داغ‌ترین پرونده‌ها:

بدنساز استقلال سکوتش را شکست

۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
مربی بدنساز استقلال اعلام کرد شروع دوباره مسابقات استقلال بلافاصله بعد از دو هفته قرنطینه بازیکنان کرونایی امکان پذیر نیست.

بعد از اینکه استقلال در پایان تعطیلی 100 روزه لیگ در اثر شیوع ویروس کرونا مصدومان پرتعدادی روی دستش ماند، همه یک نفر را مقصر می دانستند، علی ربانی که با سابقه حضور در فوتبال پرتغال در نیم فصل دوم به کادرفنی استقلال اضافه شد. ماجرا حتی تا جایی پیش رفت که کاوه ستوده پزشک استقلال هم علیه ربانی مصاحبه ای انجام داد که این مساله باعث شد فرهاد مجیدی از مربی بدنساز تیمش حمایت کند.

ربانی به اتهام هایی که علیه او وجود دارد پاسخ داد که در ادامه آن را می خوانید:

در مورد وضعیت بازیکنان استقلال صحبت کنید و اینکه آیا آنها می توانند بعد از منفی شدن تست کرونایشان به میدان برگردند یا نه؟

در فوتبال اصلی داریم که وقتی شما استراحت کوتاه مدت می کنید، مثلا 2 هفته بازیکنان تیم شما به قرنطینه می روند، همان زمان نیاز است تا دوباره بدن بازیکنان به حالت عادی برگردد. البته با دو هفته قطعا بدن بازیکنان مثل قبل نمی شوند و شاید به شرایط 70 درصد برسد. با این شرایط ما حداقل به یک ماه زمان نیاز داریم تا بتوانیم در مسابقات شرکت کنیم. آقای سهیل مهدی اعلام کرده بازیکنانی که علائم کرونایشان در حد جدی نیست می توانند به صورت انفرادی تمرین کنند. براساس یافته های متخصصین ریه و قوانینی که فیفا دارد تا آنجا که من اطلاع دارم چون ویروس کرونا کاملا شناخته شده نیست، بازیکنان دو هفته اصلا نباید تمرین کنند چون سطح سیستم ایمنی بدنشان پایین می آید. اگر صحبت های سهیل مهدی مبنای علمی دارد لطفا به ما هم اعلام کنند.

یعنی شما می گویید تمرین اختصاصی بازیکنان خطرناک است؟

در حالت عادی و تا قبل از کرونا متخصصین ایمنولوژی ورزشی در این باره صحبت کرده اند. ما در مورد ویروس هایی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا علائم بالای گردنی و پایین گردنی داریم. اگر علائم بالای گردنی وجود داشته باشد مثل عطسه و سرفه بازیکنان می توانند تمرین کنند ولی اگر تب و بدن درد باشد نباید در تمرین شرکت کنند. برای ویروس کرونا متخصصین می گویند اگر تست فرد مثبت باشد، حتی اگر علائمی وجود نداشت باشد فرد تا 14 روز اصلا نباید تمرین کند. بعد از منفی اعلام شدن تست بازیکنان ابتدا  باید به صورت انفرادی و در شرایط ایزوله، بعد از آن در گروهای کوچک، بعد گروهای بزرگ و در آخر می توانند تمرینات فوتبالی انجام می دهند.

آقای ربانی خیلی ها می گویند بازیکنان استقلال آمادگی بدنی بالایی ندارند و شما را مقصر می دانند.

در رابطه آمادگی بازیکنان سنجش کمی است و قابل اندازه گیری است، اینطور نیست کسی از بیرون بگوید بازیکنان استقلال مشکل بدنی دارند. ما جی پی اس داریم و براساس داده ها به هیچ عنوان افت بدنی و عملکردی نداشته ایم.

ولی از اول پیش بینی می شد که با توجه به بدنسازی سنگینی که شما انجام داه اید، استقلال در شروع فصل با مصدومان پرتعدادی روبرو می شود.

مصدومیت ها عوامل مختلفی دارند، یکسری تحت کنترل مربی بدنساز است ولی علم می گوید مصدومیت های ضربه ای تحت کنترل نیست. طبق برنامه ای که سازمان لیگ به ما داد اول چهار هفته زمان برای تمرینات وجود داشت و ما سه هفته زمان داشتیم تا کارهای بدنسازی انجام بدهیم، نمی شود از هفته دوم بگویند یک هفته لیگ دیرتر شروع می شود چون ما براساس برنامه اولیه برنامه ریزی کرده بودیم. در پرتغال 6 هفته به تیم ها زمان دادند ولی من بازهم می گویم در مصدومیت ها دلایل مختلفی وجود دارد. در مورد مصدومیت های برخوردی کسی نمی تواند دخالتی انجام بدهد ولی عواملی مثل خستگی را می توان کنترل کرد.

ولی خیلی ها گفتند به دلیل تمرین های پرفشار شما بازیکنان حداقل در 4 بازی اول خسته هستند و بدن آنها در فرم ایده آل نیست.

حرف ها باید با مقایسه و معیار باشد. نوع بدنسازی ما اینطور نبود که بازیکنان طوری خسته شوند که 4 هفته نتوانند سرحال بازی کنند. در فوتبال خستگی تجمعی نداریم که بازیکنان 4 هفته خسته باشند. وقتی هفته آخر کاهش فشار می دهید بدن بازیکنان به فرم ایده آل برمی گردد.

در این رابطه کاوه ستوده پزشک استقلال هم مصاحبه ای علیه شما انجام داد. اختلاف شما حل شد؟

بله طبق صحبتی که داشتیم حل شد. البته این اختلاف در داخل خانواده حل شد و باید داخل خانواده بماند و من دوست ندارم در مورد آن صحبت کنم.

«طرفداری»

اخبار مرتبط
کلید واژه
استقلال لیگ برتر کرونا ویروس
نظرات