داغ‌ترین پرونده‌ها:

گستاخی‌های سفیر آمریکا در لبنان ادامه دارد

۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
نویسنده/خبرنگار: خبرنگار نسیم آنلاین
سفیر آمریکا در لبنان در ادامه مداخلات فتنه‌جویانه خود در این کشور٬ این بار در اقدامی گستاخانه حسان دیاب را تهدید کرد.

به نقل از روزنامه الاخبار «دورثی شیا» سفیر ایالات متحده در لبنان قصد ندارد دست از گستاخی‌های خود بردارد و اصرار دارد به گونه ای رفتار کند که گویی حاکم بزرگترین کشور است. سفیر آمریکا پس از اظهارات علنی و گستاخانه خود درباره دولت لبنان و گزینه‌های سیاسی که برای آن انتخاب کرده بود (دولت مستقل بدون حضور حزب‌الله)٬ این بار تهدیدات خود را متوجه «حسان دیاب» نخست وزیر لبنان کرده تا او و دولتش را مجبور به اجرای خواسته‌های دولت و سفارت آمریکا کند.

روزنامه الاخبار گزارش داد که شیا از طریق واسطه‌های خود با لحنی تند پیام‌هایی به حسان دیاب فرستاده و وی را متهم کرده که دستورالعمل‌های حزب‌الله را در دولت اجرا می‌کند.

منابع آگاه می‌گویند که این پیام‌های تهدیدآمیز سفیر آمریکا به ویژه پس از درز اطلاعاتی مبنی بر احتمال آغاز همکاری‌های اقتصادی لبنان و عراق و پذیرش سرمایه‌گذاری‌های چینی افزایش یافته است.

طبق اطلاعات منابع مذکور دورثی شیا تاکید کرده که دیاب پیام‌هایش را نادیده گرفته و پاسخ آنها را نمی‌دهد.

همچنین دیاب به کسانی که با آنها دیدار کرده (واسطه‌های سفیر آمریکا) اعلام کرد که تا چه اندازه از رفتارهای سفیر واشنگتن و مداخلات وی در امور لبنان خشمگین است. نخست وزیر لبنان تاکید کرد که دورثی شیا هم مانند کشورش قصد کمک به لبنان را ندارد و آنها نمی‌خواهند لبنان بر اساس منافع خود عمل کند.

پیش از این سفیر واشنگتن در بیروت به دلیل اظهارات مداخله جویانه و فتنه‌انگیزی به ویژه علیه حزب‌الله در لبنان٬ با حکم قاضی فوری منطقه صور ممنوع المصاحبه شده بود.

«خبرگزاری تسنیم»

کلید واژه
آمریکا لبنان سفارت آمریکا حسان دیاب
نظرات