه می تواند سرعت رشدی حدود 3 تا 5 درصد داشته باشد. و ما ذخایر غنی برای این منظور در اختیار داریم.»

کودرین افزود: «گام‌هایی که من امروز بخشی از آن را نام بردم، می تواند باعث افزایش قابل توجه توان بالقوه رشد اقتصادی کشور ما شود. و هرچند که ما سالهاست درباره این موضوع صحبت می کنیم، ولی متأسفانه هیچ تصمیمی در این رابطه اتخاذ نشده است. متأسفانه، ما در جای خود ایستاده و امروز شاهد رکود اقتصادی هستیم.»

به گفته وی، فقدان اصلاحات ساختاری و نهادی کافی، دلیل اصلی کندی رشد اقتصاد روسیه شده است و برای کاهش وابستگی اقتصاد به صادرات نفت، باید روی سرمایه‌های انسانی کشور سرمایه گذاری شود.

رئیس دیوان محاسبات توضیح داد: «اگر ما اکنون باید قاطعانه‌تر از اقتصاد متکی به نفت خارج شویم کنیم، پس ما به سرمایه گذاری بیشتری در عرصه سرمایه انسانی، در بخش آموزش، علوم و نوآوری نیاز داریم. ارزیابی‌های ما بر این اساس بود که در این زمینه باید حداقل یک درصد از تولید ناخالص داخلی طی دو الی سه سال آینده سرمایه گذاری شود. ضمن اینکه، دولت باید ابتدا باید این سرمایه گذاری‌ها را تولید کند و سپس بخش خصوصی بودجه خود را سرمایه گذاری کند.

به گفته وی، برای دستیابی به کیفیت بهتر و عادی زندگی هم باید تقریباً یک درصد بیشتر در بخش بهداشت سرمایه گذاری کرد.

«خبرگزاری تسنیم»

کلید واژه
روسیه رکود اقتصادی اقتصاد آلکسی کودرین
نظرات