داغ‌ترین پرونده‌ها:

جهانگیری: وزارت خارجه باید از پشتوانه قوی برخوردار باشد

۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه وزارت خارجه باید از پشتوانه قوی برخوردار باشد، گفت: آمریکایی‌ها راهبردهایی را از جمله بردن پرونده ایران به شورای امنیت، دنبال می‌کنند که انشاءالله با پیگیری‌های وزارت امور خارجه موفق هم نمی‌شوند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در نشستی با مدیران ارشد وزارت امور خارجه، گفت: امسال بعد از شیوع کرونا تصمیم گرفتم که با دو هدف بررسی تأثیر کرونا بر عملکرد دستگاه‌ها و همچنین پیگیری امور در سال پایانی دولت به وزارتخانه‌ها بروم؛ در همین راستا در هر دو مورد وزارت خارجه شرایط متفاوتی دارد؛ امروز وزارت خارجه با 143 نمایندگی همکاری دارد و کرونا تغییر عمده‌ای در فعالیت‌های این وزارت خانه بوجود آورده است.

وی با تأکید بر اینکه قطعاً وزارت خارجه باید تغییراتی متناسب با کرونا داشته باشد تا آسیب زیادی به عملکرد این وزارت خانه وارد نشود، اظهارداشت: در وزارت خارجه سال پایانی دولت خیلی معنای ندارد و آنقدر مسائل مرتبط با دنیا در این وزارتخانه جدی است که حتی ممکن است عملکرد ساعات پایانی این وزارت خارجه تأثیرگذار باشد. دوستان ما در وزارتخانه و نمایندگی‌ها مسئولیت‌های سنگینی بر دوش دارند که تا ساعات پایانی آن را دنبال خواهند کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مأموریت دستگاه سیاست خارجی برای همه کشورها، به‌ویژه امروز مردم ایران بسیار مهم و تعیین‌کننده است؛ ایران به طور طبیعی به دلیل وضعیت ژئوپلیتیکی که دارد، همواره در چهارراه حوادث بوده است و ظرفیت‌هایی جدی در این کشور وجود دارد که ما با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها تلاش کرده‌ایم در برابر فشارها بایستیم.

جهانگیری افزود: تقریبا همه‌ گفتمان‌های وزارت خارجه طی سال‌های بعد از انقلاب تفاوت مبنایی با هم نداشتند و مبنای کلی آن‌ها نیز همان سیاست حکیمانه‌ای است که مقام معظم رهبری مطرح کردند؛ عزت، حکمت و مصلحت چراغ راه سیاست خارجی کشور قرار دارد؛ برخی فکر می‌کنند این سیاست یک شعار است در حالی که من فکر می‌کنم این سیاست نه یک شعار است و نه به معنای انزوا و انفعال و فرار از مواجهه با دشمنان و رقیبان و مختلفین است بلکه به این معناست که یک سیاست خارجی فعالی داشته باشیم تا بتوانیم در همه صحنه‌ها حضور قدرتمندی داشته باشیم و از عزت کشور حفاظت و حراست کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در دولت تدبیر و امید گفتمانی که به نظر می‌آید سیاست غالب کشور بوده، گفتمان تعامل با جهان بوده است؛ ما زود فراموش می‌کنیم؛ در ابتدای دولت تحریم‌های بسیاری علیه کشور وجود داشت که دولت تدبیر و امید اولویت‌گذاری کرد که هم از تحریم‌ها و فشارها عبور کنیم و هم به زندگی مردم سامان دهیم که خوشبختانه در هر دو بخش دستاورد خوبی داشته‌ایم.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: کار بسیار سختی بود که با شش قدرت جهانی به گفت‌وگو نشست و به توافقی رسید که دستاورد بزرگی برای ایران تلقی شود به‌گونه‌ای که هم حق هسته‌ای تضمین شود، هم تحریم‌ها لغو و امنیتی‌سازی ایران از بین رود.

