داغ‌ترین پرونده‌ها:

۳ گزاره درباره فرافکنی‌های ظریف؛ آیا مجلس پاسخ خواهد داد؟

۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
نویسنده/خبرنگار: جعفر برزگر
محمد جواد ظریف دیروز در بهارستان حاضر شد تا به پرسش‌های نمایندگان ملت جواب دهد. دست خالی او و ناموسی به نام برجام باعث شده او به جای پاسخ، فرافکنی کند.

نسیم آنلاین؛ جعفر برزگر: یکشنه بهارستان روز پر حاشیه‌ای را سپری کرد. تورم، بیکاری، عدم ثبات اقتصادی و رشد منفی اقتصادی از یک سو و حرف درمانی و بی عملی دولت حسن روحانی از سوی دیگر باعث شد تا کاسبه صبر نمایندگان ملت به سر آمده و سوالاتی که در این هفت ساله دولت و شخص ظریف از پاسخ دادن به آن‌ها طفره رفته‌اند را پیش پای ظریف گذاشته و او جواب بخواهند. البته نمایندگان با ارائه طرح سوال از رئیس جمهور به دنبال پاسخگویی روحانی هم هستند.

اینکه برجام قرار بود برای مردم از کار تا رفاه و از آب تا گلابی داشته باشد و اینک نه تنها از این نعمت ها خبری نیست بلکه همان زندگی معمولی مردم هم امروز دستخوش آسیب شده و بسیاری به سختی روزگار می‌گذراند و چرا برجام که به قیمت از دست رفتن مجاهدت‌ها در زمینه هسته‌ای به دست آمد امروز جز ضرر برای منافع ملی کشور هیچ دستاوردی ندارد اما دولت همچنان اصرار به ارجاع به این سند دارد. همانظور که دیروز ظریف آن را افتخار ملی نامید.

در مورد جلسه یکشنبه گفتنی‌های بسیاری است اما باید به این نکته توجه کرد که نباید در دام مظلوم نمایی ظریف و شخص حسن روحانی افتاد. امروز ملت ایران از مسببان وضعیت فعلی پاسخ می خواهد و نمایندگان ملت هم وظیفه دارند یا این افراد را پاسخگو کنند یا از ابزار نظارتی خود بهره گیرند. چرا که زندگی مردم با تعارف روبه راه نمی شود و کارگران بی کار شده با روند فعلی دولت و چشم بستن به گوشه چشم اروپایی ها و انتخابات آمریکا بر سرکارهای خود برنخواهند گشت.

اگر هیچ دلیلی مبنی بر کارنامه ناموفق ظریف وجود نداشته باشد پاسخ‌های دیروز او به نمایندگان کافی است تا بی کفایی او مشخص شده و نمایندگان تصمیمات قاطع تری اتخاذ کنند. اینکه در مقابل این پرسش که چرا برجام با آن همه وعده وعید به این روز گرفتار شد و نعش آن روی دست دولت باقی مانده و اینکه چرا برجام را تبدیل به مسئله حیثیتی برای خودم کردید از رهبری مایه گذاشت نشان می دهد ظریف هم می داند کارنامه ای برای ارائه ندارد.

سخن گفتن از رهبری و حمایت‌هایی ایشان در زمان مذاکره که به درستی از تیم ایرانی مقابل شش قدرت دیگر و مخصوصا اقدامات دولت مستکبر آمریکا انجام دادند بدون توجه به دلیل بیان این سخنان و مقطع زمانی فرافکنی های ظریف در مجلس بود. بیان جلسات هفتگی با سردار شهید سلیمانی هم از فرفکنی هایی بود که مایه تمسخر افکار عمومی را فراهم کرد چرا که سپاه قدس و وزارت خارجه به دلیل ماموریت هایی که دارند نیازمند این جلسات هستند و مایه گذاشتن از جلسات کاری نمی تواند برای ظریف کارنامه سازی کند.

اگر قرار باشد هر مسئولی که مورد پرسش واقع می شود به سخنان بزرگان و رهبر انقلاب در مقاطع گوناگون ارجاع دهد که اصولا باید پرسش را تعطیل کرد. با این وریه همه کسانی که در مقابل نظام ایستاده اند می توانند مدعی حمایت امام و رهبری از خود شوند اما باید به این نکته توجه کرد که میزان حال فعلی افرد است و نباید با خلط مباحث از پاسخ گویی فرار کرد. اینکه رهبری از تیم ایرانی حمایت کرده آیا نشان دهنده درستی برجام بوده؟ این همان نتیجه ای است که ظریف می خواهد بگیرند اما هر فرد عاقلی می تواند تمایز این دو مسئله را به راحتی تشخیص دهد.

نمایندگان ملت حالاکه در مسیر پاسخگو کردن دولت و وزارت امور خارجه به عنوان متولی اصلی ترین پروژه دولت قرار گرفته اند باید نکاتی را مدنظر قرار دهند

1- پاسخگو کردن مسئولان اجرایی با تعارف همخوانی ندارد. اگر قرار است در ادامه مسیر نمایندگان با تعارفات و مصلحت های ناسنجیده این مسیر را نیمه کار راه کنند بهتر است از ابتدا وارد این مسیر نشوند چرا که مردم با دیدن این اقدامات امیداور به بهود وضعیت می شود اما ناکامی نمایندگان باعث ناامیدی مردم هم خواهد شد. الزام عبور از تعارفات برخورد با فرفکنی مسئولان دولتی است.

سخنان ظریف در فرافکنی و نام بردن از رهبری وسردار سلیمانی وسنگر گرفتن پشت این بزرگان باید با واکنش قاطع مجلس مواجه شود تا اولا شخص ظریف بدانند که باید در مقابل مجلس پاسخگو باشد و در مرحله بعد مقامات دیگر به این نتیجه برسند که فرافکنی نمی تواند انان را از گذر بهارستان عبور دهد. مخصصوا اینکه در روزهای آتی روحانی هم باید در مجلس حاضر شود.

2-دولت و شخص ظریف همچنان در تلاش برای مذاکره و ارتباط گرفتن با اروپایی ها و دموکرات ها هستند. با این تحلیل چشم انتظار اروپا و دموکرات ها هستند که از انتخابات آمریکا سر برآورده و با این ها به توافق برسند بنابراین با این تحلیل دولت تا آبان هم کاری نخواهد کرد و منتظر انتخابات آمریکا است گویا خود یک طرف این انتخابات است. مجلس بایددر این زمینه هشدارهای لازم را به دولت داده و مانع شکل گیری ارتباطاتی بشود که همانند برجام منافع ملی ایران را تضعیف می کند.

3- نمایندگان مردم باید در مورد وضعیت برجام و تضعیف منافع کشورمان در این توافق نامه به مردم گزارش دهند و اذهان عمومی را نسبت به این مسوله آگاه کنند. چرا که اگر این اگاهی صورت نگیرد ممکن است باز متاسفانه مردم به کسانی گرایش نشان دهند که حل مشکلات را در گرو توافقات ذلت باری چون برجام می دانند. اصلاح روندهای بودن همراهی مردم ممکن نیست بنابراین باید در زمینه خسارتهای دولت روحانی در حوزه سیاست خارجی نمایندگان مردم را اگاه کنند تا با انتخاب درست در خرداد 1400 بیش از این منافع کشورمان تضعیف نشود.

اخبار مرتبط
کلید واژه
برجام محمد جواد ظریف مجلس یازدهم
نظرات