داغ‌ترین پرونده‌ها:
علیرضا فقیهی‌راد

به تعهدات یکطرفه ایران به FATF پایان دهید

۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
نویسنده/خبرنگار: علیرضا فقیهی‌راد
دولت باید در برابر اقدام FATF مبنی بر نگه داشتن ایران در وضعیت اقدام متقابل، اجرای برنامه اقدام را که بنا بود به واسطه اجرای آن ایران از این وضعیت خارج شود را متوقف کند و به تعهدات یکطرفه خاتمه دهد.

نسیم آنلاین؛ علیرضا فقیهی راد: پس از ناکامی دولت در حل مسئله همکاری با بانک های خارجی در برجام، مساله حضور ایران در لیست سیاه و اقدام متقابل (counter-measures) کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) به عنوان مشکل اصلی عدم همکاری بانک های خارجی با ایران در شرایط پسابرجام توسط دولت و جریان غرب گرا مطرح شد. در همین راستا وزیر وقت اقتصاد دولت علی طیب نیا از طرف جمهوری اسلامی ایران درتیرماه سال95 بصورت محرمانه برنامه اقدام(Action plan) 41 بندی با  FATF امضا می کند و تعهد سطح بالای سیاسی می دهد تا با اجرای مطالبات FATF  ایران از وضعیت اقدام متقابل FATF خارج شود. هرچند امروز دیگر بر همگان ثابت شده مساله عدم همکاری بانک های خارجی با ایران، مساله تحریم های ثانویه آمریکا و ترس بانک های خارجی از جریمه های سنگین آمریکا می باشد.

اما اکنون بعد از چهارسال از اجرای برنامه اقدام FATF و بیشترین همکاری ها از جناب ایران با کارگروه ویژه اقدام مالی، از چهارماه گذشته تا به امروز ایران در لیست اقدام متقابل (counter-measures) FATF قرارگرفته است. در آخرین نشست FATF که هفته گذشته بصورت مجازی برگزار شد نیز علی رغم اجرای یکطرفه برنامه اقدام از جانب ایران، وضعیت ایران تغییری نکرد و ایران کماکان در لیست اقدام متقابل باقی ماند.

کشورهایی که در وضعیت اقدام متقابل یعنی بدترین وضعیت ممکن قرار می گیرند، FATF نسبت به آنها توصیه هایی به بقیه کشورها می کند که به شرح زیر است:

دقت کشورها در ایجاد رابطه با کشور قرار گرفته در لیست سیاه و همچنین افراد و کمپانی های وابسته به آن کشور.

کشورها باید سیستم مالی خود را در مقابل سیستم مالی کشور قرار گرفته در لیست سیاه محافظت کنند.(ایجاد محدودیت در رابطه با کشور قرار گرفته درلیست سیاه و شرکت ها و افراد وابسته به آن)

حفاظت از سیستم مالی در برابر دور زدن و انجام اقدامات پر ریسک در زمینه پولشویی، تامین مالی تروریسم و اشاعه گری توسط کشور قرار گرفته در لیست سیاه یا موسسات و شرکت های وابسته به آن کشور.

انجام تحریم های مالی هدفمند ذکر شده در قطعنامه های شورای امنیت علیه کشور قرار گرفته در لیست سیاه برای حفاظت سیستم مالی کشورها از خطر پولشویی، تامین مالی تروریسم و تامین مالی اشاعه گری.

حال در چنین وضعیتی که ایران در حال اجرای برنامه اقدام FATF است و همزمان در لیست سیاه و اقدام متقابل FATF قرار دارد، و در نشست هفته گذشته FATF نیز بر وضعیت اقدام متقابل علیه ایران تاکید شده دیگر تداوم اجرای برنامه اقدام از سوی ایران چه توجیه منطقی دارد؟ چرا دولت اصرار بر اجرای یکطرفه تعهدات آن هم بدون هیچگونه عایدی دارد؟ بنظر می رسد دولت باید در برابر اقدام FATF مبنی بر نگه داشتن ایران در وضعیت اقدام متقابل، اجرای برنامه اقدام را که بنا بود به واسطه اجرای آن ایران از این وضعیت خارج شود را متوقف کند و به تعهدات یکطرفه خاتمه دهد.

کلید واژه
تحریم برجام FATF علیرضا فقیهی‌راد ایران اقدام متقابل
نظرات