داغ‌ترین پرونده‌ها:

افغانستان ۵۹۷ زندانی طالبان آزاد را آزاد نمی‌کند

۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۱
نویسنده/خبرنگار: نسیم انلاین
دولت افغانستان ۵۹۷ نفر از این زندانیان را به دلیل ارتکاب جرایم اخلاقی و جنایی آزاد نخواهد کرد.

اداره امور زندان‌های افغانستان اعلام کرد از  پنج‌هزار زندانی طالبان که قرار است براساس توافق صلح آمریکا و طالبان آزاد شوند، دولت ۵۹۷ نفر از این زندانیان را به دلیل ارتکاب جرایم اخلاقی و جنایی آزاد نخواهد کرد.

«احمد راشد طوطاخیل» رییس اداره زندان‌های افغانستان گفت: در فهرستی‌که طالبان برای آزادی زندانیان به حکومت افغانستان داده، افرادی دیده شده که به دلیل جرایم جنایی یا براساس اتهامات اخلاقی در حال حاضر در زندان حضور دارند.

وی ادامه داد: برخی از این افراد قاتل بوده و شاکی خصوصی دارند و قانون اجازه آزادی این افراد را نداده است، همچنین برخی از این افراد به دلیل ارتکاب جرایم اخلاقی و تجاوز جنسی زندانی هستند که طالبان درخواست آزادی آنها را دارد.

براساس توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان، حکومت افغانستان باید تا پنج‌هزاز زندانی طالبان را آزاد کند و طالبان هم یک‌هزار سرباز دولتی را برای آغاز مذاکرات بین الافغانی آزاد کند.

حکومت افغانستان می‌گوید که تاکنون ۴۰۱۵زندانی طالبان را رها کرده‌است و قرار است که این روند در این هفته ادامه داشته باشد.

اداره تنظیم امور زندان‌ها احتمال حضور افراد خطرناک در میان افرادی که آزاد شدند را رد نکرده است.

به گزارش فارس، «صدیق صدیقی» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رسانه‌ها گفت که دولت قصد دارد 400 زندانی طالبان را امروز (یکشنبه) از زندان‌های این کشور آزاد کند.

وی افزود: این اقدام برای تسهیل در روند صلح و آغاز مذاکرات بین الافغانی صورت می‌گیرد و امروز حکومت افغانستان، موضع نهایی خود را در مورد آزادی زندانیان اعلام می‌کند.

با آزاد شدن ۴۰۰ زندانی طالبان توسط دولت افغانستان، تعداد زندانیان آزاد شده این گروه به حدود ۴۵۰۰ تن خواهد رسید.

«خبرگزاری فارس»

اخبار مرتبط
کلید واژه
آمریکا افغانستان طالبان زندان
نظرات