جهانگیری با بیان اینکه اگر تصور کنیم در یک دوره همه قطعنامه‌های تحریمی لغو شود، شدنی نیست، خاطر نشان کرد: پیش از دولت یازدهم برخی از دوستان صاحب‌نظر به من می‌گفتند اگر دو رئیس‌جمهور یعنی 16 سال دولت در دست ما باشد، بعید می‌دانیم بتوانیم تمام قطعنامه‌های شورای امنیت را لغو کنیم؛ در حالی که دولت تدبیر و امید موفق شد این اقدام بزرگ را انجام دهد؛ گفتمان تعامل سازنده که وزارت خارجه داشت به توفیقات خوبی رسید و نتیجه آن در داخل کشور عملکرد دولت یازدهم در شاخص‌های اقتصادی است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه «شرایط جدید، شرایط ویژه‌ای است و فشار حداکثری با اِعمال تحریم‌های جدید وجود دارد»، اظهارداشت: وزارت خارجه باید برنامه‌ریزی کند تا از این شرایط سخت عبور کنیم. تقریبا در همه دنیا مسئولان سیاست خارجه کشور به دلیل نمایندگی مردم ایران، از یک پشتوانه قوی داخلی برخوردار هستند؛ شاید یکی از دلایلی که مقام معظم رهبری ما در دوران گفت‌وگو ها مکرراً از شخص وزیر خارجه تمجید می‌کردند، این بود که در واقع می‌خواستند به دنیا علامت دهند که وزیر امورخارجه که در حال مذاکره است، مورد تأیید و حمایت نظام است.

وی با تأکید بر اینکه امروز نیز به این حمایت‌ها نیاز داریم؛ خاطرنشان کرد: در مجلس دوم بودم مجلس از وزیر خارجه وقت سوالی را کرد که بطور طبیعی هم سوال سختی نبود، اما امام برخورد سختی کردند که شرایط نمایندگی که سوال را مطرح کرده بودند به کل عوض شد. در دوره سوم نیز از وزیر خارجه سوال شد که با تذکر رهبری مواجه شد. 

جهانگیری با تأکید بر اینکه وزارت خارجه باید از پشتوانه قوی برخوردار باشد که کارهای حساس را دنبال و حل کند، گفت: آمریکایی‌ها راهبردهایی را از جمله بردن پرونده ایران به شورای امنیت، دنبال می‌کنند که انشاءالله با پیگیری‌های وزارت امور خارجه موفق هم نمی‌شوند. این افتخاری برای کشور بود که در نشست اخیر شورای امنیت، 14 کشور در مخالفت با رویکرد آمریکا سخن گفتند و نگذاشتند اجماعی علیه ایران شکل بگیرد، این سرمایه برای کشور لازم است.

وی با بیان اینکه همواره سعی کردیم برای داخل کشور ابزارهای مورد نیاز دیپلماسی را فراهم کنیم، اظهارداشت: کسی به رشادت رزمندگان و شهدا شکی ندارد ولی آنچه موجب پایان جنگ شد، مقاومت دیپلماتیک در مذاکرات 598 بود. من به دلیل رابطه نزدیکی که با سردار سلیمانی داشتم، حداقل یک مرتبه در ماه با هم نهار می‌خوردیم؛ در این جلسات احساس می‌کردم که ایشان کاملا در ارتباط با مسائل منطقه فکر می‌کند که هماهنگی‌هایی که با وزارت خارجه انجام می‌دهد، اقداماتش منجر به پیشرفت کشور می‌شود.

جهانگیری گفت: حتما اقداماتی نظیر انتقام گرفتن از آمریکایی‌ها به دلیل شهادت سردار سلیمانی، اقداماتی بازدارنده است که جلوی تجاوز دشمن را می‌گیرد اما آنچه که مکمل این موضوع است، دیپلماسی و سیاست خارجی است.

معاون اول رئیس‌جمهور در پایان با بیان اینکه آمریکایی‌ها می‌خواستند اقتصاد کشور را نابود کنند اما در سال گذشته اقتصاد ما در این سال که اوج تحریم ها بوده، منهای نفت از حالت رکود خارج شده است. اظهارداشت: مطمئن هستیم در سال 99 حتما تورم کاهش، رشد اقتصادی افزایش یافته و اشتغال هم بیشتر می‌شود.

«خبرگزاری تسنیم»

کلید واژه
دولت اسحاق جهانگیری وزارت خارجه وزیر خارجه
نظرات